Promóció
Ötezer éves kocsmára bukkantak az egykori Mezopotámia területén
Az ókori Lagas városának helyén eddig főleg az elit életét tanulmányozták, de most más társadalmi rétegekről is képet kaptak a tudósok.
Az egykori Mezopotámia déli részén feküdt Lagas városa, amely az egyik legjelentősebb sumer településnek számított abban a régióban. Az i. e. 5. évezredtől az i. e. 2. évezred közepéig volt lakott, fénykorában mintegy százezer lakossal. Mai neve el-Hiba, és immár Irak területén található. A maga mintegy 600 hektárjával igen gazdag régészeti lelőhelynek számít, ahonnan egyebek mellett ékírásos táblák, győzelmi emlékművek és reliefek (domborművek) is előkerültek.
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!2019-ben a Penn Museum (a Pennsylvaniai Egyetem régészeti múzeuma), a Cambridge-i Egyetem és az iraki Állami Régiség- és Örökségvédelmi Tanács közreműködésével indult el itt a nagyszabású Lagash Archaeology Project. Most már a korábbi feltárásokhoz képest új technológiákat, például drónokat, valamint genetikai vizsgálatokat is be tudnak vetni. Bár mindeddig elsősorban a mezopotámiai elit életmódjára és szokásaira voltak kíváncsiak, a projekt vezetője, a Penn Museum egyik szakembere, Holly Pittman az alsóbb társadalmi rétegek iránt is érdeklődni kezdett.
Pontosan ezen a téren számít jelentősnek az egyik legfrissebb felfedezés: az i. e. 2700 körüli időkben, azaz csaknem ötezer évvel ezelőtt üzemelő kocsma maradványait találták meg. Vagy talán helytállóbb a pub, esetleg kisvendéglő elnevezés, ugyanis a nyomok arra utalnak, ételt is felszolgáltak. A vendéglátóhely fennmaradt részeire a földfelszín alatt mindössze fél méterrel akadtak rá.
Mint kiderült, két fő egységből állt a vendéglő. Először a szabadtéri részét, úgymond kerthelyiségét azonosították, majd a zárt felét kezdték feltárni. Itt találtak többek között egy hatalmas, ipari méretű tűzhelyet, padokat, illetve az ételek tárolására szolgáló, kezdetleges hűtőszekrénynek nevezhető berendezést. Emellett tálakat is kiástak, amelyekben halak maradványait vélték felfedezni. Ez pedig igen egyértelműen árulkodott a hely funkciójáról. A régészeket elsősorban a sütő nyűgözte le, amely a kibocsátott hőnek és a hamulerakódásoknak köszönhetően szivárványszerű nyomot hagyott a talajon.
A felfedezés arról árulkodik a tudósok szerint, hogy a helyi társadalom nemcsak az elitrétegből és a rabszolgákból állt, hanem volt egy ókori középosztály is. A Pennsylvaniai Egyetem régésze, Reed Goodman úgy véli, maga a tény, hogy létezett olyan közösségi tér, ahol az emberek megihattak egy korsóval, vagy éppen együtt ehettek, azt mutatja, nem csupán a királyi zsarnokság alatt szenvedett mindenki, ennél sokkal színesebb lehetett a birodalom történelme.
CNN
Promóció
ASUS Zenbook S 14: A modern férfi tökéletes társa
Promóció
Végre egy számla, amelynél a bank alkalmazkodik az ügyfelekhez
Roppant látványos, egyedi Richard Mille-t árverez Pharrell Williams
A zenész maga is beszállt a piros szíjas RM 65–01 tervezésébe, sőt az aláírása is ott figyel rajta.
A retróhullám tovább szárnyal, érkezik a modern Nintendo 64
Az Analogue gárdája elhozza azt, amire már nagyon régóta várnak a Nintendo-rajongók.
Ilyen mérges Škoda Citigót még sosem láttunk
A csehek városi kiskocsijából 280 lóerős, összkerekes büntetőgépet faragtak, és nem győzzük csodálni.
Egyszerre képernyő is ez az új billentyűzet
A DS Pixel Keyboard nem hagyományos billentyűkkel rendelkezik – ehelyett egy kijelzőből és egy billentyűzet-feltétből áll.
A történelem legnagyobb tévhitei, amit a legtöbb ember készpénznek vesz
Néha egy film a ludas a tévképzetben, de előfordul, hogy a Mandela-effektus a hibás.
Luke Evans a példa: egy sztár is szoronghat a külseje miatt
A népszerű színész nincs teljesen kibékülve a testével, kell némi noszogatás, hogy ledobja a felsőjét.