7 érdekesség A remény rabjairól, amiről talán még nem is hallottál
A világ legjobb filmje idén lett 30 éves, de még mindig megunhatatlan.
Nincs olyan lista, ahol ne szerepelne a legjobbak között A remény rabjai. Releváns képet mutat az is, hogy az IMDb moziadatbázis szavazói szerint minden idők legjobb filmjéről beszélünk. Közel hárommillió szavazó értékelése alapján egy hajszállal megelőzi még A Keresztapa első részét is, ami vitathatatlanul szintén egy kultikus alkotás.
Stephen King 1982-ben vetette papírra kisregényét, ami az alapot szolgáltatta a rendező, Frank Darabont filmjéhez. Tim Robbins telitalálatnak bizonyult a gyilkossággal megvádolt bankár, Andy Dufresne szerepére, és ugyanez mondható el Morgan Freemanről, aki Ellis Boyd Reddinget alakította. A börtönfilm lélekbevágó jelenetei mellett egy olyan barátság kialakulását követhettük végig, ami páratlan a mozitörténelemben, és iránymutató a való életben is. Bármilyen furcsán hangzik, az alkotást egyáltalán nem becsülték sokra megjelenésének idején, és ez csupán egy a filmmel kapcsolatos érdekességek közül.
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!Óriási bukta
A film 25 millió dollárból készült el, és a kritikai siker ellenére alig hozta vissza a gyártási költséget, ezzel pedig bőven alulmúlta a várakozásokat. Stephen King egyszer úgy nyilatkozott, talán a Shawshank Redemption címmel volt a probléma, ami már saját regénye esetében sem tetszett neki. Úgy vélte, nem idéz fel semmilyen érzést a néző fejében, ebben pedig Morgan Freeman is egyetértett.
Óriási siker
A Warner azonban húzott egy merészet, és a bukta ellenére legyártott több mint 300 ezer videókazettát, amit szétosztottak a kölcsönzőknek. Célt ért a dolog, ugyanis 1995-ben az Egyesült Államok legtöbbet kikölcsönzött filmjévé vált A remény rabjai. Természetesen a szájhagyomány útján terjengő ódák is sokat tettek a népszerűségéért, és a későbbi kópiák megvásárlásáért.
Titkos cameo
A jelenetekben, ahol csak Andy kezeit láthatjuk, nem Tim Robbins szerepel. Hollywoodban megszokott geg, hogy ilyenkor a rendező kezeit veszi a kamera, és nem volt ez másképp A remény rabjai esetében sem. Emellett Morgan Freeman fiát is láthattuk a moziban, az ő képe szerepelt Red szabadon bocsátási kérelmének lapjain.
Stephen King nem hitt a filmben
Frank Darabont rendező már rögtön a megjelenése után szerette volna megfilmesíteni a regényt. Annyira tetszett neki a történet, hogy többször házalt az írónál, aki azonban nem értette, hogy lehetne vászonra vinni egy 93 oldalas történetet. Darabont egyre sikeresebb lett Hollywoodban, végül pedig az író beadta a derekát, és eladta történetét 5000 dollárért. Azóta maga King is megjegyezte, ez a kedvence az összes filmadaptáció közül, amit a könyveiből készítettek.
Másnak szánták a főszerepet
Rob Reiner felajánlott egy tetemes összeget Frank Darabontnak, ha ő rendezheti a kész forgatókönyvből a filmet. Emiatt került előtérbe Tom Cruise neve komolyabban Andy szerepére, azonban Darabont nem engedte ki a projektet a kezéből, így más irányba fordult a rendező szeme. Érdeklődtek Tom Hanksnél, aki épp egy másik kultikus alkotással, a Forrest Gumppal foglalkozott, de felmerült Nicholas Cage, Kevin Costner, és meglepő módon még Matthew Broderick is, míg végül el nem értek Tim Robbins nevéhez.
Felkészülés a szerepekre
Tim Robbins úgy döntött, a legjobb módja a karaktere bőrébe bújni az lesz, ha magánzárkába vonul. Napokig tengette életét rabként a forgatások megkezdése előtt. Clancy Brown játszotta az agresszív Hadley kapitányt, emiatt pedig többször megkeresték az ötlettel, hogy beszéljen börtönőrökkel az autentikusság kedvéért. Ő erre nemet mondott mert úgy érezte, el kell vonatkoztatnia minden berögződéstől, az ő börtönőr karaktere ugyanis velejéig gonosz lesz.
Red tényleg ír
A regényben Red egy őszülő, vöröses hajú ír férfi. A megszemélyesítésére nagy eséllyel pályázott Harrison Ford és Clint Eastwood is, ennek ellenére Darabont mindenképp Morgan Freemant szerette volna a szerepre. Erre vonatkozóan egy humoros utalást el is rejtettek a filmben. Mikor Andy megkérdezi Freeman karakterétől, hogy miért hívják Rednek, vállat vonva így válaszol: "Tán azt hiszik ír vagyok".
Keanu Reeves 10 legjobb filmje - szerintünk
Hollywood egyetlen olyan szupersztárja, aki inkább választja a metrót, mint a luxusautókat, és mi pontosan ezért imádjuk!
Hogyan lett 120 év alatt a 10 km/óra sebességhatárból 130? – avagy érdekességek a KRESZ történetéből
Tudtad, hogy egészen 1941-ig Magyarországon is bal oldali közlekedés volt? És azt, hogy a KRESZ megalkotásával egy évvel megelőztük a mobilizációban akkor élen járó Nagy-Britanniát?
Ha a sima okosgyűrű snassz, akkor itt a 18 karátos arany
Ma már több gyártó is kínál efféle hordható okoseszközöket, de az Ultrahuman elképzelése kicsit más.
Százával küldik vissza érmeiket az olimpikonok
Pár hónappal a versenyek után máris borzasztóan néztek ki a medálok, de a NOB kicseréli annak, aki kéri.
Így keményítene be a részeg utasokkal szemben a Ryanair
A legnagyobb európai légitársaságnál betelt a pohár az ittasan problémássá váló utasokkal szemben.
Generációk kedvenc ezermestere volt: így néz ki ma MacGyver, azaz Richard Dean Anderson
Ki ne emlékezne a titkosügynökre, aki mindenféle szorult helyzetben feltalálta magát. Ennyit változott MacGyver megformálója.