7 nagy hiba, amit önéletrajzírásnál elkövethetsz

7 nagy hiba, amit önéletrajzírásnál elkövethetsz
Forrás: Pixabay / StartupStockPhotos

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Egy jól megírt önéletrajz már félsiker, úgyhogy érdemes odafigyelni az apró részletekre.

Vélhetően jóval kevesebben élnek a Földön azok, akik szívesen írnak önéletrajzot, mint azok, akik nem. Utóbbiak álláspontja teljesen érthető, elvégre a jövőbeni munkáltatónak maximum két oldalban kell prezentálni, miért is vagyunk alkalmasak a betölteni kívánt pozícióra. Mi hiába tudjuk magunkról, hogy képesek vagyunk megoldani a jövőben minden ránk háruló feladatot, és a profilunkba addig nem tartozó ismeretlen tényezőket elsajátítani, valamint hiába tudunk könnyen beilleszkedni egy társaságba, ez vajmi keveset jelent mások szemében. A munkáltató először csupán egy papírlapot lát belőlünk, egy meglehetősen rövidre szabott irományt, ami prezentálja az erősségeinket. Csupán néhány mondat, aminek ha nincs súlya, és nem lényegre törő, akkor bizony a HR jobb esetben is csak sokadik opcióként tekint majd ránk. Most megnézzük, mit tudunk tenni azért, hogy olyan meggyőző önéletrajzot készítsünk, amivel a munkáltató figyelmét fel tudjuk kelteni.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

A jó önéletrajz írása sosem azzal kezdődik, hogy leírjuk a nevünket és az adatainkat. Először is projektálnunk kell magunk előtt a rövid és hosszú távú terveinket, megtalálni az összefüggést a betölteni kívánt pozíció, a személyes indíttatások és jövőkép között. Ha ez megvan, meg lehet keresni azt a munkahelyet, ami a leginkább összhangban van a jövőbeni elképzeléseinkkel, és az eddig megszerzett tudásunkkal. Természetesen szakmabeliként és pályakezdőként egészen máshogy kell élnünk a meggyőzés erejével. Míg előbbiben több konkrétumot tudunk felsorolni, utóbbiban a tanulmányok témába vágása mellett a motivációs fejezet az, amit előtérbe kell helyeznünk. Vannak azonban olyan kőbe vésett szabályok az önéletrajz írásával kapcsolatban, amik minden élethelyzetben érvényesek, tapasztalat ide vagy oda. Lássuk hát, mik azok a hibák, amiket a leggyakrabban elkövetnek a leendő munkavállalók az önéletrajz írásakor.

1. Sablonok használata

Az emberek döntő többsége azonnal az interneten található önéletrajzmintákhoz nyúl, amivel formailag alig akad feladatuk. Pont emiatt fog úgy tűnni, hogy mi is csak egy vagyunk a sok közül, akik nem akartak rászánni plusz egy órát egy egyedibb, elkülöníthető formai tulajdonságokkal rendelkező iromány kreálására. Hatalmas plusz pont ez a hozzáállás, és a tucatnyi megegyező sablon mellett a munkáltató ki fogja szúrni, hogy több energiát fektettünk az elkészítésébe az átlagnál. Nagyon fontos, hogy ne essünk át a ló túloldalára, a helyénvaló kiemelések mellett kerüljük el a cifrázást és a giccses külalakot.

2. Helyesírási hibák

Bármennyire alapvető is a helyesírás, muszáj szót ejtenünk róla. Az önéletrajz írásánál a fókuszt erősségeink és szakértelmünk kiemelésére irányítjuk, a hétköznapokban nem megszokott fogalmazás miatt pedig mindig becsúsznak apróbb hibák. Még ha az ellenőrzésre hosszú órákat fordítottunk, akkor is esélyes, hogy átsiklott a szemünk egy elütésen, a ragozáson, vagy eltévedtünk az egybe- és különírt szavak tengerében. Ne kapkodjunk, érdemes pihentetni egy éjszakára a hibátlannak vélt önéletrajzot, majd újult erővel, friss fejjel ismét átolvasni azt.

3. Túl hosszú szöveg

A rövid CV nem általános jelenség, hiszen mindenki szeretné bizonyítani alkalmasságát, viszont ennek a törekvésnek is gátat kell szabni egy ponton. A bekezdésekre tagolt, fogalmazásszerű szöveg nem fogja érdekelni a munkáltatót, aki egyébként is több önéletrajzon rágja át magát, mire a miénkhez ér. A cél, hogy férjen bele mondanivalónk két oldalba, és átlátható legyen, amihez a legjobb út a listázott felsorolásokon keresztül vezet. A múltbéli feladatkörök hosszas taglalása és a legapróbb munkafolyamatra való kikacsintás általában hidegen hagyja a munkáltatót.

4. Konkrétumok nélküli, ötlettelen CV

A munkáltatót az fogja érdekelni, hogy képesek vagyunk-e betölteni azt a pozíciót, amit felkínálnak nekünk. Ez eddig teljesen egyértelmű, de azt már kevesen tartják szem előtt, hogy specifikusan kell megírni a sikeres önéletrajzot. Nem jó ötlet az általánosan használt CV-t beadni a vágyott helyre. Fontos személyre, pontosabban a munkáltató profiljára szabni az irományunkat. Teljesen lényegtelen, hogy dolgoztunk cukorkaboltban eladóként, ha kéményseprőnek jelentkezünk, az viszont már releváns ebben a helyzetben, ha megemlítjük, hogy korábban dolgoztunk alpinistaként és nincs tériszonyunk.

5. Túlzott önfényezés, tárgyilagosság nélkül

A magabiztosság és a tapasztalat sugárzása természetesen sarkalatos pont, de nem kell hosszú mondatokban taglalni, milyen nélkülözhetetlenek voltunk, és milyen fontos feladataink voltak a korábbi munkahelyeinken. Erről többnyire nincs releváns információja a munkáltatónak, így érdemes számszerűsíteni az elért eredményeinket, ami konkrétumokkal támasztja alá sikereinket. Ehhez nagy segítséget nyújt a korábbi munkáltató által megírt ajánlás, viszont ha nem rendelkezünk vele, soha ne írjuk bele a CV-be, hogy "referenciát kérés esetén tudok biztosítani". Ez nagyjából úgy hangzik, mint egy forgalomból kivont autó hirdetése, amihez odabiggyesztik információként, hogy: "Bármikor levizsgáztatható". Ha bármikor levizsgáztatható, miért nem úgy kínálja eladásra az illető a járművet, hiszen bizonyosan jóval nagyobb eséllyel tudná áruba bocsájtani. Kétségtelenül nem kelt jó benyomást egy súlytalan ígéret.

6. Motiváció nélküli motivációs levél

A motivációs levéllel megduplázhatjuk a sikert, de le is rombolhatjuk mindazt, amit az önéletrajzzal felépítettünk. A levélben nem elég kibontani a korábban felvázolt erősségeinket és eredményeinket, párhuzamot kell vonni abban, hogyan hasznosíthatja képességeinket a felvételt biztosító munkáltató. Azokat az erősségeinket emeljük ki kulcsszavakkal testre szabottan, amik előtérbe kerülnek a megpályázott munka során. Ehhez a legjobb segítséget az jelenti, ha aprólékosan felkészülünk a vágyott munkahely arculatából és piaci helyzetéből. Kerüljük a sablonos jelzőket, mint a "megbízható", "lojális", "célratörő", mert ezek nem részei a motivációnak, és egyébként sem mutatnak jól. A levél fogja tükrözni a személyiségünket, és nem utolsósorban bizonyítania kell, miért is lesz ez a munkáltató és a munkavállaló számára egy gyümölcsöző kapcsolat. Viszont a nagyra törő álmokat érdemes meghagyni saját gondolatnak, ne tűnjön úgy, mintha csupán ugródeszkaként szolgálna a megpályázott pozíció.


7. Rossz benyomás a közösségi felületeken

Az internet nemcsak sablonokat kínál az önéletrajzhoz, hanem saját magunk által generált csapdákat is. Ma már egyáltalán nem ritka, hogy a munkáltató az önéletrajzunk mellett az internetes profiljainknak is utánanéz. Egy komolyabb pozíció megpályázása előtt ezeket feltétlenül rendbe kell tenni, nem elég a fókuszt a LinkedIn profil frissítésére helyezni. Hiába tudjuk magunkról, hogy már rég nem élünk olyan intenzív éjszakai életet, mint régen, ha a közösségi oldalon több képet látni rólunk, ami kompromittáló, azt a HR észre fogja venni, és bizonyosan nem kelt majd túl jó benyomást. Egy nagytakarítás egyébként is ráfér pár évente a közösségi oldalas profiljainkra.

Videók

Kép
Jármű

Autógyűjtők Szent Grálja ez a gyönyörű sárga Ruf CTR

Már maga a Ruf CTR is egészen ritka és különleges sportautó, ebben a színben viszont még kevesebb készült.

Kép
Életmód

Belekortyolhat a sörbe a gyerek, vagy ettől lesz alkoholista?

Egy kicsi kortyocska teljesen ártatlannak tűnhet, mégis úgy fest, ez nyitja meg a kaput az alkoholproblémák előtt.

Kép
Szórakozás

Ellopott Buddha-szobor kerülhet végre vissza Nepálba

A 12. századi alkotást 1997 óta láthatta a közönség egy chicagói múzeumban, de alapos kutatómunka bizonyította be, hogy valaha ellopták.

Kép
Szórakozás

Folytatást kap Tim Burton Batman-története – egy csavarral

A zseniális rendező 1989-es produkciójával megreformálta a szuperhősfilmek műfaját, ez a stílus most nem a vásznon élhetne tovább.

Kép
Stílus

Hangulatos és stílusos: 3 pulóver, ami 2025 tavaszán biztosan ott lesz a felkapott darabok között

Tavasszal még jól jön azért egy pulóver, ötleteink között pedig lehet, hogy te is találsz neked tetsző darabot.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!