7 borzongató szörnyeteg a filmtörténelemből

7 borzongató szörnyeteg a filmtörténelemből
Forrás: IMDb / Twentieth Century Fox

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Léteznek olyan rémségek, amiktől mindenkinek feláll a szőr a hátán!

Láttunk már hátborzongató lényeket a mozikban, amelyek egytől egyig kiváltották bennünk a félelem különböző formáit. A rémületkeltést rengeteg oldalról lehet megközelíteni. Léteznek olyan alakok, akik a tudatalattinkra hatnak, esetenként pszichológiai terrorral bombázzák elménket, és léteznek olyanok is, amiknek már a puszta kinézete elegendő a viszolygáshoz. Ebből a hosszú listából választottunk hét olyan gonosztevőt, akik alaposan megkeserítették a főhősök dolgát.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

Xenomorph

1979-ben bemutatták a Nyolcadik utas: a Halál című filmet, ezzel együtt pedig betoppant a mozikba a filmtörténelem egyik legikonikusabb szörnyetege, a Xenomorph. Ridley Scott víziója eleinte egy horrorfilmnek indult, de végül megreformálta az egész sci-fi műfajt. A filmben a Nostromo teherszállító űrhajó a Föld felé tart hétfős legénységgel, azonban a fedélzeti számítógép felébreszti őket a hibernálásból, mivel rejtélyes jeleket észlelnek egy lakhatónak tartott planétáról. Elkövetik a legnagyobb hibát, amit csak tehetnek, leszállnak a bolygóra, majd visszaviszik magukkal a halált a fedélzetre. A film hangulata zseniális. A klausztrofób élmény, amit a szűk folyosókon való menekülés teremt meg annak tudatában, hogy a szereplőknek vajmi kevés esélye van a lény ellen, egészen zsigeri félelmet okozott. A hangtalanul osonó, savas vérű, félig intelligens szörnyeteg és a Sigourney Weaver által megformált Ripley hadnagy harca igazi feszültségbomba volt a kultstátuszba emelkedett alkotásban.

Kép
forrás: IMDb / Twentieth Century Fox

Predator

Jonh McTiernan 1987-es filmje Arnold Schwarzeneggerrel a főszerepben az egyik legzseniálisabb szörnyes mozi, amit valaha megalkottak. Egy intelligens, fejlett fegyverzettel felszerelt űrlény érkezik a Földre, és ahogy a neve is utal rá, ragadozóként kezdi levadászni a dzsungelben küldetést teljesítő különleges osztagot. A tesztoszterontól és izmoktól duzzadó társaságból végül csak a Dutch karakterét megformáló Schwarzenegger marad életben, aki rájön, hogy a szörnyeteg valójában vadászni jött, gyakorlatilag kedvtelésből öl fáradhatatlanul keresve valakit, aki felveheti vele a versenyt egy élet-halál harc során. A hangulatra óriási hatást gyakorol a titokzatosság, az esélytelenség nyomasztó tudata, hiszen a Ragadozó álcázni is tudja magát, így a film jelentős részében tapasztaljuk a sejtetést. Egy idő után eléri a mozi, hogy valóban tudjunk izgulni Dutch sorsáért. A Ragadozó a legrusnyább teremtések egyike a filmtörténelemben, ami csak azután derül ki, hogy leveszi a maszkját.

Kép
forrás: IMDb / Twentieth Century Fox

A Dolog

Ha választani kell egy olyan filmet, amiben a vérfagyasztó jelenetek sora mellett nemcsak az undort érezzük, hanem a valódi rettegést és a kétségbeejtő bizalmatlanságot, akkor az biztos, hogy John Carpenter 1982-ben bemutatott A Dolog című műve lenne. Bár a filmben nem bontják ki teljesen, de ez a lény is egy űrhajóval érkezik a bolygóra, aminek cselekménye egy Antarktiszon levő amerikai kutatóállomáson játszódik Kurt Russell főszereplésével. A történet kezdetén egy másik kutatóállomás alkalmazottai üldöznek egy kutyát, akit el akarnak pusztítani, de az amerikai csoport ezt észlelve megállítja őket. Befogadják a kutyát, ami nem volt túl jó döntés. Az állatról kiderül, hogy valójában egy olyan organizmus, ami képes lemásolni annak az élőlénynek a biológiai szerkezetét, amivel érintkezett. Sorra végez az állomás alkalmazottaival, akik miután rájönnek, miről is van szó, már egymásban sem képesek megbízni. Mi van, ha a társam, akivel épp a menekülés módjáról diskurálok, már rég nem az, akinek gondolom, hanem maga az idegen lény? Ez a feszültség, a kétségek maximalizálása adja a film lehengerlő atmoszféráját, miközben a szörnyeteg olyan amorf formákban ölt testet, ami a műfaj kedvelőinek is gyomorforgató tud lenni.

Kép
forrás: IMDb / Universal Pictures

Az

Sokan tudják, hogy a 2017-es bohócos horrorfilm történetének alapját Stephen King azonos című könyve adta, azonban azt már kevesen, hogy 1990-ben is készült már film a félelemből táplálkozó szörnyeteggel a főszerepben. Az alkotást egyértelműen a Tim Curry által megformált bohóc viszi el a hátán. A történetben egy idegen entitás gyerekeket fal fel, akiknek elmondása alapján "sokkal jobb az ízük", ha félnek. Milyen alakot is öltene fel egy ilyen szörnyeteg, ha nem egy bizalmaskodó bohóc formáját? Az ambivalens érzéseinket még inkább elmélyítik a víziók, amiket Az vetít a gyerekek elé. Sokszor magunk sem tudjuk eldönteni, hogy a valóság vagy a groteszk álmok egyikét látjuk a jelenetek során. Félelemkeltésben ez a mozi is élen jár, köszönhetően Curry hátborzongató mimikájának és színészi játékának. Ha láttuk a filmet, és átéltük a rettegést, amit Az okozott, sosem fogunk ugyanúgy nézni az utcákon a csatornanyílásokra, ahogy előtte.

Kép
forrás: IMDb / Green/Epstein Productions

A légy

David Cronenberg 1986-ban elkészítette az egyik legbizarrabb, leggusztustalanabb sci-fi-horrorfilmet, amit csak lehetett, ezzel feltéve a rendezőt és Jeff Goldblumot is Hollywood térképére. A cselekmény nincs túlbonyolítva, hiszen adott egy különc tudós, a Goldblum által megformált Seth Brundle, aki egy teleportáló gépen dolgozik, miközben romantikus viszonyt alakít ki a kutatásai iránt érdeklődő újságírónővel. A szerkezet két kabinból áll, ha behelyezünk az egyik részébe egy tárgyat, az a másik oldalon reprodukálva megjelenik. A tudós elhatározza, hogy magán fogja letesztelni a gépet, azonban nem veszi észre, hogy a kabinba egy légy is berepül. A teszt ismét sikerül, de Brundle egy idő után szép lassan átalakul egy elképesztően gusztustalan kinézetű ember-légy hibriddé. A metamorfózis folyamata a film mozgatórugója, amiben eleinte Goldblum karaktere kedvét leli, hiszen emberfeletti képességekre tesz szert. Erős lesz, képes mászni a falon, kiélesednek érzékei, viszont egy idő után elkezdődik az igazi kálvária. Pokoli képsorok formájában kezdi el adagolni nekünk a film az átváltozást. Nem véletlen, hogy a mozin dolgozó maszkmesterek munkáját Oscar-díjjal is jutalmazták.

Kép
forrás: IMDb / SLM Production Group

Drabál

A Ron Underwood rendezte Ahová lépek szörny terem című film egyáltalán nem nevezhető ijesztőnek, mégis emlékezetes marad a fiatal Kevin Bacon alakítása és a film antagonistáit játszó homokférgek miatt. A hasonlat nem véletlen, ezek a drabálnak nevezett földalatti szörnykukacok egyértelműen inspirálódtak a Dűne Shai-Huludnak hívott óriásférgeiből. Kinézetre és tulajdonságokban is teljesen megegyeznek. A föld alatt közlekednek, a felszínen levő rezgéseket érzékelik, és ez alapján is támadják meg áldozatukat. A film könnyed, nem erőlteti ránk magát sok információval, nincs igazán feszes tempója, mégis szórakoztató. Megadja azt a megfoghatatlan érzést, ami mindezek ellenére ott tart minket a képernyő előtt. Ennek a mozinak is nagy erénye a sejtetés, gyakorlatilag saját magunkra hozunk félelmet azzal, hogy egy idő után minden, a filmben látott földkupac alá egy nagy és bűzös férget képzelünk.

Kép
forrás: IMDb / Universal Pictures

Pinhead

Clive Barker saját novelláját filmesítette meg 1987-ben Hellraiser címmel, ezzel pedig előcsalogatta a szögekkel teletűzdelt fejű démoni alakot, Pinheadet. A szadista lény három másik társával együtt egy mágikus dobozból bújik elő, amit ha valaki kezébe vesz és elforgat, onnantól kezdve megnyitja a pokol dimenzióit, és a cenobitáknak nevezett erőszakos négyes üldözőbe veszi. A megidézett förtelmes alakok a legkülönfélébb módon akarják megkínozni áldozataikat, amiben beteges élvezetüket lelik. Egy idő után már meg sem lepi a nézőt, hogy a film antagonistáinak végső célja a főszereplők feldarabolása. Félelmetes jelenetek, remek technikai megoldások, vérfagyasztó történet, és egy ikonikus karakter, aki képes úgy beleégni retinánkba, hogy a mozit még csak nem is láttuk.

Kép
forrás: IMDb / Film Futures

Videók

Kép
Szórakozás

Történelmet írt az NBA hárompontos-királya

Steph Curry az első ember a liga történetében, aki eljutott négyezer tripláig. Vagyis összes karrierpontjának csaknem felét így szerezte.

Kép
Életmód

Sosem látott filmfelvétel került elő a Nemzeti Színház 60 évvel ezelőtti felrobbantásáról

A Blaha Lujza téri Nemzeti Színház 1965. március 15-én történt felrobbantását azóta sem tudta kiheverni a magyar társadalom. Pontosan 60 év telt el azóta, hogy a metró építkezésére hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét, amelyre egyre kevesebben emlékeznek már. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.

Kép
Életmód

A spermád megmondja, meddig élsz?

Úgy tűnik, a spermiumok száma és mozgékonysága is összefüggésben van a várható élettartamunkkal.

Kép
Szórakozás

„Az emberek 90 százaléka nem alkalmas együttélésre” - TRÚMEN S02E03

A TRÚMEN legfrissebb adásában a városi élet előnyeit és hátrányait boncolgatja Törőcsik Dani és Tóth Szabi.

Kép
Tech

Élőben tolmácsolhat hamarosan az Apple AirPods

Az iOS 19 hozhatja meg a rendkívül hasznos új funkciót az Apple vezeték nélküli fülhallgatójába.

Kép
Szórakozás

Lángoló autó, izzó fékek – itt van Brad Pitt F1-filmjének előzetese

Akcióból, drámából és humorból sem lesz hiány a trailer alapján, mi már nagyon várjuk a premiert.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
18
Figyelem
Az ön által letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretné, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használjon szűrőprogramot!
A későbbiekben ne jelenjen meg ez az ablak, akkor is felnőtt leszek még.
Elmúltam 18 éves
Még nem múltam el 18 éves