Tízéves a Csillagok között! Mutatjuk a film legnagyobb hibáit

Akadtak megkérdőjelezhető dolgok a hitelességre való törekvés ellenére is.
Szögezzük le, a már tízéves Csillagok között című film Christopher Nolan mesterműve, ami olyan zseniális alkotásokkal osztozik a legjobban értékeltek között, mint az Eredet, vagy A tökéletes trükk. A rendező többször hangsúlyozta, számára rendkívül fontos volt a tudományos hitelesség a film készítése során. Ráadásul testvére, Jonathan Nolan, aki a forgatókönyvért felelt, relativitáselméletet tanult a Kaliforniai Technológiai Intézetben, hogy jobban megismerje a témát.
Ha ez nem lenne elég, a mai napig úgy tartják a szakértők, Nolan filmje minden addigi hasonló műnél jobban érzékelteti a fekete lyuk működését és kinézetét, ami szintén nem véletlen, elvégre olyan szakemberekkel dolgozott együtt, mint dr. Kip Thorne Nobel-díjas fizikus.
Sokat lehetne áradozni a filmről, kezdve a látványvilágtól a színészek játékán keresztül Hans Zimmer felejthetetlen zenei aláfestéséig, de most az ellenkezőjét tesszük meg, és megvizsgáljuk a mozi hitelességét a NASA szemével. Tegyük hozzá, egy remek film nem arra való, hogy darabokra szedjék, hogy minden apróságba belekössenek, így nem is ez a cél, csupán megpróbálunk rávilágítani, valóban annyira hiteles volt-e Nolan víziója, ahogy az a köztudatba beleégett.
Nem szeretnénk tönkretenni az élményt azok számára, akik még nem látták a Csillagok közöttet, tehát figyelem, a továbbiakban egy spoileres kibeszélő következik.
Az alapfelütés szerint a felgyülemlett portól és az elsivatagosodástól rendkívül nehézzé válik a gazdálkodás, a bolygó sorsát fenyegeti a túlnépesedés, tehát a NASA legfontosabb feladata, hogy új lakható planétát keressen az emberiségnek.
Később kiderül, ha az "A-terv" bukik, a civilizációt lényegében magára hagyják, és új kolóniát alakítanak ki megtermékenyített petesejtekkel, vagyis populációbombával, amit az új bolygóra küldenek.
Nem lett volna jobb lokálisan megoldást találni a problémára? Dédszüleink már korán rájöttek, hogy a külső hatásoktól megóvni a zöldségeket, valamint megfelelő körülményeket teremteni a legkönnyebben fóliasátorral lehet. Persze a Csillagok között esetében hatalmas méretű üvegházakról lenne szó, de hosszútávon valószínűleg kifizetődő lett volna a dolog.
A továbbiakban a Matthew McConaughey által játszott Cooper a lányával felfedez egy zuhanó drónt, ami beindítja a sztorit. A kislány szobájában eközben a későbbiekben megmagyarázott gravitációs anomália alakul ki, majd rájönnek, hogy a porban talált jelek és leeső könyvek koordinátákat rejtenek.
Az adatok alapján Cooper felfedezi a NASA új főhadiszállását, amit valamiért titokban őriznek. A zseniális Michael Caine által játszott űrhivatal-vezető ezt a dolgot annyira sorszerűnek találja, hogy a világ legnagyobb titkát azonnal megosztja Cooperrel, aki korábban pilóta volt, így nyilvánvalóan el tudja vezetni az általa sosem látott, sosem tesztelt űrhajót, ezzel rábízva az egész emberiség sorsát. A valóságban az asztronauták több évig magolják a küldetések paramétereit amellett, hogy hasonlóan hosszú ideig tart az űrjármű kezelésének elsajátítása.
Caine professzorának szájából az is elhangzik, a bázis valójában egy űrállomás, és azon dolgoznak, hogy a későbbiekben feljuttassák az űrbe, kicselezve a gravitációt. Az egyik alaptézis az univerzumban, hogy a gravitáció állandó. Mellékesen azt az információt is megkapjuk, miszerint az állomás betonból készült, ami egészen abszurd.
Amennyiben ki is jut a világűrbe az objektum, forognia kell a gravitáció megteremtése miatt, ami elképesztően hatalmas energia felhasználásával járna, elképesztő méretű hajtóművekkel, lévén a NASA főhadiszállását hétköznapi betonból építették. Nem kell lángésznek lenni egy asztrofizikát felületesen ismerő érdeklődőnek, hogy ez lehetetlen vállalkozás, ráadásul a film során ez ki is derül, Cooper legnagyobb rácsodálkozására.
Ezek után a küldetés paramétereire kitérve az Anne Hathaway által játszott Brand doktor belekezd a "B-terv" ismertetésébe, a már említett populációbomba sztorijába, ami szerint tíz béranyát küldenének az új lakható planétára. A doktor szerint 30 év alatt több száz fős populációnk lesz. A matek eléggé megbukik, mivel a fiatal anyáktól azt várják el, hogy gyakorlatilag kétévente ikreket szüljenek, majd a gyerekeiknek az ivaréretté válás után szintén ikreket kell szülnie. A realitást némiképp háttérbe szorító, legoptimistább helyzetben is csupán 120-130 fővel nőne a kolónia, ami nagyon alulról súrolja a több száz fő fogalmát.
Az űrhajó teljesen indokolatlanul a bázison belül száll fel, duplán emelve a kockázatot, de ami ennél is furább, hogy Cooper és csapata nélkülözik a robotpilótát. A ma használt űrhajók a biztonság érdekében minden egyes alkalommal robotpilótával repülnek, és a legvégső esetben nyúlnak a manuális használathoz. Cooper ezzel szemben mindent maga szeret csinálni, így a továbbjutáshoz szükséges eszközhöz való dokkolást is hasraütésszerűen lövi be. Kevés kockázatosabb dolgot tehet ennél egy asztronauta.
A tudományosan jól képzett űrhajósok megállapítják, hogy a féreglyukon keresztül vételük van, de a rádióhullámok visszafelé már nem képesek kijutni.
Ebből arra lehet következtetni, hogy a féreglyuk elég durcás vagy válogatós lehet, hiszen egyszer működik, máskor viszont nem, de az biztos, hogy a következetesség csírája sincs meg a dologban. Ne legyünk szőrszálhasogatók, a film feszessége és a történet szempontjából ezt az anomáliát be kellett vállalni.
Persze rengeteg csúsztatás van ezeken kívül is a moziban, amitől egy asztrofizikus hátast dobna, tehát a hitelesség minimum megkérdőjelezhető. Mindezek ellenére Nolan filmje telitalálat a téma iránt érdeklődőknek, de bátran ajánljuk azoknak is, akik valamilyen okból nem látták, és egy látványos, mondanivalóval rendelkező mozira vágynak.
Hangulatos és stílusos: 3 pulóver, ami 2025 tavaszán biztosan ott lesz a felkapott darabok között
Tavasszal még jól jön azért egy pulóver, ötleteink között pedig lehet, hogy te is találsz neked tetsző darabot.
Rózsaarannyal ütötték fel ezt az egyedi Bentley-t
A Bentley Batur önmagában is lenyűgöző luxusautó, a Black Rose-t azonban némi rózsaarannyal tették még látványosabbá.
Történelmet írt az NBA hárompontos-királya
Steph Curry az első ember a liga történetében, aki eljutott négyezer tripláig. Vagyis összes karrierpontjának csaknem felét így szerezte.
Sosem látott filmfelvétel került elő a Nemzeti Színház 60 évvel ezelőtti felrobbantásáról
A Blaha Lujza téri Nemzeti Színház 1965. március 15-én történt felrobbantását azóta sem tudta kiheverni a magyar társadalom. Pontosan 60 év telt el azóta, hogy a metró építkezésére hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét, amelyre egyre kevesebben emlékeznek már. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
A spermád megmondja, meddig élsz?
Úgy tűnik, a spermiumok száma és mozgékonysága is összefüggésben van a várható élettartamunkkal.
„Az emberek 90 százaléka nem alkalmas együttélésre” - TRÚMEN S02E03
A TRÚMEN legfrissebb adásában a városi élet előnyeit és hátrányait boncolgatja Törőcsik Dani és Tóth Szabi.