A történelem legkatasztrofálisabb fesztiválja - Woodstock 99
Sokan úgy emlékeznek rá, mintha a pokol kapui nyíltak volna meg.
Az 1969-es woodstocki fesztivál úgy vonult be a köztudatba, mint minden idők legmeghatározóbb zenei eseménye, ami egyszerre vált a béke és a szeretet szinonimájává. Popkulturális jelentőségét meglovagolva a későbbiekben többször is próbálták feleleveníteni a legendás rendezvényt, hivatkozva a kerek évfordulókra. A gond csupán az volt, hogy ezek a fesztiválok meg sem közelítették annak az életérzésnek az esszenciáját, amit az 55 évvel ezelőtti Woodstock jelentett.
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!Az első igazán emlékezetes mellényúlás 1994-ben vette kezdetét, a 25. évforduló tiszteletére rendezett New York állambeli Winston farmon. A szervezők között volt az eredeti fesztivál egyik alapítója, Michael Lang is, mégsem mondhatjuk azt, hogy jól sült el a dolog. Hiába a nagy nevű fellépők, mint a Cranberries, a Red Hot Chili Peppers, a Metallica, az Aeorosmith és a Green Day, az esemény totális anyagi bukta lett. Mindössze 160 ezer jegyet adtak el a fesztiválra, miközben a számítások szerint a kerítésen átugráló emberek miatt legalább 400 ezren tomboltak a sártengerré váló bulin, aminek apropóján azóta is "Mudstocként" emlegetik az eseményt.
1999-ben még ezt is sikerült felülmúlni a 30. évfordulóra rendezett eseménnyel, amit a katasztrofális szervezés, a lángoló berendezések és a fekáliában úszó, őrjöngő tömeg tett emlékezetessé. A szervezők tanulva a korábbi hibákból egy hatalmas kerítést húztak az eseménynek otthont adó elhagyott katonai bázis köré, így mindenkinek meg kellett vennie a borsos árú jegyet, miközben egy üveg vizet sem vihettek be a fesztivál területére. Az előre telepített ATM-ek már jelezték, itt bizony a profit nagy szempont lett, ahogy az elképesztően drágán megvásárolható frissítők is.
Gyakorlatilag egyetlen árnyékot adó fát sem talált a tömeg a tűző napsütéssel megspékelt 40 fokos hőségben, miközben a színpad előtti betonplacc is ontotta magából a forróságot. A kiszáradástól, az alkoholtól és a különböző tudatmódosító szerektől hangulatba kerülő tömeg nem bírt magával. Már az első nap megteltek a mobilvécék tartályai, miközben a néhány ingyenes kút előtti sorban állás helyett a fesztiválozók megrongálták a csőrendszereket, hogy a hátul állók is felfrissülhessenek. Ennek az lett az eredménye, hogy a fekália, a víz és a minimális földes terület olyan elegyet alkotott, amit először fel sem fogott a tömeg. A szagok, az azonnal jelentkező kiütések és fertőzések jelezték, itt valami nagyon nincs rendben.
Ez idő tájt tört előre a nu metal mint a kor meghatározó műfaja, aminek egyik első képviselője a Limp Bizkit volt, de többek között olyan előadók is tiszteletüket tették, mint a Korn, DMX, a Red Hot, a Creed és Kid Rock. Miközben pattanásig feszült a helyzet, és a tömeg egyre inkább kifejezte elégedetlenségét, elérkezett az a pont, amikor a Limp Bizkit frontembere, Fred Durst mindenre rá tett egy lapáttal. Bár ő sem gondolta, hogy ekkora parádé lesz, de néhány mondattal úgy felhergelte a tömeget, hogy kisvártatva őrületbe csapott át a koncert. Az emberek elkezdték lebontani a kerítést, és széttörtek mindent, amit értek.
A zűrzavar aztán a Red Hot Chili Peppers koncertjén hágott a tetőfokára, ami alatt az üres műanyagpalackokból és furnérlemezekből máglyát rakott a tömeg, ennek következtében pedig az egyik hangfaltorony lángra is kapott. A teljes káosz közepette az elégedetlen 400 ezer fő megrohamozta a fesztivál területén található boltokat, amiket szétzúztak és kiraboltak, hogy bármilyen formában, de iható vízhez jussanak.
A páratlanul szörnyű szervezés miatt a biztonsági személyzet képtelen volt kordában tartani a megrészegült tömeget, miközben a kirendelt rendőrök sem tudtak mit kezdeni a helyzettel. Tömegverekedések és zaklatások tarkították a kaotikus körülményeket, miközben csak a csodának volt köszönhető, hogy egyetlen halálos áldozatot követelt az esemény.
A Netflix kínálatában láthattuk a Trainwreck című dokumentum sorozatot, ami jól prezentálja azt az állapotot, amit átéltek a látogatók 1999-ben. Mivel az eseményt lehetett követni a tévében, jó pár korabeli felvétel maradt fent az utókor számára. Persze nem mindenki értett egyet azzal, hogy a legkatasztrofálisabb fesztivált sikerült összehozni 25 évvel ezelőtt, ugyanis nagyon sok résztvevő állítja, ez volt a legjobb buli, amin valaha részt vettek. Erre szokták azt mondani, hogy minden csupán nézőpont kérdése.
Bruce Willis diagnózisa óta először mutatkozott nyilvánosan
Egyenruhásoknak köszönte meg az erőfeszítéseket, amelyeket a Los Angeles-i tűzvész elleni védekezésben tesznek.
De Niróval néz szembe De Niro ebben az új gengszterfilmben
A The Alto Knightsban nagyon érdekes koncepció mellett tér vissza a műfajhoz a színészlegenda.
A Playstation már a következő lépésedet is tudja
A mesterséges intelligencia már azelőtt kitalálja, mit akarsz csinálni egy videójátékban, hogy a kontroller gombját érintenéd.
Plüss szívecskék Valentin-napra? Adj inkább élményt helyette
Közeleg a Valentin-nap, és újra itt van az ideje a szokásos kérdésnek: mit adj a kedvesednek? Egy újabb plüss szívecskét, esetleg csokoládét? Túl kiszámítható! Mi lenne, ha idén valami igazán különleges ajándékkal lepnéd meg a partneredet? A válasz: tantra masszázs! És hogy miért érdemes ezt választanod? Tarts velem, és fedezd fel, hogyan válhat egy ilyen masszázs a legemlékezetesebb Valentin-napi élménnyé!
Farmer helyett! Nicholas Hoult nadrágja 2025-ben erősen kihagyhatatlan lesz majd
Nicholas Hoult összeállítása annyira jól sikerült, hogy bebizonyította, messze nem kell annyira tartani ezektől a daraboktól.
10 remake, ami jobban sikerült, mint az eredeti film
Közkeletű vélekedés, miszerint egy remake film sosem érhet fel az alapjául szolgáló műhöz, és valljuk be, a legtöbb esetben ez az állítás megállja a helyét, de most elhoztuk az ellenpéldákat.