A történelem legnagyobb tévhitei, amit a legtöbb ember készpénznek vesz
Néha egy film a ludas a tévképzetben, de előfordul, hogy a Mandela-effektus a hibás.
Számos olyan történelmi tévhit kering a köztudatban, ami nem áll közel a valósághoz, vagy a valóban megtörtént eseményekhez, holott készpénznek vesszük őket. Előfordulhat, hogy egy ókori témát feldolgozó film a ludas, mint például a Gladiátor esetében, ami elhitette a közönséggel, hogy a császár lefelé mutató hüvelykujja a harcos életének kiontását vetítette előre. Lényegében pont az ellenkezője volt az igaz, de a rendező mentségére legyen mondva, a tévhit alapját valójában Jean-Léon Gérôme 1872-ben készített festménye szolgáltatta. Végül a felfelé mutató hüvelykujj legendáját összemosták a pozitív visszacsatolással és a popkultúrával, így plántálva el a hamis gondolatot az emberek fejében. Külön szót érdemel a Mandela-effektus, vagyis a kollektív memóriazavar, ami globális szinten, már-már megmagyarázhatatlan módon kuszálja össze az emlékezetet.
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!Fiona Broome paranormális kutató egy 15 évvel ezelőtti konferencián tartott előadást, amikor megtudta, hogy Nelson Mandela valójában még mindig él. Nem ő volt az egyetlen, aki előtt ez a téveszme lebegett, de ahogy belé hasított a gondolat, nevet adott a tévképzetnek, így pedig megszületett a Mandela-effektus fogalma. Jöjjön is pár példa a múltból a jelenségre:
- Mike Tyson többször harapta meg azon a bizonyos bokszmeccsen Evander fülét, és a harmadik alkalom után állították csak meg a meccset.
- A Star Wars ikonikus mondata, miszerint "Én vagyok az apád!" valójában így hangzott Darth Vader szájából: "Nem, én vagyok az apád!"
- Ugyancsak sokak emlékében él a hamis kép C3PO-val kapcsolatban a Star Warsból, akiről rengetegen gondolják azt, hogy egy teljesen aranyszínű protokoll droidot láttak, holott az egyik lába ezüst színű volt.
- A piros színű KitKat csoki nevében nincs kötőjel.
- Hófehérke gonosz mostohájának szavaira is vélhetően rosszul emlékszik az emberek nagy része, ugyanis a "Tükröm tükröm, mondd meg nékem.." valójában úgy hangzik: "Varázstükröm, mondd meg nékem.."
Persze a kollektív memóriazavar indikátorai sokkal egyértelműbbek ha a történelem mélyére ásunk, ugyanis ott már tisztábban kirajzolódik, mi okozta a hamis képzeteket.
Az például nem igaz a spártaiakról, hogy a Taigetoszról dobták le gyengének tartott gyerekeiket, csupán a mitikus ábrázolások kuszálták össze a történészek fejét. Bár humánusnak cseppet sem nevezhető, valójában a törvények szerint kijelölt helyekre vitték a nem kívánt utódokat, akiket bárki befogadhatott későbbiekben.
Hasonló tévhit Neróval kapcsolatban a vád, miszerint ő gyújtotta fel Rómát, holott pont az emberek megmentésén fáradozott, és nem is hegedült a tűzvész közben, mivel a hangszert több mint ezer évvel az eset után találták fel.
A hun temetkezési szokásoktól igencsak távol állt az, amit Attiláról tanítottak az iskolákban. A királyt nem temették hármas koporsóba a Tiszában, a történet csupán a középkori vándormotívumoknak köszönhető.
A vasszűz néven elhíresült középkori kínzóeszköz is csupán kitaláció, ahogy az erényöv is, ami a rengeteg képi ábrázolás miatt szintén megtalálta a helyét a Mandela-effektust felvonultató tárgyak díszes táborában.
Párizs hírhedt börtönét, a Bastille-t a zsarnokság szimbólumának tartják a mai napig, ahol embertelen körülmények között tartották a rabokat és az ártatlanokat is, miközben kifejezetten luxusbörtönnek számított a korában, ahol rendszeresen látogathatták a családtagok a fogvatartottakat, és az étkeztetésre is odafigyeltek az ott dolgozók.
Napóleon is úgy él a történelemkönyvek lapjain, mint a komplexusos alacsony francia császár, miközben testmagassága teljesen átlagosnak számított az 1800-as években.
Az emberiség történelmének egyik legkolosszálisabb építményéről, a kínai nagy falról elterjedt a hiedelem, miszerint az egyetlen ember alkotta tárgy, ami látszik az űrből, holott semmilyen szinten nem látni, főleg nem a Holdról, ahogy az a köztudatba beleégett.
Konklúzióként annyit tudunk mondani, hogy ne vegyünk mindent készpénznek, amit a könyvek lapjain vagy filmekben láttunk. Még akkor sem, ha a társadalom nagy része úgy véli, nekik van igazuk, hiszen már az általános iskolában is azt tanították, hogy Kolumbusz Kristóf fedezte fel Amerikát, holott 400 évvel előtte a viking Leif Eriksson már járt az Újvilág földjén. Apropó vikingek, azt tudtad, hogy a vikingek valójában nem viseltek szarvval ellátott sisakokat? Ez a hiedelem is csupán régi festmények ábrázolásának köszönhető.
De Niróval néz szembe De Niro ebben az új gengszterfilmben
A The Alto Knightsban nagyon érdekes koncepció mellett tér vissza a műfajhoz a színészlegenda.
A Playstation már a következő lépésedet is tudja
A mesterséges intelligencia már azelőtt kitalálja, mit akarsz csinálni egy videójátékban, hogy a kontroller gombját érintenéd.
Plüss szívecskék Valentin-napra? Adj inkább élményt helyette
Közeleg a Valentin-nap, és újra itt van az ideje a szokásos kérdésnek: mit adj a kedvesednek? Egy újabb plüss szívecskét, esetleg csokoládét? Túl kiszámítható! Mi lenne, ha idén valami igazán különleges ajándékkal lepnéd meg a partneredet? A válasz: tantra masszázs! És hogy miért érdemes ezt választanod? Tarts velem, és fedezd fel, hogyan válhat egy ilyen masszázs a legemlékezetesebb Valentin-napi élménnyé!
Farmer helyett! Nicholas Hoult nadrágja 2025-ben erősen kihagyhatatlan lesz majd
Nicholas Hoult összeállítása annyira jól sikerült, hogy bebizonyította, messze nem kell annyira tartani ezektől a daraboktól.
10 remake, ami jobban sikerült, mint az eredeti film
Közkeletű vélekedés, miszerint egy remake film sosem érhet fel az alapjául szolgáló műhöz, és valljuk be, a legtöbb esetben ez az állítás megállja a helyét, de most elhoztuk az ellenpéldákat.
Elérhetőbb változat is jön a Forrest Gump-féle Nike-ból
Igaz, ez most nem pont egy Cortez, hanem egy Book 1, de a színek azért stimmelnek.