Einstein levelet küldött az atombombáról – kétmilliárdot érhet

Einstein levele
Forrás: Christie's Auctions

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Az amerikai elnököt, Franklin D. Rooseveltet figyelmeztette, de később meg is bánta.

Az atombomba kifejlesztésének történetét, a Manhattan-terv körülményeit talán mindenki ismeri, ha máshonnan nem is, legalább a tavaly bemutatott, aztán idén hét Oscar-díjjal elismert Oppenheimer című filmből. Azt viszont talán már sokkal kevesebben tudják, hogy mindent egy Einstein-levél előzött meg. Ráadásul azt nem is Albert Einstein írta.

Arról van szó, hogy 1939-ben az amerikai elnök, Franklin D. Roosevelt kapott egy levelet a Nobel-díjas fizikus aláírásával. Ebben arra figyelmeztették, hogy a németek közel járnak az atombomba sikeres megalkotásához, egyben sugallták, hogy az Egyesült Államoknak is el kellene indítania saját nukleáris programját. Magát a levelet az aláírás ellenére nem Einstein írta (legalábbis nem egyedül), hanem a magyar származású Szilárd Leó, több másik kollégája közreműködésével. Azért kellett mégis Einstein kézjegyével ellátni, mert ő már akkor is minden idők legnevesebb, legismertebb tudósai közé tartozott. Hitelessége megkérdőjelezhetetlen volt, adtak a szavára.

Roosevelt is adott, és átérezte a helyzet komolyságát, amit jól mutat, hogy három évvel később elindult a Manhattan-terv, 1945-ben pedig előbb Hirosimára, majd Nagaszakira le is dobták az atomot az amerikaiak, vagyis bevetették a hihetetlenül pusztító erejű fegyvert, aminek következtében Japán feltétel nélkül megadta magát, hamarosan pedig véget ért a második világháború. Einstein később megbánta a levelet. Azt mondta: ha tudta volna, hogy a németek nem járnak sikerrel az atomprojektjükkel, soha nem emelte volna fel egyetlen ujját sem.

A Christie’s aukciósháznál most eladásra kínálják Einstein levelét, noha nem az eredetit, hanem egy rövidebb változatot Szilárd Leó jegyzetével, miszerint „Not Sent”, azaz nem elküldött. Az első ugyanis a Franklin D. Roosevelt Presidential Library és Museum tulajdonában van, ez a másik ellenben kalandos utat járt be. Szilárd egészen az 1964-ben bekövetkezett haláláig megtartotta, pontosan tisztában volt annak jelentőségével. Örökösei eladták, Malcolm S. Forbesnál kötött ki. Ő 2002-ben árverezte el, így került a Microsoft-társalapító Paul Allenhez, aki szintén sokáig őrizgette biztos helyen, a környezeti hatásoktól is megóvva. Most akár 6 millió dollárt, átszámolva 2,2 milliárd forintot is megérhet.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

Videók

Kép
Szórakozás

Történelmet írt az NBA hárompontos-királya

Steph Curry az első ember a liga történetében, aki eljutott négyezer tripláig. Vagyis összes karrierpontjának csaknem felét így szerezte.

Kép
Életmód

Sosem látott filmfelvétel került elő a Nemzeti Színház 60 évvel ezelőtti felrobbantásáról

A Blaha Lujza téri Nemzeti Színház 1965. március 15-én történt felrobbantását azóta sem tudta kiheverni a magyar társadalom. Pontosan 60 év telt el azóta, hogy a metró építkezésére hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét, amelyre egyre kevesebben emlékeznek már. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.

Kép
Életmód

A spermád megmondja, meddig élsz?

Úgy tűnik, a spermiumok száma és mozgékonysága is összefüggésben van a várható élettartamunkkal.

Kép
Szórakozás

„Az emberek 90 százaléka nem alkalmas együttélésre” - TRÚMEN S02E03

A TRÚMEN legfrissebb adásában a városi élet előnyeit és hátrányait boncolgatja Törőcsik Dani és Tóth Szabi.

Kép
Tech

Élőben tolmácsolhat hamarosan az Apple AirPods

Az iOS 19 hozhatja meg a rendkívül hasznos új funkciót az Apple vezeték nélküli fülhallgatójába.

Kép
Szórakozás

Lángoló autó, izzó fékek – itt van Brad Pitt F1-filmjének előzetese

Akcióból, drámából és humorból sem lesz hiány a trailer alapján, mi már nagyon várjuk a premiert.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!