Promóció
Csak egy régi csillár, gondolták. Kiderült, hogy igazi kincs

Bő százezerért vették meg egy régiségboltban, most a sokszorosát érheti Alberto Giacometti alkotása.
A néhai angol festőművész, John Craxton éppen London utcáin sétálgatott 1960-ban, amikor egy régiségbolt előtt elhaladva egy csillár ragadta meg a figyelmét. Bement az üzletbe, alaposabban megvizsgálta, és megállapította, hogy egyedi darabról van szó, amelyet a neves svájci szobrász- és festőművész, Alberto Giacometti készített. Azért volt annyira ismerős Craxtonnak, mert barátjánál és támogatójánál, a tehetős műgyűjtő Peter Watsonnál látta korábban. Meg is vette hát 250 fontért, azaz úgy 110 ezer forintért – persze ma már ez az összeg sem ugyanannyit érne.

Watson egy párizsi látogatása alkalmával rendelte meg a csillárt, nagyjából 1946-1947 körül – akkoriban Giacometti éppen a francia fővárosban élt és alkotott. A bronzból készült, aranybarna patinájú függőlámpát a Horizon című híres londoni irodalmi és művészeti magazin szerkesztőségébe szánta Watson – a lapnak Cyril Connolly mellett társalapítója volt. A neves és feltörekvő szerzőknek egyaránt lehetőséget biztosító kiadvány, amelyben mások mellett George Orwell és T. S. Eliot is publikált, 1950-ben szűnt meg, ekkor a csillár is egy raktárba került. Miután Craxton megvette azt a már említett régiségboltban, saját hampsteadi otthonában szerelte fel.
Craxton 2009-ben bekövetkezett halála után most a Christie's aukciósház kínálja eladásra a lámpát, aminek jócskán megugrott az értéke az 1960-as árcédulához képest. Nem csoda, hiszen nem egyszerű fényforrásként tekintenek rá, hanem szoborként, márpedig pár évvel ezelőtt egy másik Giacometti-csillár 9 millió dollárért talált gazdára. Most ennél azért sokkal szerényebbek a becslések, de így is 1,9-3,7 millió dollár, átszámolva 680 millió és 1,3 milliárd forint közötti bevételt remélnek.
Az aukciósház szakembere szerint a műtárgyban megfigyelhetőek Giacometti szobrászatának jegyei mellett formatervezői stílusának ismérvei is. A svájci művész egyébként kedvelte az elvékonyodó, magasba nyúló formákat, afféle pálcikaszobrokat is készített. Életmű-kiállítását a kétezres évek elején a Szépművészeti Múzeumban is meg lehetett tekinteni.
CNN

Promóció
Az amerikai sportmárka, a Gant bemutatja új férfi illatát

Promóció
Ismerd meg a superior kasmír termékekről híres Falconerit!
A bróker, a nyugdíjas és a revizor
Szidjuk a csúnya neppereket, akik átverik a gyanútlan vásárlót. Pedig a magánszemélyek se csupa kincset árulnak.
Ezekben a városokban a legdrágább az élet
Oké, hogy Budapesten piszok drága az albérlet, de szerencsére a közelében sincs a top 10-nek a magyar főváros, ha azt keressük, hol a legköltségesebb élni.
A világ legszebbjei közt a budapesti karácsonyi vásárok
Az Adventi Bazilika egyenesen díjnyertes, de a Vörösmarty téri karácsonyi vásár is több toplistán szerepel.
77 millióért árulják Tupac ujjlenyomatát
A rapper szexuális zaklatás miatt ült börtönben, ahhoz az eljáráshoz vették tőle az ujjlenyomatokat. De van itt valami Notorious B.I.G.-től is.
Egy E46 M3-nál vagányabb a másfél
Lenny Karenski megtanult hegeszteni, hogy saját magának készíthesse el a világ legmenőbb utánfutóját.
Megvannak a magyar válogatott csoportellenfelei az Eb-re!
Németországgal, Skóciával és Svájccal csapunk majd össze a jövő évi kontinenstornán.