Promóció
Csak egy régi csillár, gondolták. Kiderült, hogy igazi kincs

Bő százezerért vették meg egy régiségboltban, most a sokszorosát érheti Alberto Giacometti alkotása.
A néhai angol festőművész, John Craxton éppen London utcáin sétálgatott 1960-ban, amikor egy régiségbolt előtt elhaladva egy csillár ragadta meg a figyelmét. Bement az üzletbe, alaposabban megvizsgálta, és megállapította, hogy egyedi darabról van szó, amelyet a neves svájci szobrász- és festőművész, Alberto Giacometti készített. Azért volt annyira ismerős Craxtonnak, mert barátjánál és támogatójánál, a tehetős műgyűjtő Peter Watsonnál látta korábban. Meg is vette hát 250 fontért, azaz úgy 110 ezer forintért – persze ma már ez az összeg sem ugyanannyit érne.

Watson egy párizsi látogatása alkalmával rendelte meg a csillárt, nagyjából 1946-1947 körül – akkoriban Giacometti éppen a francia fővárosban élt és alkotott. A bronzból készült, aranybarna patinájú függőlámpát a Horizon című híres londoni irodalmi és művészeti magazin szerkesztőségébe szánta Watson – a lapnak Cyril Connolly mellett társalapítója volt. A neves és feltörekvő szerzőknek egyaránt lehetőséget biztosító kiadvány, amelyben mások mellett George Orwell és T. S. Eliot is publikált, 1950-ben szűnt meg, ekkor a csillár is egy raktárba került. Miután Craxton megvette azt a már említett régiségboltban, saját hampsteadi otthonában szerelte fel.
Craxton 2009-ben bekövetkezett halála után most a Christie's aukciósház kínálja eladásra a lámpát, aminek jócskán megugrott az értéke az 1960-as árcédulához képest. Nem csoda, hiszen nem egyszerű fényforrásként tekintenek rá, hanem szoborként, márpedig pár évvel ezelőtt egy másik Giacometti-csillár 9 millió dollárért talált gazdára. Most ennél azért sokkal szerényebbek a becslések, de így is 1,9-3,7 millió dollár, átszámolva 680 millió és 1,3 milliárd forint közötti bevételt remélnek.
Az aukciósház szakembere szerint a műtárgyban megfigyelhetőek Giacometti szobrászatának jegyei mellett formatervezői stílusának ismérvei is. A svájci művész egyébként kedvelte az elvékonyodó, magasba nyúló formákat, afféle pálcikaszobrokat is készített. Életmű-kiállítását a kétezres évek elején a Szépművészeti Múzeumban is meg lehetett tekinteni.
CNN
Stílusos keretekből 2025-ben sem lesz hiány: 5 napszemüvegtrend férfiaknak
Mutatjuk is, hogy idén milyen napszemüvegek érnek meg egy próbát!
Alonso is aláírta ezt az őrületesen ritka Aston Martint
A DBR22-ből csupán néhány darab létezik világszerte, ez a példány viszont még ebben a mezőnyben is különlegesnek számít.
Soha nem fizettek annyit Kobe-ereklyéért, mint ezért a mezért
Kobe Bryant újoncmeze szerénytelen összegért talált gazdára, de még így is elmaradt az előzetes becslésektől.
Csendes kirúgás? Létezik, és talán téged is érint
Ha ezeket a jeleket tapasztalod, lehet, hogy már tőled is megválni készülnek a főnökeid.
Ez a kicsi méregzsák lesz minden idők legdrágább Renault-ja
Megnyílt az előrendelés a Renault 5 Turbo 3E elektromos hot hatchre, az árából viszont egy Porsche 911 Carrerát is kaphatnánk.
Az Adidas Samba már a múlt? Ez a cipő lehet az új sláger
Az egyszerű, minimalista cipő hatalmas siker, de most egy másik modell veheti át tőle a stafétát.