Allergia vagy más betegség? Könnyű összekeverni a tüneteket
Az általános jeleken kívül más, kevésbé jellemző tünetek is árulkodhatnak az allergiáról.
Az allergiában szenvedők számára a nyár egy kifejezetten kellemetlen időszak. A fák és fűfélék virágzása könnyen felborítja a légutak egyensúlyát. Az orrfolyás, tüsszögés és a kipirosodott szem mellett számos jele lehet annak, ha valamit képtelen tolerálni immunrendszerünk. Legyen az bármilyen pollen, házi por vagy poratka, a szervezetünk túlzott immunválasza a felelős egy többnyire teljesen ártalmatlan dolog miatt. Sokszor tévesen tűnik komolyabb betegségnek, miközben csak egy hosszú ideje tartó külső tényező a ludas. Allergológusok nyilatkozatai alapján utánajártunk, mik az árulkodó jelek, és milyen tünetek jelentkezhetnek még a fentieken kívül. Természetesen bármilyen komolyabb problémát érzékelünk, érdemes minél hamarabb felkeresni az orvost, de esetenként előfordulhat, csupán a szezonális allergia mellékhatásairól van szó. Összegyűjtöttünk tíz olyan lehetséges tünetet, ami kapcsolódhat az allergiás reakcióhoz.
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!Rossz lehelet
Amikor orrunkat nem tudjuk kifújni, mégis túl sok a váladék, kellemetlen mellékhatásként megjelenhetnek a baktériumok. Ilyen esetben elszaporodhatnak torkunk és nyálkahártyánk környékén, ami rossz leheletet okoz.
Szédülés
Nem feltétlenül a megfázás jele, ha fülfájásunk miatt szédülést érzünk. A légzőszervi irritáció és az orrnyálkahártya problémái a belső fülre is kihathatnak gyulladás formájában, ez pedig egyensúlyvesztéshez vezethet.
Szaglás elvesztése
A tünetet a világjárvány óta kevésbé kapcsoljuk az allergiához, pedig a szezonális pollenek is képesek úgy kiszárítani és irritálni orrunk érzékeny részeit, hogy egyéb tünet nélkül vesztjük el a szaglásunkat.
Kimerültség
A pollenek elkerülése örök harc, ezért nyáron sokszor kiváltság az allergiások számára, ha éjjel nyitva maradhatnak az ablakok. A polleneket viszont képtelenség elkerülni, és sokszor észrevétlenül teszik tönkre a mélyalvást szervezetünkre gyakorolt hatásukkal. Ezt az állapotot "allergiás fáradtság szindrómának” nevezik.
Koncentrációs zavar
Az allergia tünetei miatt szervezetünk teljesen más dolgokra fordít energiát, mint amire egészségesen kéne. Már a szemünk és orrunk hosszan tartó dörzsölése is elég, hogy a fókuszálási hatékonyságunk nagyban csökkenjen.
Torokfájás
Az állandó igénybevétel miatt torkunk fájdalma is visszavezethető az allergiára, ezért nem feltétlenül az influenza, vagy egyéb vírusos fertőzés a tettes. A sok nyelés és a kiszáradás következményeként is fellépő köhögés nagyban hozzájárul a fájdalom felerősödéséhez.
Horkolás
Az orrnyálkahártya folyamatos ingerlése, állapotának változása akkor is kifejti a hatását, amikor épp mentesülünk az allergia általános tüneteitől. Az újonnan megjelenő, az alvási szokásokat negatívan befolyásoló horkolás is egy jel lehet. A folyamatos fáradtság ráadásul a vérnyomásunkat is megnöveli.
Fejfájás
A megmagyarázhatatlan fejfájás is lehet az allergia egyik tünete. Az általában reggel jelentkező fájdalom az éjszaka során fekvő pozícióban töltött időhöz köthető. Ebben az állapotban a felgyülemlett váladék miatti nyomás jobban kihat arcüregünkre, és a fejfájást is felerősítheti, hasonlóan a nem megfelelő ideig tartó alváshoz.
Ízületi problémák
Általános gyulladásos reakció kísérheti az allergiát, mivel a szervezet próbál ellenállni a kellemetlen folyamatoknak. Sajnos a gyulladás lokálisan bárhova kiterjedhet, miközben a probléma okozói valójában az ártalmatlan pollenek voltak.
Fülzúgás
A szezonális allergiák során megnő a fülfertőzések kockázata, ami szintén gyulladáshoz vezethet. A lüktető fájdalom mellett a felduzzadt terület is nyomást gyakorol a fülre, ez pedig állandóan hallható zúgás formájában ölthet testet.
(forrás: HuffPost)
Keanu Reeves 10 legjobb filmje - szerintünk
Hollywood egyetlen olyan szupersztárja, aki inkább választja a metrót, mint a luxusautókat, és mi pontosan ezért imádjuk!
Hogyan lett 120 év alatt a 10 km/óra sebességhatárból 130? – avagy érdekességek a KRESZ történetéből
Tudtad, hogy egészen 1941-ig Magyarországon is bal oldali közlekedés volt? És azt, hogy a KRESZ megalkotásával egy évvel megelőztük a mobilizációban akkor élen járó Nagy-Britanniát?
Ha a sima okosgyűrű snassz, akkor itt a 18 karátos arany
Ma már több gyártó is kínál efféle hordható okoseszközöket, de az Ultrahuman elképzelése kicsit más.
Százával küldik vissza érmeiket az olimpikonok
Pár hónappal a versenyek után máris borzasztóan néztek ki a medálok, de a NOB kicseréli annak, aki kéri.
Így keményítene be a részeg utasokkal szemben a Ryanair
A legnagyobb európai légitársaságnál betelt a pohár az ittasan problémássá váló utasokkal szemben.
Generációk kedvenc ezermestere volt: így néz ki ma MacGyver, azaz Richard Dean Anderson
Ki ne emlékezne a titkosügynökre, aki mindenféle szorult helyzetben feltalálta magát. Ennyit változott MacGyver megformálója.