Promóció
iPad Pro 13”: Abszurd fényerő, abszurd sebesség, abszurd ár - teszten az új Apple-tablet
Még soha nem láttunk ennyire kiváló kijelzőt és ennyire gyors SoC-t táblagépben. De az Apple bőven meg is fizetteti.
Különös, hogy az új M4-es chip éppen az iPad Próban debütál először. Úgy tűnik, az Apple a táblagépet a PC vagy a Macbook valódi alternatívájává akarja tenni. Ezért nemcsak egy teljesen új iPad Prót fejlesztett ki, de egy hozzáillő Type Cover tokot is kínál. Dupla rétegű OLED-kijelzőjével ("Tandem OLED"-nek hívja az Apple), és rendkívül vékony, mindössze 5,1 mm vastag házával az iPad Pro M4 már az első pillantásra is az eddigi legjobb iPadnek tűnik.
Az Apple a gyakorlatban is beváltja az ígéreteket. Azonban nem látjuk, hogy a legtöbb ember hogyan fogja kihasználni a platform teljes potenciálját. Ezenkívül itt is felismerünk egy mintát, amellyel ismét bevételt akarnak generálni: a régi, bevált hardvert elavulttá teszik. Felmerül a kérdés: vajon az új M4-es iPad Pro túl jó abban, amit tud? Vagy túl jó ahhoz, amire használják?
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!A táblagépeknek eredetileg kompromisszumnak kellett volna lenniük a kis okostelefonok és a nagy noteszgépek között. Az érintőképernyőnek köszönhetően lényegesen kompaktabbak lehettek, és így dedikált médialejátszóként szolgálhattak. A legtöbb ember számára a nagyobb kijelzőn történő játék is nagyobb élvezetet nyújt. Ez a legtöbb felhasználónál nem változott: a táblagépeket gyakran streamingre vagy weboldalak böngészésére használják.
Az iPad Próval az Apple inspirációt merített a Wacomtól és a Microsofttól, és egy táblagépet hozott létre a kreatív profik számára. Az új, immár M4-es chippel ellátott iPad Pro jobban végzi el ezt a munkát, mint bármelyik más táblagép a piacon. Ennek oka többek között a kiváló Tandem OLED-panel, amely 2.752 x 2.064 képpont (264 ppi) felbontással rendelkezik, és amely a korábbi iPad Pro-modellekhez képest is jobb. A 10 és 120 Hz közötti változó képfrissítési sebesség megmarad.
Az OLED-kijelzőnél kel fel a nap
Először is ott van a páratlanul jó színlefedettség. 142,7%-os SRGB-színlefedettséget, 101,1%-os DCI-P3-lefedettséget és a professzionális Adobe RGB-tartományt illetően 98,3%-os adatot mértünk. A maximális Delta-E, azaz a megjelenített színek színhibája mindössze 1,11 – nagyon jó.
Még néhány kalibrált professzionális monitor, amely nagy hangsúlyt fektet a színpontosságra, sem ér el ilyen magas értékeket. Ennek megfelelően az iPad Pro, a mi 13 hüvelykes tesztpéldányunk, kiválóan alkalmas másodlagos monitornak a Machez. Ehhez a MacOS és iPadOS rendszerbe beépített Sidecar funkciót használhatjuk.
De mi a helyzet a fényerővel? Az Apple a termékadatlapon 1.000 cd/m² maximális SDR-fényerőt és 1.600 cd/m² HDR-csúcsértékeket ígér. A gyakorlatban ez általában kissé más. Mivel OLED-panelről van szó, a nagy, fényes felületeket automatikusan elsötétíti a rendszer. Ez egy egyszerű védelmi mechanizmus a szubpixelek gyorsabb elhasználódása ellen. Nem így van az iPad Prónál: HDR-tartalom esetén átlagosan 1.018 cd/m² értéket mérhetünk kilenc mérési mezőben. A HDR-csúcsérték is közelíti a gyártói specifikációt. Itt 1.572 cd/m² értéket mértünk. Ehhez egy fehér négyzetet vizsgáltunk fekete háttér előtt, amely a képernyő elérhető felületének 14%-át foglalja el.
500 cd/m² alatt SDR-alkalmazásokban
Ezzel a mérési eredménnyel az iPad Pro az egyik legjobb eszköz a médiatartalmak mobileszközön történő megjelenítésére. Kevés más termék világít ennyire fényesen. SDR-ben szintén nagyon jó, 490 cd/m² átlagérték érhető el. Többek között olyan programok futnak SDR-ben, mint a Procreate, a Garage Band és a legtöbb webes alkalmazás. A mért értékek nem felelnek meg teljesen a gyártó által megadott adatoknak, de ez nem zavaró. Úgysem ajánlott OLED-panelt folyamatosan a legmagasabb fényerősségen üzemeltetni. 1.000 cd/m² körüli fényerősségnél egy idő után fájni fog a szemünk.
Ettől függetlenül a Tandem OLED-panel valódi referencia. A koncepció tökéletesen működik: a két egymásra helyezett OLED-kijelző szinte karikatúraszerűen magas fényerősséget ér el. Érdemes megjegyezni, hogy a gyakorlatban alig észrevehető az automatikus fényerősség-különbség. Ez különösen előnyös a fehér alapon történő rajzolásnál. Végül is nem akarunk folyamatosan a dinamikusan változó színekre és fehérségre nézni.
A Tandem OLED-panel mellett talán az M4-chip a legnagyobb újítás az iPad Próban. Ahogyan az el is várható, nagyon jól teljesít.
Notebook-szerű teljesítmény
Az iPad Pro minden verzióját az Apple M4 chipjével szerelték fel. Azonban csak a drágább, 1 vagy 2 TB tárhellyel rendelkező modellek kapják meg a legcombosabb konfigurációt négy P-Core-ral és 16 GB LPDDR5x RAM-mal. A olcsóbb, 256 vagy 512 GB tárhelyű variánsok 3 P-Core-ral és 8 GB RAM-mal érkeznek. A legtöbb élethelyzetben már ez is elegendő.
Az M4 az M3 chip következetes továbbfejlesztése, és a hatékonyabb N3E eljárással gyártják a TSMC-nél. Ezenkívül a gyártó a hatékonyabb ARM-v9 architektúrára váltott. Ennek megfelelően az M4 chip energiatakarékosabb, mint elődei. Az Apple így kisebb akkumulátort építhetett be, és hasonló akkumulátor-üzemidőt érhetett el.
Miért? A kisebb akkumulátornak köszönhetően 5,1 mm vastagságúra zsugoríthatták az iPad Prót. Megjegyzendő, hogy ez csak a 13 hüvelykes modellre vonatkozik. A 11 hüvelykes verzió 5,3 mm-rel kissé vastagabb. Ezenkívül a súlyt is sikerült csökkenteni: körülbelül 580 grammjával (445 gramm a kisebb modellnél) az iPad Pro kellemesen hordozható egy kézzel is.
Kisebb akkumulátor, ugyanaz az üzemidő
Az új, 39 wattórás akkumulátor kisebb csökkenés a 40,33 wattórás előző modellhez képest. Természetesen beépíthettek volna nagyobb energiatárolót is, akkor az üzemidő még jobb lenne, de őszintén szólva, a készüléknek már szinte most sincsenek riválisai. 16 óra 40 perces üzemidőt mértünk 200 cd/m² fényerővel és bekapcsolt hanggal. Ehhez egy 4K HDR YouTube-videót játszottunk le. Ha a rendszert teljes terhelés alá helyezzük (a tesztünkben a 3DMark Steel-Nomad-Light-Unlimited benchmarkot futtattuk folyamatosan), a készülék 2 óra 33 perces üzemidőt ér el. Reálisabb terheléseloszlás mellett, 80%-ban kisebb és 20%-ban komoly terhelés mellett 13 óra 51 perces üzemidőt kaptunk – ez egy nagyon jó érték.
Az új, 39 wattórás akkumulátor kisebb csökkenés a 40,33 wattórás előző modellhez képest. Természetesen beépíthettek volna nagyobb energiatárolót is, akkor az üzemidő még jobb lenne, de őszintén szólva, a készüléknek már szinte most sincsenek riválisai. 16 óra 40 perces üzemidőt mértünk 200 cd/m² fényerővel és bekapcsolt hanggal. Ehhez egy 4K HDR YouTube-videót játszottunk le. Ha a rendszert teljes terhelés alá helyezzük (a tesztünkben a 3DMark Steel-Nomad-Light-Unlimited benchmarkot futtattuk folyamatosan), a készülék 2 óra 33 perces üzemidőt ér el. Reálisabb terheléseloszlás mellett, 80%-ban kisebb és 20%-ban komoly terhelés mellett 13 óra 51 perces üzemidőt kaptunk – ez egy nagyon jó érték.
Az iPad Pro azonban nemcsak hosszú üzemidejű, de a piacon a leggyorsabb táblagép is. Ezt az M4-es chipnek köszönhetjük, amelyet akár néhány x86-os chippel is összehasonlíthatunk az AMD-től és az Inteltől, így akár a noteszgépekkel is. A Geekbench 6-ban például körülbelül 14.724 pontot érünk el a multicore CPU-részben. Egy Framework laptop AMD Ryzen 9 7940HS-sel 12.922 pontot tud ezen a teszten, a Core i9-13905H a Lenovo Yoga Pro 9i-ben pedig 15.004 pontot.
A Geekbench GPU-benchmarkja is nagyon jó értékeket ad, részben azért, bár itt az Apple Metal Engine-t használjuk, amely nem kompatibilis a legtöbb PC-játékkal. Az iPad OS-re tervezett mobiljátékok esetén ez természetesen nem jelent problémát, és 53.750 ponttal valószínűleg nincs gyorsabb eszköz ezekhez a játékokhoz. Ez körülbelül egy Nvidia GeForce RTX 3050 Mobile teljesítményének felel meg.
Azoknak, akiknek fontosak a benchmarkok: az M4-es chippel szerelt iPad Pro az Antutu benchmarkban az első helyre kerülhet az összes mobil eszköz között. A 2.675.570 pontos összpontszámmal minden Android- és iOS-eszközt felülmúl a ranglistán. A benchmark CPU-számításokat, GPU-renderelést, tárhelysebességet és a szövegszerkesztésben és más feladatokban tapasztalható általános teljesítményt szimulálja.
Általánosságban elmondható, hogy egyetlen alkalmazásnál sem tapasztaltunk teljesítményhiányt. Az M4 hihetetlenül gyors, legyen szó Adobe Photoshopról 4K képekkel, Procreate-ről nagy felbontású rajzokkal, esetleg Assassin's Creed Mirage vagy Diablo Immortal játékokról. Utóbbit bekapcsolt hardveres Ray Tracinggel is lehet játszani anélkül, hogy nagy teljesítménycsökkenés lenne – nem mintha ez egy ilyen kicsi kijelzőn bármilyen különbséget mutatna.
Az M4 igazából overkill
Tehát elmondhatjuk, hogy a legtöbb felhasználási forgatókönyvhöz az M4-es chip lényegében túlzás. A sok magot aligha használjuk ki, és a grafikus teljesítmény messze felülmúlja a piacon lévő összes többi mobileszközt. De még az M2 chip a tavalyi iPad Próban is tökéletesen elegendő volt szinte mindenre. Csak az M4 miatt nem vásárolnánk új Prót a jelenlegi áron.
Ha a jövőbe tekintünk, talán már jobban meg tudjuk indokolni a váltást. Az M4 az Apple első chipje, amely az x86-os chipekkel és a Qualcomm Snapdragon Elite SoC-kkal versenyképes NPU-t kapott, az Apple ezt Neural Engine-nek nevezi. Alkalmas lesz továbbá a nemrég bemutatott saját mesterséges intelligencia, az Apple Intelligence futtatására is. Az M4-gyel tehát az Apple felkészül a jövőre, mert lehet, hogy most nem használjuk ki a teljesítményt, de már a sarkon van az a pillanat, amikor szükségünk lesz rá.
(A teszt eredetileg a német golem.de oldalon jelent meg.)
Promóció
ASUS Zenbook S 14: A modern férfi tökéletes társa
Promóció
Végre egy számla, amelynél a bank alkalmazkodik az ügyfelekhez
Melyik óra kerüljön a fa alá? Karácsonyi tippek minden kategóriában
Ne ajándékozz zoknit, ajándékkosarat vagy dezodor- és tusfürdőcsomagot, egy órával nemcsak karácsony napján, de még hosszú évekre maradandó ajándékot adhatsz. Legyen szó egy elegáns darabról az ünnepi vacsorákra, sportos társról a kalandokhoz vagy valamiről a rohanó hétköznapokra – ebben a cikkben összeválogattunk pár ötletet minden pénztárcához igazodva.
Megépítheted a T1-es Transporter bokszermotorját
Az 1:4-es méretarányú modell ráadásul mozog és hangot is ad, már majdnem annyira vagány, mint az igazi.
A történelem legkatasztrofálisabb fesztiválja - Woodstock 99
Sokan úgy emlékeznek rá, mintha a pokol kapui nyíltak volna meg.
Fékezd meg a gyorsvonatot: így kezelhető a korai magömlés
Előfordult már, hogy egy kicsit túl gyorsan célba értél? Ha igen, ne aggódj, nem vagy egyedül. A férfiak nagy része találkozik ezzel a kihívással élete során. De mi lenne, ha azt mondanám, hogy van egy egyszerű megoldás, amit bárhol, bármikor gyakorolhatsz, és amitől újra a kezedbe kerülhet az irányítás? Igen, a Kegel-gyakorlatok lehetnek a titkos fegyvered! Ismerjük meg, hogyan hozhatnak változást, és miért nem csak nőknek valók.
Így nézhetett ki az igazi Mikulás a tudomány szerint
Kultúránként változó a Mikulás ábrázolása, és az is, hogy milyen szerepe van. Most a tudósoknak hála, megnézhetjük, milyen lehetett.
Tudod, ki volt az első, aki összetörte gitárját a színpadon?
Sokak szíve összeszorul a színpadon csattanó gitárok láttán, de azt meg kell hagyni, elég hatásos show-elemről beszélünk.