Mesterséges intelligenciával készül az utolsó Beatles-nóta

Beatles-tagok ugranak egy falon
Forrás: Fiona Adams/Redferns/Getty Images

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

John Lennon és George Harrison hangját is az MI segítségével támasztották fel, ami legalább annyira aggasztó, mint amennyire lenyűgöző.

Hamarosan megjelenik egy új Beatles-dal – és ez nem valami áprilisi tréfa, nem is egy véletlenül előkeveredett hír, mondjuk 1964 őszéről. Ezt maga Paul McCartney jelentette be, a BBC-nek pedig egy rádióinterjúban bővebben is beszélt arról, miről van szó, és egyáltalán hogyan lehetséges ez egy olyan zenekar esetében, amely több mint ötven éve feloszlott, és amelynek két tagja már évtizedekkel ezelőtt elhunyt.

McCartney szerint a mesterséges intelligenciát hívták segítségül, de annak lehetőségeit kihasználva nem a nulláról építettek fel egy olyan számot, amihez sem az 1980-ban meggyilkolt John Lennonnak, sem a 2001-ben elhunyt George Harrisonnak nem volt semmi köze. Ehelyett egy régi demót poroltak le, abból nyerték ki Lennon hangmintáját, így tudtak befejezni egy réges-régen félbehagyott dalt.

A zenész nem említett címet, viszont úgy tudni, arról a Now and Thenről lehet szó, amit Lennon már jóval a Beatles feloszlását követően, 1978-ban írt meg, azt a zongorán elhelyezett magnóval rögzítette. Ez a nóta is rajta van azon a kazettán, amelyet nem sokkal halála előtt készített, és For Paul (azaz Paulnak) címkével látott el, ezt már özvegye, Yoko Ono adta át McCartney-nak. Miután Lennon hangján felénekeltették az MI-vel a szöveget, már a szokásos keverési eljárásokkal véglegesítették az alkotást, a tervek szerint még idén ki is adják.

Nem ez az első alkalom, hogy a mesterséges intelligencia közreműködik Beatles-produkcióban. Peter Jackson 2021-es Get Back című Beatles-dokumentumfilmjének készítése során a szerkesztő, Emile de la Rey is számítógépekkel ismertette fel és választotta szét a tagok hangját, leszűrve róluk a háttérzajt. Sőt, McCartney legutóbbi turnéján így tudott álduettezni Lennonnal, és egy régebbi album újrakeverésénél is bevetették az MI-t. Azóta pedig csak fejlődött a technológia, amit amúgy maga McCartney egyszerre tart izgalmasnak és ijesztőnek.

(Nyitókép: a Beatles tagjai egy falon ugranak éppen, a képet a Twist and Shout album borítójához használták fel. Fotó: Fiona Adams/Redferns/Getty Images)

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

Videók

Kép
Szórakozás

Keanu Reeves 10 legjobb filmje - szerintünk

Hollywood egyetlen olyan szupersztárja, aki inkább választja a metrót, mint a luxusautókat, és mi pontosan ezért imádjuk!

Kép
Jármű

Hogyan lett 120 év alatt a 10 km/óra sebességhatárból 130? – avagy érdekességek a KRESZ történetéből

Tudtad, hogy egészen 1941-ig Magyarországon is bal oldali közlekedés volt? És azt, hogy a KRESZ megalkotásával egy évvel megelőztük a mobilizációban akkor élen járó Nagy-Britanniát?

Kép
Tech

Ha a sima okosgyűrű snassz, akkor itt a 18 karátos arany

Ma már több gyártó is kínál efféle hordható okoseszközöket, de az Ultrahuman elképzelése kicsit más.

Kép
Szórakozás

Százával küldik vissza érmeiket az olimpikonok

Pár hónappal a versenyek után máris borzasztóan néztek ki a medálok, de a NOB kicseréli annak, aki kéri.

Kép
Szórakozás

Így keményítene be a részeg utasokkal szemben a Ryanair

A legnagyobb európai légitársaságnál betelt a pohár az ittasan problémássá váló utasokkal szemben.

Kép
Szórakozás

Generációk kedvenc ezermestere volt: így néz ki ma MacGyver, azaz Richard Dean Anderson

Ki ne emlékezne a titkosügynökre, aki mindenféle szorult helyzetben feltalálta magát. Ennyit változott MacGyver megformálója.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!