Az egyautós háztartás szent grálja - Teszt: BMW M3 Touring Competition
Magyarország nem a kombik országa, különösen a prémium szegmensben idegenkednek a hazai vásárlók a praktikus karosszéria-formától. Mintha mindenki területi képviselő lenne, aki puttonyossal jár. Ha mégis racionális szempontok mögé kellene elbújtatni egy vérbeli sportautó vásárlását, az M3 Touring lehet az egyik legjobb opció.
Kombival nem feltétlenül azért jár valaki, mert sokat dolgozik. Épp ellenkezőleg: a szabadidő tartalmas eltöltéséhez is hely kell. Általában ezzel magyarázzák az emberek a szükségtelenül nagy és erős SUV-k vásárlását. De mi van, ha te legszívesebben a szabadidődet is vezetéssel töltöd? A BMW M3 széria eddig is az egyik legkézenfekvőbb választás volt a mindennapi használatra is alkalmas sportautók között. Értem ez alatt a négy ülést és a négy ajtót. Sajnos az aktuális G82-es széria mérete és súlya számomra már kezdi feszegetni a sportautóság határát, de a belepakolt technikának köszönhetően továbbra is ez a referencia-jármű a német gyártók uralta mezőnyben. 4,8 méteres hossza meghaladja a V8-as (E39), 1865 kilós súlya pedig a V10-es (E60) M5-ösét. Igaz, egyikben sem volt komplikált és nehéz összkerékhajtás, amire az ötszáz lovas aktuális M3-asnak nagyon is szüksége van.
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!A Competition kivitelben 510 lóerős, sorhatos biturbó ugyanis már kicsivel alapjárat felett 650 newtonméteres nyomatékot küld a nyolcsebességes ZF automata váltóba. Ez gyakorlatilag Porsche 911 S-szintű menetteljesítményekkel ruházza fel az egyébként relatíve kulturált közlekedésre is alkalmas M3 limuzint. Elérhető egy 480 lóerős alapváltozat is kézi váltóval és hátsókerékhajtással, a kombi viszont csak automata-összkerék kombóban hagyhatja el a szalagot. Ráadásul közel a felét ez teszi ki a gyártásnak: bevezetés után egy évvel a nagy piacokon továbbra is a Touring a sztár. Pedig sem karbontető, sem napfénytető nem rendelhető hozzá, illetve a karosszéria-merevség sem éri el a limuzin szintjét. Mindez szinte lényegtelen, annyira tahón jól néz ki az agresszív puttonyos ebben a mélylila színben. Feltételezem, nem sokan merik ezt a vulgáris színt választani, pedig az ordenáré nagy vesék és a bicolor felnik a Twilight Purple árnyalattal ütnek igazán nagyot. A szélesített sárvédőknek és a négy darab kipufogónak köszönhetően hátulról is egyértelmű, hogy nem egy mezei M-pakettes megy előttünk.
Oldalról különösen feltűnő a felnik eltérő mérete
Belül már nem ennyire éles a kontraszt. Egy jól konfigurált hármasban egyébként is jó létezni. A karbon díszléceket és az egybe támlás M sportüléseket egy húszdébe is lehet kérni, de a kormányon lévő piros gombok és a szintén piros indítógomb továbbra is árulkodnak. Ha másra nem, hát ezeknek a konfiguráláshoz jó az óriási méretű TFT-kijelző, á la Curved Display. A vezető előtt azonban semmi értelme egy ekkora tv-nek, pláne a head-up display társaságában. Mivel rengeteg funkciót lehet a végletekig paraméterezni, a menükben történő barangolást mindenképp megkönnyíti a kiváló grafikájú és logikusan felépített rendszer. Például a futómű keménységétől kezdve a gázreakción keresztül a menetstabilizáló érzékenységéig mindent testre lehet szabni, és ezeket a két piros gombra menteni. Például, ha keresztben szeretnél autózni, leválaszthatod az első hajtást, képességeidet pedig az M Drift Analyzer pontozza. A térkínálat mellesleg mindenhol megfelelő, ez a hármas már teljes értékű családi autóként is beválik. Pláne a Touring, melynek 500 literes csomagterét 1500 literre lehet bővíteni. Ennek ellenére azt gondolom, kevesen fogják dugig pakolni. Viszont annyira átgondolt és praktikus a hátsó traktus, hogy meghozza az ember kedvét a kirándulásokhoz. A kalaptartó például elrejthető a csomagtérpadló alatt, és az ülést is három részletben lehet dönteni. Három ember vígan elmegy vele síelni, vagy akár egy hegyi kerékpár is simán szállítható belül – pláne, hogy vonóhorog nem rendelhető.
A kijelzők szinte feleslegesen nagyok, az anyagminőség és a kidolgozás makulátlan
És hát gondoljunk bele, mekkora királyság egy M3-mal becélozni az Alpokat. A háromliteres, két fix geometriás turbóval pumpált, S58 kódjelű sorhatos megunhatatlan morgással kel életre. Kicsit talán azért is ilyen hangos a hidegindítási műsor, hogy elfedje a magas nyomású befecskendezés dízeles csattogását. Ennek a blokknak semmi köze az M340i-ben használt szimpla turbós B58-hoz. Erősített forgattyúsházában kovácsolt főtengely forog, légzését szívó- és kipufogóoldalon is változó vezérlés, valamint vízhűtéses töltőlevegő-hűtő segíti. Ennek a technológiai parádénak az eredménye, hogy a 650 newtonméternyi nyomaték 2750-es és 5500-as fordulat között folyamatosan tetőzik, de a leszabályzás csak hétezres fordulaton lép közbe. Szóval nemcsak lehet, hanem érdemes is forgatni. A nyolcas ZF-automatából ugyan hiányzik a régi DCT-váltók mechanikai érzete, de a váltás sebességére nem lehet panasz. Külön öröm, hogy az M-modellek esetében megmaradt a választókar, és nem egy csökevényes kapcsolón kell D-be kapcsolni. Bár a karbon váltófülek kifejezetten kézre esnek, személy szerint jobban preferálnám a fémesen klattyanó és hűvös tapintású mart alumínium kivitelt.
A világ egyik, hanem a legjobb sorhatosa lapul a nem túl szofisztikált toronymerevítő alatt
Bár a régi szívómotoros M-modellek sokkal nyersebb élményt kínáltak, az aktuális turbós gépek hihetetlen széles spektrumban használhatóak. Maradva az Alpok-túránál, némi önuralommal tíz liter alatti fogyasztással tudod elérni a távolabbi célokat. Egy olyan autóval, ami 3,6 másodperc alatt tud százra gyorsulni – vicces, nem? Comfort módban a rugózás is elviselhetően feszes, de az iszonyúan széles gumik (elöl 275!) azért megérzik a nyomvályúkat. De nagyon minimális kompromisszumokat kell elviselni a sima közlekedés során, ahhoz képest, amit az autó értő kézben nyújtani tud. Talán túlságosan sokat. Ahogy a motorkerékpároknál, úgy az autók esetében is elértünk egy határt. Az M3 gyorsulása és végsebessége is majdnem egy ezres superbike, például a BMW S 1000 RR szintjén mozog. És a fejlett vezetéstámogató rendszereknek köszönhetően meglepően egyszerű tempót menni velük. Míg azonban a motoron némileg küzdeni kell az elemekkel és a tapadással, az autóban kellemes 23 fokra állított klímával és a Harman Kardon hifi zenei aláfestése mellett tudod magad egy kamion platója alá passzírozni. Ráadásul a fejlett összkerékhajtásnak köszönhetően korlátozott tapadási viszonyok mellett is elhiteti veled, hogy nem történhet baj.
Ennek az autónak egyszerűen tér kell, hogy ki tudjon bontakozni. A körforgalmakban szépen, négy kerékkel egyszerre kezd el csúszni, de nagyon érződik rajta az 1865 kilós súly. 4WD Sport módban használva meg-meg libbenti a hátulját, aztán kérlelhetetlen céltudatossággal habzsolja fel a horizontot. Az elnyújtott kanyarokat rémisztő sebességgel abszolválja, versenypályán biztosan nagy élmény lehet hajszolni. Természetesen kerámiaféket is lehet rendelni hozzá egy négyesért, de állítólag az acéltárcsák is egészen jól bírják a kiképzést. Pályázni egyébként is vegyél inkább M2-est, a Touring elsősorban egy igazi túraautó. Ha kiraktad a családot a szállodában, megtámadhatod vele az Alpok szerpentinjeit. A kormányzás elképesztően direkt és pontos, méretéhez képest hihetetlenül közvetlen a karosszéria mozgása. De mindez mit sem érne a forgó-morgó, prüszkölő-ropogó B58 nélkül. Bár némi szintetikus trükk is bele van csempészve, az előadás frenetikus. Mivel mindenhol kíméletlenül erős, viszonylag hamar elváltogatva is élvezetes vele a kanyargás. Csak éppen nagyon a topon kell lenned reflexek és vezetéstechnika tekintetében is, hogy igazán ki is tudd facsarni. Úgyhogy bele sem merek gondolni, mire lesz képes majd a következő M5 hibrid V8-asa hétszáz lóerő feletti rendszerteljesítménnyel…
A 3,4 másodperces gyorsulás százra már papíron is sejteti az iszonyú menetdinamikát
Az M3 viszont vélhetően az utolsó BMW Motorsport-termékek egyike akkumulátoros hókuszpókok nélkül. Csodálatosan megkomponált mérnöki teljesítmény, ami előtt minden rendes autóbuzinak fejet kell hajtani. És ha jobban belegondolok, tényleg ebben a multifunkciós granturismo formában van igazán értelme. Mert az igazán jóízű autózáshoz a való világban másra van szükség. Kevesebb tapadásra, kevesebb teljesítményre, és mindenekelőtt kisebb súlyra. Igaz ez a közvetlen konkurensekre is: az Audi már korosnak mondható RS4-ese már nem tudja felvenni a versenyt az M3-mal, a hibrid Mercedes C63 AMG pedig porszívóhangú négyhengeresével és két tonna feletti tömegével nemes egyszerűséggel kirakta magát a buliból.
Persze lehet mondani, hogy savanyú a szőlő, mert nem engedhetek meg magamnak egy több mint negyvenmilliós autót. Viszont van ismerősöm, aki igen: több komoly sportautó mellett állt már a garázsában aktuális M3 is, de a mindennapokban most egy M340d-vel jár. És imádja.
Nézd meg alaposabban az M3 Touring Competitiont a galériában!
A Playstation már a következő lépésedet is tudja
A mesterséges intelligencia már azelőtt kitalálja, mit akarsz csinálni egy videójátékban, hogy a kontroller gombját érintenéd.
Plüss szívecskék Valentin-napra? Adj inkább élményt helyette
Közeleg a Valentin-nap, és újra itt van az ideje a szokásos kérdésnek: mit adj a kedvesednek? Egy újabb plüss szívecskét, esetleg csokoládét? Túl kiszámítható! Mi lenne, ha idén valami igazán különleges ajándékkal lepnéd meg a partneredet? A válasz: tantra masszázs! És hogy miért érdemes ezt választanod? Tarts velem, és fedezd fel, hogyan válhat egy ilyen masszázs a legemlékezetesebb Valentin-napi élménnyé!
Farmer helyett! Nicholas Hoult nadrágja 2025-ben erősen kihagyhatatlan lesz majd
Nicholas Hoult összeállítása annyira jól sikerült, hogy bebizonyította, messze nem kell annyira tartani ezektől a daraboktól.
10 remake, ami jobban sikerült, mint az eredeti film
Közkeletű vélekedés, miszerint egy remake film sosem érhet fel az alapjául szolgáló műhöz, és valljuk be, a legtöbb esetben ez az állítás megállja a helyét, de most elhoztuk az ellenpéldákat.
Elérhetőbb változat is jön a Forrest Gump-féle Nike-ból
Igaz, ez most nem pont egy Cortez, hanem egy Book 1, de a színek azért stimmelnek.
Érkezik az első elektromos Royal Enfield
Úgy fest, még az ilyen nagy hagyományokkal rendelkező márkáknál is a villanyhajtás lehet a jövő záloga.