Szórakozás
Egy alkalmazottja lophatta meg a British Museumot

Aranyékszerek, drágakövek és féldrágakövek tűntek el. Igen pikáns szál, hogy eleve ebben a múzeumban őrzik a legtöbb lopott műkincset.
Számos értékes műkincsnek nyoma veszett a British Museumban, míg más tárgyak megrongálódtak. Az ügyben a rendőrség nyomoz, de az intézmény már el is bocsátotta egy alkalmazottját, akivel szemben jogi lépéseket is tesznek. Nem nehéz kitalálni, hogy a gyanú szerint ő károsíthatta meg a múzeumot.
Az eltűnt vagy megsérült tárgyak nagy része egy konkrét gyűjteményhez tartozott, kis méretű volt, és az egyik raktárban pihent. Voltak ezek között egyebek mellett aranyékszerek, drágakövek, valamint féldrágakövek és üvegek is. Időben igen jelentős intervallumot öleltek fel, hiszen a Kr. e. 15. századtól a Kr. u. 19. századig lehet besorolni őket. Mostanában egyik sem volt látható a nagyközönség számára, főleg tudományos és kutatási célokat szolgáltak.
A múzeum igazgatója, Hartwig Fischer szerint az eset lényegében példátlan. Hatására szigorították a biztonsági előírásaikat, továbbá külső szakértőt is bevontak, hogy teljesen feltérképezzék, mi hiányzik pontosan. Emellett független vizsgálattal próbálják feltárni, mi és hogyan történhetett, milyen tanulságokat érdemes levonni. Minden szükséges intézkedést készek megtenni annak érdekében, hogy a jövőben ne forduljon elő hasonló. De mindenek előtt a hiányzó műkincseket szereznék vissza.
Az ügy pikantériája, hogy magát a British Museumot is eleve azzal vádolják, hogy tárlatai jelentős részét eleve lopott leletek alkotják, amelyeket a Brit Birodalom idején a gyarmatokról gyűjtöttek össze és szállítottak az országba. Ezzel többek közt Indiát és több afrikai országot is megkárosítottak – lényegében mindent vittek, ami mozdítható volt. Az utóbbi években az aktivisták intenzív kampányba kezdtek, hogy felhívják erre a figyelmet, és nem csupán a British Museumot, hanem minden érintett európai és amerikai intézményt szembesítsenek a történelem ezen részével, végeredményben pedig a műkincsek visszakerüljenek jogos tulajdonosukhoz.
Amerika nemrég Olaszországnak szolgáltatott vissza rengeteg hasonló értéket:
Néhány éve egy emberi jogi ügyvéd, Geoffrey Robertson úgy nyilatkozott a The Guardiannek, hogy éppen a British Museumban őrzik a világon a legtöbb lopott tételt, köztük a 13. századi Beninből származó bronzokat, a görög Parthenon márványdarabjait, vagy éppen az egyiptomi rosette-i követ. Nagyon sok kétes eredetű értéket ráadásul nem is tárnak a látogatók elé, azokat zárt ajtók mögött őrizgetik. Tavaly egyébként a benini bronzok közül Nigéria már két szobrot visszakapott, de ezek egyelőre kis eredmények.
Bakancstól a csúcstechnológiáig: a futballcipők története
A foci aranykorának nehéz, merev cipőiben ma már talán labdába se tudnánk rúgni, hatalmas volt a fejlődés.
Betiltja a napernyőket egy olaszországi strand
A szardíniai Punta Molentis népszerű turistacélpont, de a legújabb intézkedéseik sokaknak nem tetszenek.
Ezek ma a világ legbiztonságosabb országai
A második világháború óta nem volt annyi aktív konfliktus Földünkön, mint most, de van pár ország, ami változatlanul a béke és nyugalom szigete.
A tökéletes futballszezon nyomában
Ingyenes, szöveg alapú játék régen volt már olyan addiktív, mint a 38–0. De vajon be lehet húzni százszázalékos mérleggel a Premier League-et?
6 szabályváltozás, ami örökre felforgatta a labdarúgást
Az idei világbajnokságon is életbe lépett néhány újítás, de ezek messze nincsenek olyan horderejűek, mint a lesszabály vagy az aranygól.
Lewis Hamilton Monacóban ismét megmutatta: a paddock az ő kifutója
Lewis Hamilton tényleg nem ismer határokat, ha divatról van szó.







