Több ország is visszaköveteli műkincseit a British Museumtól

Benini bronzok a British Museumban
Forrás: David Cliff / SOPA Images / LightRocket / Getty Images

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

A lopások hírére újra megpróbálják visszaszerezni mindazt, ami szerintük amúgy is őket illeti.

Jelenleg is folyik a nyomozás a British Museumban, ugyanis a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján az intézmény egyik veteránnak mondható kurátora, Peter Higgs aranyékszereket, drágaköveket és féldrágaköveket lopott el a raktárakból. Ezeket aztán mélyen áron alul próbálta eladni, többek közt az eBayen. Azóta már Hartwig Fischer igazgató is lemondott.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

Itt bővebben is írtunk az esetről:

Az ügy kínos sajátossága, hogy a British Museumot amúgy is régóta vádolják azzal, hogy lopott műkincseket mutatnak be tárlataikon, ott őrzik a világon a legtöbb eltulajdonított leletet. A mostani, nagy visszhangot kapó bűncselekmény pedig felerősítette azokat a hangokat, amelyek szerint ideje lenne mindent visszaszolgáltatni a jogos tulajdonosoknak. Újra több ország nyújtotta be ilyen irányú igényeit.

Nigéria például a benini bronzokat szeretné újra otthon látni – ezek a műkincsek (amelyeknek nagy része amúgy nem is bronzból, hanem Németországban bányászott sárgarézből készült) az egykori Benini Királyságból, a mai Nigéria területéről származnak, tavaly két szobrot már vissza is juttattak az afrikai országba. A múzeumokért és műtárgyakért felelős országos bizottság vezetője ezúttal azt hozta fel, hogy korábban pontosan azért nem akarták visszaadni nekik a bronzokat, mert attól féltek, úgy nem lennének biztonságban, ellophatnák azokat. Erre most pont azon a helyen történt bűncselekmény, ahová illegálisan vitték el a kincseiket.

Kína arra emlékeztet, hogy összesen mintegy nyolcmillió olyan lelet található a British Museumban, amelyek más országokból érkeztek. Jelentős részük ráadásul nem éppen elfogadható csatornákon, azokhoz bűn tapad. Mindezek közül számításaik szerint úgy 23 ezer tétel lehet kínai kulturális örökség. A Sang-, a Csou-, a Csin- és a Vej-dinasztia korából fennmaradt ereklyéket is zsákmányoltak a britek.

E két országon kívül Ghána, Görögország és Etiópia is jelezte, hogy igényt tartana a jogosan őket illető műkincsekre. Sőt, Bell Ribeiro-Addy brit munkáspárti politikus is ezeket a törekvéseket támogatja. Ő szintén elítéli azt az érvelést, miszerint azért nem adják ki a felbecsülhetetlen értékű tárgyakat, mert az adott országban nem tudnának megfelelően gondoskodni róluk, vigyázni rájuk. Közben pedig Nagy-Britanniában valaki képes feltenni ezeket az eBayre.

Videók

Kép
Szórakozás

10 felejthetetlen film, ami idén már 30 éves lesz

Akad, amelyik kultstátuszba emelkedett, akad, amelyik hatalmas szériává duzzadt, de feltűnnek olyanok is, amiket már többször rebootoltak.

Kép
Tech

Szupervékony iPhone-nal bővülhet a paletta – ezt lehet eddig tudni az Airről

Minden eddiginél vékonyabb iPhone érkezhet, ennek minden előnyével és hátrányával.

Kép
Szórakozás

Történelmi személyek, akikről tévképzetek alakultak ki

Néhány alak nem éppen olyan volt, mint ahogy azt történelemórán megtanultuk.

Kép
Szórakozás

Ezt üzeni Trump hivatalos portréja a szakértők szerint

A frissen beiktatott amerikai elnök hivatalos portréját pár napja tették közzé, és már ránézésre is erős üzeneteket hordoz.

Kép
Szórakozás

Keményen beszólt Elon Musknak a Green Day

A zenekar éppen a Tesla-vezér szülőhazájában, Dél-Afrikában koncertezett, amikor egy kissé átírt szöveggel nyomták le az American Idiotot.

Kép
Stílus

Fullba nyomják a retrót a Pac-Man-es Casiók

Minden idők egyik legismertebb videójátéka idén 45 éves, és ezt nagyon klassz Casio órákkal ünneplik.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!