Promóció
Több ország is visszaköveteli műkincseit a British Museumtól
A lopások hírére újra megpróbálják visszaszerezni mindazt, ami szerintük amúgy is őket illeti.
Jelenleg is folyik a nyomozás a British Museumban, ugyanis a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján az intézmény egyik veteránnak mondható kurátora, Peter Higgs aranyékszereket, drágaköveket és féldrágaköveket lopott el a raktárakból. Ezeket aztán mélyen áron alul próbálta eladni, többek közt az eBayen. Azóta már Hartwig Fischer igazgató is lemondott.
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!Itt bővebben is írtunk az esetről:
Az ügy kínos sajátossága, hogy a British Museumot amúgy is régóta vádolják azzal, hogy lopott műkincseket mutatnak be tárlataikon, ott őrzik a világon a legtöbb eltulajdonított leletet. A mostani, nagy visszhangot kapó bűncselekmény pedig felerősítette azokat a hangokat, amelyek szerint ideje lenne mindent visszaszolgáltatni a jogos tulajdonosoknak. Újra több ország nyújtotta be ilyen irányú igényeit.
Nigéria például a benini bronzokat szeretné újra otthon látni – ezek a műkincsek (amelyeknek nagy része amúgy nem is bronzból, hanem Németországban bányászott sárgarézből készült) az egykori Benini Királyságból, a mai Nigéria területéről származnak, tavaly két szobrot már vissza is juttattak az afrikai országba. A múzeumokért és műtárgyakért felelős országos bizottság vezetője ezúttal azt hozta fel, hogy korábban pontosan azért nem akarták visszaadni nekik a bronzokat, mert attól féltek, úgy nem lennének biztonságban, ellophatnák azokat. Erre most pont azon a helyen történt bűncselekmény, ahová illegálisan vitték el a kincseiket.
Kína arra emlékeztet, hogy összesen mintegy nyolcmillió olyan lelet található a British Museumban, amelyek más országokból érkeztek. Jelentős részük ráadásul nem éppen elfogadható csatornákon, azokhoz bűn tapad. Mindezek közül számításaik szerint úgy 23 ezer tétel lehet kínai kulturális örökség. A Sang-, a Csou-, a Csin- és a Vej-dinasztia korából fennmaradt ereklyéket is zsákmányoltak a britek.
E két országon kívül Ghána, Görögország és Etiópia is jelezte, hogy igényt tartana a jogosan őket illető műkincsekre. Sőt, Bell Ribeiro-Addy brit munkáspárti politikus is ezeket a törekvéseket támogatja. Ő szintén elítéli azt az érvelést, miszerint azért nem adják ki a felbecsülhetetlen értékű tárgyakat, mert az adott országban nem tudnának megfelelően gondoskodni róluk, vigyázni rájuk. Közben pedig Nagy-Britanniában valaki képes feltenni ezeket az eBayre.
Megjelent az InStyle MEN őszi-téli száma: középpontban a generációs örökség!
Név, ami kötelez, de súlya van. Utat mutat, meghatározza a jövőd, de egyben keserédes terhet, nagy elvárásokat és megfelelési vágyat is helyezhet a válladra, ha egy legendát kell folytatni.
„A kíváncsiság, a kitartás és a bizalom a génjeinkben van” – interjú: Béres Marcell
Szinte egyidős a Béressel, csupán kétéves volt, amikor a gyógyszergyár megalakult. Kérdeztük családról, karrierről, hitvallásról és innovációról.
Amerika választ: íme, a legjobb filmek a témában
Az Egyesült Államok igazi nagyhatalom, elnöke nagyon fontos személy. Így hát sokszor feltűnik a vásznon is.
A Xiaomi autója döntött rekordot a Nürburgringen
Ezzel az elektromos SU7 Ultra lett a leggyorsabb négyajtós az emblematikus versenypályán. Illetve csak majdnem.
Kétmillió dolláros jegyet is árulnak a Tyson-Paul bokszmeccsre
Ennyiért persze már nemcsak egy jó helyet kapsz az AT&T Stadiumban, járnak mellé egészen prémium szolgáltatások is.
Trónok harca film érkezik a mozikba
A hivatalos bejelentés még várat magára, de a hírek szerint szép csöndben már dolgoznak egy egész estés filmen.