A Burger King egy éve ígéri, de nem hagyta még el Oroszországot

burger king
Forrás: wisely / Getty Images

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

A McDonald's ezt már meglépte, de a Burger King esetében bonyolultabb az ügy.

A Burger King továbbra is ugyanúgy jelen van az orosz piacon, mintha 2022. február 24-én nem történt volna semmi rendkívüli. Bár az étteremlánc már több mint egy éve megígérte, hogy kivonul Oroszországból, eddig ezt nem tette meg.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

Amióta Oroszország megtámadta Ukrajnát, folyamatos nyomás nehezedik az Oroszországban tevékenykedő nyugati vállalatokra, hogy hagyják el az országot. A Burger King egyébként a Restaurant Brands International (RBI) alá tartozik, akik a világ egyik legnagyobb gyorséttermi vállalata - ők arra hivatkoznak, hogy a bonyolult franchise-megállapodás és a tulajdonosi szerkezet miatt okoz nehézséget kilépni az orosz piacról.

Az RBI elnöke szerint az orosz szolgáltatópartnerük 2022 márciusában megtagadta az orosz üzletek bezárását, amire válaszul elkezdték a 15%-os tulajdonosi hányaduk értékesítését, de ez egy időigényes folyamat.

Miközben a Burger King továbbra is jelen van Oroszországban, a legnagyobb riválisuk, a McDonalds már kivonult, a KFC anyavállalata pedig több mint 100 éttermet adott el egy orosz cégnek, amelyek azóta Rostic's néven üzemelnek. Innen nézve a piac elhagyása megugorható feladatnak tűnik - ugyanakkor a BBC által megkérdezett ügyvédi iroda elmondta, hogy az RBI 15%-os részesedése egyszerűen kevés ahhoz, hogy ők diktálják a feltételeket a többi részvényesnek, vagyis ha a szándék meg is lenne, a megvalósítást sok helyen el lehet gáncsolni.

És mivel az oroszországi Burger King franchise-ban az RBI az egyik legkisebb tulajdonos, ez minden bizonnyal meg is történt. 30% tulajdonrésze van még Alekszandr Kobolov üzletembernek, aki a 800 étterem felügyeletéért felel, és állítása szerint nincs felhatalmazása arra, hogy leállítsa az éttermek működését. Az üzletben 35%-kal van jelen a ICU Group, amely egy nagy ukrán befektetőcég, akiknek a bevallásuk szerint nincs befolyásuk a vegyes vállalatokra és a más országokban zajló ügyekre. Ugyanakkor jelezték, hogy éppen egy vevővel egyeztetnek a részük eladásáról, és a háború kezdete óta nem vettek fel osztalékot a cégből. A negyedik tulajdonos az VTB Capital, ami Oroszország második legnagyobb pénzintézetének, a VTB Banknak a tulajdona - ők egészen biztosan nem érdekeltek a kivonulásban, hiszen VTB Bank is az Egyesült Államok, az EU és az Egyesült Királyság szankciói alá esik.

Videók

Kép
Stílus

Három az egyben! Justin Bieber egy szetten belül rögtön három 2025-ös trendet is hozott

Justin Bieber összeállításának elemei együtt, de akár külön-külön is jó befektetések lehetnek 2025-ben.

Kép
Életmód

Ez az apró szokás segít energikusabbnak maradni reggel

Nem mindegy, mikor kelünk fel – és ezt most nem úgy kell érteni, hogy aki tovább alszik, kipihentebb.

Kép
Szórakozás

Ezzel a feltétellel játszana Marvel-filmben Adrien Brody

A brutalista főszerepéért Oscar-díjra jelölt színészzseni egyáltalán nem zárkózik el a szuperhősfilmektől, de nem vállalna el akármit.

Kép
Tech

Nagyon vagány lett az új porschés Honor-csúcsmobil

A Honor Magic 7 Pro jelentette az alapot a Porsche Design-féle Magic7 Pro RSR-hez.

Kép
Jármű

Chevy kisbuszból készült a legkirályabb hómobil

Talán nem a leggyorsabb, de mindenképpen a legsokoldalúbb, ha a havas akadályok leküzdéséről van szó.

Kép
Szórakozás

10 elképesztően furcsa idegen lény a sci-fi filmek történetéből

Nem minden esetben a külső a fontos, de azért akadnak fantáziadús teremtmények.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!