Promóció
A magyar pusztulás vérfoltos krónikája
A pokolba nem vehetsz retúrjegyet, állítja a zseniális Café Postnuclear második kötetének alcíme – nyolc év telt el az első megjelenése óta, és a világ nem csak a képregény lapjain lett még sokkal nyomasztóbb.
Hogy vennénk észre, ha suttyomban kitörne az atomháború? Csak a forró szelet éreznénk, ahogy a nyomáshullám elpihen a Kárpát-medence fölött? Földhöz vágna minket valami erő és zsarátnokként izzana égett zsírunk az elpattanó csontok között? Megszólalnának-e a szirénák vagy próbálnák eltusolni? Rákennék Sorosra, vagy csak megírná az Origo, hogy mi magyarok inkább nemzeti konzultálunk arról, hogy kimaradunk a nukleáris katasztrófából és menjen mindenki szépen szavazni akármire, aminek már se tétje, se célja, meg amúgy is, az idő örökre véget ért?
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!Rég nem álltunk olyan közel a háborús atomkatasztrófához, mint most, rég nem voltak – vagy tán sosem – ilyen aszályosak a nyarak. Az, hogy egy kiszáradt Balatonban gyorsulunk életre, még inkább halálra, az már a valóságban is könnyedén elképzelhető.
Akinek a képzelőereje nem ilyen erős vagy nem látja ennyire rossznak a helyzetet, vegye a kezébe Budai Dénes és Szűcs Gyula képregényét. Most, hogy majd’ egy évtized után itt a történet folytatása, érdemes az újra kiadott legendássá vált egyest is beszerezni. Az 1986-ban induló történet nagyon magyar és nagyon apokaliptikus: a csernobili atomerőmű robbanását nyugati szabotázsakciónak hiszi egy alkoholista szovjet tábornok és rácsap a piros gombra. A magyar hadsereg terve és taktikája természetesen azonnal bedől, így meglepően hamar előáll az a helyzet, hogy a babkonzerv többet ér az emberi életnél.
Budai rajzai és Szűcs szövegei elsőrangúak – mindkettő merít a műfaj kötelező hagyományaiból, de nem klisés panelekkel dolgoznak, hanem tökéletesen adoptálják a nyolcvanas évek magyar valóságát a pusztulásba. A mindannyiunk számára ismert tárgyak teszik izgalmassá, minden oldalon van egy-egy olyan utalás vagy kocka, amihez minden felnőttkorú kapcsolódni tud.
A gyilkos Skodák és nedves, moncsicsis tangák miatt ugye alapból tizennyolc pluszos a történet, ez most sem változott. Bátran szólhatnak az elrejtett kis csemegék azoknak, akik időben képesek kapcsolódni a nyolcvanas évek második feléhez. Nagyon szeretem, hogy nem csak a járművekben köszön vissza a gyerekkorom: a keleti és egy-két nyugati gép mellett megjelenik a Jolana gitár, a szocializmus korának fényreklámjai – az én kedvencem mégis a Jawa Mustang blokkjából készült vérfoltos láncfűrész – még akkor is egy elképesztően nagyívű alkotást kapunk, ha a történetre egyáltalán nem fókuszálunk. A szöveget is figyelembe véve pedig egy letaglózóan zseniális album a Café Postnuclear 2.
Van ugyan olyan magyar rajzolónk, aki már ismertebb külföldön, mint idehaza (gondoljunk csak a korszakos zseni Németh Gyulára), de a Budai-Szűcs szerzőpáros is megérdemelné a képregényes világsikert. Ennek talán csak az szab határt, hogy a rengeteg vizuális és szöveges utalások rozsda- és dögszagú hegyei annyira a mieink, hogy csak a határokon innen képesek száz százalékban érvényesülni. Ennek ellenére, sőt éppen ezért nagyon becsüljük meg. Ez a magyar pusztulás krónikája. Olvassuk és tanuljunk belőle, mert még szükség lehet rá.
Kiadó: Chameleon Comix
Ár: 9490 Ft
Tom Hardy: a kemény fiú megszelídült
A férfiasság megtestesült szimbóluma, aki a húzós átalakulásoktól sem riad vissza.
11 apró érdekesség a 30 éves Interjú a vámpírral kapcsán, amiről talán nem is hallottál
Brad Pitt és Tom Cruise például olyannyira nem jött ki egymással, hogy azóta sem dolgoztak együtt. De van itt még más is.
A kerekasztal lovagjai mutatják az időt ezen az órán
Artúr király legendája elevenedik meg a Roger Dubuis újdonságán, ráadásul már nem is először.
Tyson és Paul bunyózzon puszta kézzel – mondja a UFC-harcos
Az egykori MMA-versenyző ma már humoristaként is tevékenykedik, így nem világos, most melyik énje beszélt belőle.
Nolan filmjében láthatjuk újra együtt Zendayát és Tom Hollandet
Egyre több infó lát napvilágot az Oppenheimer rendezőjének új alkotásáról, de nagyon sok még a kérdőjel.
Felejtsd el az új Call of Dutyt: ez a shooterek igazi királya
A Call of Duty: Black Ops 6 ugyan nagy sikereket arat, de a lövöldözős játékok királya jelenleg egy másik játék.