Promóció
Emlékszel még Crazy Frogra? Ennyi pénzt termelt az idegesítő béka
A legtöbbünknek az a bizonyos Axel F-feldolgozás jut eszébe erről az animált figuráról, ami amúgy nem is béka. De mi az igazi sztorija?
Crazy Frog, vagyis az őrült béka a kétezres évek elején hódított, emlékszem, nekem is volt olyan osztálytársam, akinek ő volt a csengőhangja. Volt persze több zeneszám is, amit feldolgoztak ezzel a fura és kissé idegesítő CGI-karakterrel, de a legismertebb mindenképpen az Axel F, azaz a Beverly Hills-i zsaru zenéje. Erről van szó, azóta – csak ez az amúgy későbbi, 2009-es feltöltés – 4,5 milliárd (!) megtekintést produkált a Youtube-on:
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!Ebből a népszerűségből nem nehéz kitalálni, hogy elég sok pénzt termelt. Amikor az Axel F cover kijött, 2005-ben a brit slágerlisták élére is felkerült. Virális lett a videója a Youtube-on, és több híresség mobilja is így szólalt meg. A brit csengőhangpiacot 31 százalékos részesedéssel uralta, így csak abban az esztendőben, csak onnan 40 millió fontot szakított. Európa-szerte összesen 11 millió letöltést regisztráltak – még mindig csak 2005-ről beszélünk –, komoly tévés reklámkampány is épült rá. Ha pedig úgy vesszük, műfajteremtőnek is nevezhető, mert utána számos éneklő állatos videó árasztotta el a megosztókat.
De kinek a fejéből pattant ki ez az egész? A dolog összetett, mert nem úgy indult, hogy hoppá, akkor én most megcsinálom Crazy Frogot. Egy 17 éves svéd srác, Daniel Malmedahl még 1997-ben rögzítette, amint saját hangjával egy kétütemű motort utánoz, felrakta a netre, aztán még tévéműsorba is meghívták, hogy adja elő. Produkciója 2TAKTARE.MP3 fájlnéven terjedt. Íme:
Ezt a felvételt hallotta meg évekkel később Daniel honfitársa, az animátorként dolgozó Erik Wernquist, és úgy gondolta, csinál hozzá egy mókás figurát. Nem volt vele különösebb célja, csak poénnak tartotta, így 2003. október 15-én feltöltötte az internetre a The Annoying Thing, szabad fordításban az Idegesítő Izé nevű karaktert. Ahogy mondja, a Crazy Frogot később már valaki más aggatta rá, pedig se nem őrült, se nem béka. A hang és az animáció tulajdonosát ezután külön-külön keresték meg azok, akik üzleti lehetőséget láttak benne, ők ketten csak később találkoztak egymással.
Wernquist már a Crazy Frog után került a svéd Kaktus Filmhez, de nem pont emiatt a munkája miatt vették fel. Egy interjúban pályája csúcsának azt a pillanatot nevezte, amikor feltöltötte a figuráról készült klipet a netre. Nagyon jók voltak a visszajelzések, és akkor még nem volt semmilyen üzleti megfontolású körítés.
Promóció
ASUS Zenbook S 14: A modern férfi tökéletes társa
Promóció
Végre egy számla, amelynél a bank alkalmazkodik az ügyfelekhez
Roppant látványos, egyedi Richard Mille-t árverez Pharrell Williams
A zenész maga is beszállt a piros szíjas RM 65–01 tervezésébe, sőt az aláírása is ott figyel rajta.
A retróhullám tovább szárnyal, érkezik a modern Nintendo 64
Az Analogue gárdája elhozza azt, amire már nagyon régóta várnak a Nintendo-rajongók.
Ilyen mérges Škoda Citigót még sosem láttunk
A csehek városi kiskocsijából 280 lóerős, összkerekes büntetőgépet faragtak, és nem győzzük csodálni.
Egyszerre képernyő is ez az új billentyűzet
A DS Pixel Keyboard nem hagyományos billentyűkkel rendelkezik – ehelyett egy kijelzőből és egy billentyűzet-feltétből áll.
A történelem legnagyobb tévhitei, amit a legtöbb ember készpénznek vesz
Néha egy film a ludas a tévképzetben, de előfordul, hogy a Mandela-effektus a hibás.
Luke Evans a példa: egy sztár is szoronghat a külseje miatt
A népszerű színész nincs teljesen kibékülve a testével, kell némi noszogatás, hogy ledobja a felsőjét.