CYGNI: All Guns Blazing: ez a lövöldözős játék kiégeti a retinádat!

Kíváncsi vagy egy klasszikus lövöldözős játékra? Akkor most figyelj: a CYGNI: All Guns Blazing lenyűgöző Unreal Engine grafikával újítja fel a bullet hell műfajt! Már a megjelenés előtt kipróbálhattuk, és eláruljuk, miben különbözik a Resoguntól, Ikarugától és társaiktól!
Amióta a Housemarque hét évvel ezelőtt bejelentette az arcade-játékok halálát, a bullet hell rajongók aligha kaptak újabb remekműveket. De augusztus 6-án végre jön egy friss cím: az újonc KeelWorks a Konamival karöltve egy lövöldözős játékot dob piacra, amelyet alkalmi játékosok és megszállottak egyaránt élvezni fognak.
A CYGNI: All Guns Blazing a klasszikus játékmenetet friss mechanikákkal ötvözi, és mindezt lenyűgöző grafikával tálalja. Kipróbálhattunk egy előzetest a teljes játékból, és elmondjuk, miért érdemes odafigyelni rá - még akkor is, ha alaposan megterheli a szemedet!

Robbanások másodpercenként
Cygni a bolygó neve, ahol a hétpályás sztori játszódik. Az Orca harci gép pilótafülkéjében egy régóta halottnak hitt civilizáció maradványai ellen indítasz hadjáratot, amely az emberiség előtt élt ezen a helyen. A látványos renderelt intró mellett a játékbeli grafika is lenyűgözően ábrázolja az űrharcokat.
A füst- és robbanáseffektek mélységet adnak a 2,5 dimenziós grafikának, az építészet és a boss-ellenfelek lenyűgözőek. A játék nem annyira színes, mint japán vagy Housemarque társai, a sötét, szürke környezetet főleg a robbanó ellenségek és a rengeteg lövedék világítja meg, amelyek szinte minden másodpercben betöltik a képernyőt.
Ezáltal a CYGNI frissítően sötét és atmoszférikus hangulatú a műfajhoz képest. Minden küldetés előtt átvezetőket kapsz, és a drámai soundtrack teljesíti ki a lenyűgöző tálalást.
Taktika a lövedékpokolban
A bullet hell veteránok számára a CYGNI sok ismerős elemet fog tartalmazni: felülről irányítod az Orcát, lézernyalábokat lőhetsz, és célkereső rakétákat indíthatsz, ha hirtelen nagy sebzést kell okoznod. Eközben természetesen ügyelned kell arra is, hogy a hajód kis ütközőzónáját a rengeteg idegen lövedék között lavírozd.
Azonban a játéknak van néhány trükkje a tarsolyában a formula feldobására!
Először is, a hajód nem semmisül meg azonnal egy találat után. Ismételten találatokat kaphatsz (és hidd el, kapni fogsz), amíg a pajzsenergiád el nem fogy. A fegyvernek és a pajzsnak is ötfokozatú energiaszintje van. A fegyvernél az energia szabályozza a tűzerődet.

A pajzson lévő öt pont azt jelenti, hogy hányszor lőhetik meg a hajódat, mielőtt elpusztul. Ha üres energiával kapsz még egy találatot, normál nehézségi fokon el kell kezdened az aktuális pályát a legelejétől. Könnyű fokozaton három életed van.
Az ellenségek által eldobott energiapontok automatikusan a pajzsodba töltődnek. A játékmenet lényege, hogy ezt az energiát bármikor átirányíthatod a pajzsról a fegyverre gombnyomással. Ez taktikai elemet visz a lövöldözésbe. Teljes fegyverenergiával persze gyorsabban elpusztíthatod a nagyobb ellenségeket, de vigyázz, ne kapj több találatot egymás után!
A pályák között fejlesztéseket oldhatsz fel az Orca számára, amelyekkel például több rakétát adhatsz a sorozatokhoz, célkeresővé teheted a fegyvereid egy részét gombnyomásra, vagy feláldozhatsz egy pajzsot egy bomba erejéig.
Körülbelül két órányi játék alatt elegendő játékbeli fizetőeszközt kell összegyűjtened, hogy megbirkózhass a következő nehézségi szintekkel.

A fejlesztői mód zavaros mivolta
A CYGNI egyedülálló funkciója a "fejlesztői mód", amely lehetővé teszi a játékosok számára, hogy saját lövedékmintákat (bullet pattern) tervezzenek. Ez azt jelenti, hogy megadhatod, milyen pályán repüljenek ki a lövedékek a hajódból.
De hogyan működik ez a funkció? Mit jelent a sok nyílás, amelyekbe különböző szögben lövő ikonokat kell helyezni? És mire jók a külön beállítható százalékos értékek?
Jó kérdés(ek)! Mi sem tudtuk igazán megfejteni ezt a funkciót. Hiányoznak a bemutatók, vagy legalább feliratok a sok nyíláshoz, amelyeket be kell töltenünk.

Ezen a finomhangoláson kívül lehetőség van kevésbé precízen kidolgozott minták használatára is, amelyek közt a játékban egy gombnyomással válthatunk át. De mivel ez attól függ, hogy az adott fegyverpont jelenleg feltöltött-e energiával, a csata hevében a dolgok gyorsan zavarossá válnak. Ez a funkciót nem tesz valami vonzóvá.
Lángoló retinák
A CYGNI alaposan megdolgoztatja az agyat: a pályák végig, szinte megszakítás nélkül ontják az ellenséges hordákat, a lövedékeket és néha a környezeti veszélyeket. Nem véletlenül beszélünk mélységekről: mialatt a levegőben lövöldözve utat vágsz magadnak az ellenség soraiban, a mesterséges intelligencia vezérelte csapatok a földön is a túlélésért küzdenek.
Kérésre az Orca a földre is tüzelhet. Időnként ezt meg is kell tenned, hogy folyamatosan biztosítsd az energiaszintedet, vagy kikapcsold a bosszantó tankokat, amelyek rakétákkal lőnek rád.

Nem igazi kétpálcás lövöldözős, de célozz precízen!
A CYGNI nem igazi twin-stick shooter, de a lövöldözéshez mégis jó célzási képességre van szükség. Ha egy bosszantó lövedékminta beszorít a sarokba, a jobb analóg karral kissé megváltoztathatod a lövésirányt, hogy továbbra is a kis gyenge pontokra lőj. Hátrafelé csak a célkereső lézerek tudnak tüzelni, de ehhez le kell mondanod az előre mutató tűzerődről.
Nem fogsz tudni pusztán memóriából nyerni, hiába tanulod meg, hogy mikor és hol jelenik meg egy-egy ellenség. Csak részben vannak előre meghatározott formációk, amelyek áthaladnak a képernyőn és eltűnnek. Sok ellenség random módon jelenik meg, szabadon mozog, és csak akkor hagy békén, ha lelövöd. Ha nem vagy elég gyors, a képernyő hamar tele lesz lövedékekkel!
A CYGNI-ben rengeteg mindent kell figyelembe venni: az energiamenedzsmentet, a célzást, a földi és légi célok közötti váltást, a kitartó ellenségeket, a környezeti veszélyeket és a rengeteg gyorsan repülő lövedéket. Ez egy őrült akciókavalkád, amelynek képe még akkor is a szemed előtt fog lebegni, ha már lehunytad.
Néha kissé kaotikussá válik a játék, és nem mindig érezzük a teljes kontrollt. De nem is a tökéletesség a lényeg, sokkal inkább az energiamenedzsment, ha túl akarsz élni a néha hosszabb pályákon.
Meglepően jól működik a kooperatív mód: dupla tűzerővel sokkal gyorsabban ki lehet tisztítani a képernyőt, és ha mindketten egy-egy felére koncentrálunk, máris átláthatóbb lesz a játék. A partnerünknek külön kell fejlesztenie a hajóját a miénktől, így ő is érezheti ennek örömét.

Rövid és pörgős
Méretét tekintve a CYGNI tipikus képviselője a műfajnak. A bullet hell shooterek általában rövid időre nyújtanak élményt, arra ösztönzik a játékosokat, hogy újra és újra játsszák őket - akár a highscore-juk megdöntésére, akár egy másik hajó kipróbálására, akár azért, mert a játék közepén elfogynak az életeik, és úgyis elölről kell kezdeniük.
A CYGNI-ben az utóbbi két pont nem érvényes, mivel csak egy hajó van, és a pályákat egymás után kell teljesíteni. A normál nehézségi fokon valószínűleg néhány próbálkozásra lesz szükség, hogy egyet-egyet végigvigyél.
Egy két-háromórás végigjátszás után csak az arcade mód vár, amely ismét végigvezet a játékon, de ezúttal egy menetben. Ha nem a highscore-lista élmezőnyébe vágysz, vagy nem akarsz achievementeket gyűjteni, a CYGNI nem fog sokáig lekötni.
Ez a pár óra meggyőző volt: a CYGNI lenyűgöző látvánnyal, robbanóeffektekkel, magával ragadó káoszfaktorral és jól megvalósított funkciókkal, mint az energiamenedzsment és a szárazföldi csapatok, kápráztatja el a játékosokat. Az upgrade képernyőn még van némi finomhangolásra szükség, hogy a valójában szuper fejlesztői mód kicsit jobban használható legyen, de ettől eltekintve a játék nagyon kiforrottnak tűnik.
Ideális esetben már ismered a bullet hell shootereket, és tudod, hogy mennyi tartalomra számíthatsz a műfajban, akkor a 30 eurós ár a kiemelkedően magas minőség mellett nem tűnik annyira fájdalmasnak. A CYGNI: All Guns Blazing 2024. augusztus 6-án jelenik meg PC-re (Steam), PlayStation 5-re és Xbox Series S/X konzolokra. A digitális verzió mellett konzolon fizikai változatban is elérhető lesz ugyanazon az áron.
(A cikk eredetileg a német pcgames.de oldalon jelent meg.)
Minden idők 10 legjobb kalandfilmje a közönség szerint
Abban megegyezhetünk, hogy egytől egyig klasszikusok, amiket bármikor érdemes újranézni.
Neil Armstrong arany Omegája a történelem csodás darabkája
Egy huszonhat darabos különkiadás része volt ez a 18 karátos Speedmaster Professional.
A Bugatti Tourbillon is lehet még vadabb: íme!
A Bugatti új hipersportautója eleve a világ összes pénzébe kerül, de persze, hogy ezt is lehet még fokozni. Például az Équipe Pur Sang csomaggal.
Kiadatlan dalokat lopott Eminemtől – börtönbe kerülhet
Majdnem tizenöt évig dolgozott a rappernek, akár ugyanennyi időt is eltölthet a rács mögött az egykori alkalmazott.
Extravagáns csoda a Richard Mille új Ferrari-órája
Az RM 43–01 Tourbillon Split-Seconds Chronograph Ferrari a két márka együttműködésének legújabb gyümölcse.
Már most odaadhatjuk a McLarennek az F1-es világbajnoki címet?
George Russell szerint igen, de Andrea Stella szavai sem biztatóak a többi csapatra nézve.