Úgy fest, mégsem építik le az agyunkat a kütyük

Agy
Forrás: Ecliptic Graphic / Unsplash

Szórakozás

Hamisítatlan stadionélmény a nappaliban - kezdődhet a szurkolás

Promóció

Okosóra, gázgrill, barista kávé és konzolélmény: így változtak az apák napi ajándékozási szokások

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Most, hogy lassan idős korba lép az első generáció, amely szélesebb körben használja a modern technológiákat, fontos megvizsgálni a kérdést.

Digitális demencia – létező fogalom, Manfred Spitzer német neurológus alkotta meg, leírva azt a hatást, amit az okostelefonok és egyéb kütyük gyakorolnak az agyunkra. Számos kutatás erősítette a feltételezést, miszerint a sok képernyőidő és a rendelkezésre álló technológiák hosszabb távon rontják a koncentrációt, a memóriát, a kognitív képességeket. Tehát hozzájárulnak a szellemi hanyatláshoz. Most azonban egy friss publikáció állítja, nem eszik olyan forrón a kását.

Két texasi egyetem kutatói közösen vizsgálták a kérdést, a Nature Human Behavior folyóiratban publikált eredményeik szerint pedig a kütyühasználat akár éppen ellenkezőleg is hathat: vagyis csökkentheti a demencia kockázatát. Ehhez a tudósok 57 korábbi tanulmányt elemeztek, így több mint 410 ezer felnőtt ember adataira rálátva. Arra jutottak, hogy a modern technológiák aktív használóinak körében 42 százalékkal csekélyebb volt a kognitív hanyatlás rizikója.

Jogosan merül fel a kérdés, hogy mit értünk modern technológiai vívmányok alatt a kutatás szempontjából. A szakemberek a számítógépet, az internetet, az okostelefont, az e-mailt, a közösségi médiát, valamint ezek kombinált használatát is figyelembe vették. Egyébként a pozitív hatások nem tűnnek minden esetben egyértelműnek. A közösségimédia-használat például már sokkal nagyobb szórást mutatott.

A tanulmány szerzői ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy téves lenne az eredményt úgy értelmezni, hogy oké, akkor mostantól nyugodtan és bármennyit nyomkodhatjuk a mobilunkat, számítógépünket, az agyunk még hálás is lesz érte. Jelenleg is sok még a kérdőjel a technológiahasználat és az agyunk egészségének kapcsolata körül. Az biztos, hogy az ész nélküli görgetés nem követendő példa, de jól használva ezek az eszközök pozitív hatással is lehetnek ránk.

(forrás: CNN)

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

Szórakozás

Hamisítatlan stadionélmény a nappaliban - kezdődhet a szurkolás

Promóció

Okosóra, gázgrill, barista kávé és konzolélmény: így változtak az apák napi ajándékozási szokások

Kép
Sport

Ezek a vébétörténelem legvagányabb mezei - szerintünk

Egyszerűség vagy izgalmas részletmegoldások? Mindkettőre akad bőven példa összeállításunkban.

Kép
Utazás

Csongrád-Csanád vármegye kihagyhatatlan úti céljai kiránduláshoz

„Állj boldogan és büszkén, ősi város, Símulj szerelmes szívvel a Tiszához” - Juhász Gyula.

Kép
Sport

Szurkolók közt dekázó rendőr az internet új sztárja

A bostoni rendőr labdakezelése lenyűgözte a drukkereket, hatalmas tapsot kapott a produkcióért.

Kép
Világ

Váratlanul szigorú lesz a britek közösségi médiás tilalma

Jövő tavasztól kemény intézkedésekkel választanák le a közösségi médiáról a 16 éven aluliakat.

Kép
Szórakozás

Macska trollkodta szét a Rómeó és Júlia balettelőadást

Avagy így lesz tragédiából komédia a véletlennek köszönhetően.

Kép
Üzlet

„Hazaiban Hirdetünk”: összefogott a médiaszakma, hogy a reklámpénzek a hazai tartalomgyártást erősítsék

A „Hazaiban Hirdetünk” társadalmi célú kampány azt tudatosítja, hogy a magyar tartalomgyártás, sőt a helyi kultúra fenntarthatósága is közvetlenül a reklámbüdzsék felelős felhasználásán múlik. Ha a magyar digitális médiaköltés kétharmada a globális techóriásoknál landol, az a hazai tartalomfejlesztés sorvadásához vezet.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!