Még a leszokás után is évekig érezhető a dohányzás hatása

Cigire gyújtó férfi
Forrás: Anna Barabanova / Unsplash

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Egy friss kutatás mutatott rá arra, milyen hosszú távú hatásai vannak a cigarettának az immunrendszerre.

Nem újdonság, hogy a dohányzás káros az egészségre, jelentősen növeli a tüdőrák, a szívinfarktus, különféle érrendszeri megbetegedések és a stroke kockázatát. A világon évente mintegy hétmillió az ezzel összefüggésbe hozható halálozások száma, Magyarországon pedig a harmincezret közelíti. Egy friss tanulmány szerint ráadásul a leszokás után is sokkal lassabban áll helyre szervezetünk védekezőképessége, mint gondolnánk.

A kutatók összesen ezer vérmintát vetettek alá vizsgálatnak, ezek 20 és 69 év közötti, egészséges emberektől származtak, egyenlő arányban voltak köztük nők és férfiak. 136 változó tekintetében figyelték meg az immunválaszt olyan gyakori kórokozókra, mint a kólibaktérium vagy az influenzavírus. A változók között szerepelt természetesen a kor és a nem, továbbá a társadalmi, gazdasági helyzet, az étkezési szokások, és olyan életmódbeli tényezők, mint a dohányzás.

Azt tapasztalták, hogy a dohányzás befolyásolta szinte a legjobban az immunreakciót, körülbelül olyan mértékben, mint a kor vagy a nem, de ezen kívül a testtömegindex és a herpeszvírus okozta látens fertőzés hatása is jelentős volt. A dohányzás abbahagyása után ellenben egy bizonyos pont után elkezdtek javulni az értékek, ám a tudósok arra a megállapításra jutottak, hogy az immunrendszer csak évek múltán áll helyre teljesen. A veleszületett mechanizmusok gyorsabban térnek vissza a normál működéshez, a szerzett mechanizmusoknak több időre van szükségük.

Ezért aztán azt mondják, a cigarettára rászokni sosem jó, a leszokás legmegfelelőbb időpontja pedig mindig „most” van. Ráadásul nemcsak maga a dohányzás ténye, hanem intenzitása is lényeges, hiszen aki többet szívott, annál nagyobb eltérést mutatott az immunválasz. Azaz a mennyiség, gyakoriság csökkentése is pozitív dolog.

Azt is kiemelik viszont, hogy mindezek az eredmények egyelőre csak a laboratóriumi körülményeket tükrözik, a való életben ettől eltérőek lehetnek az immunválaszok, miután azokat számos más tényező befolyásolhatja. Valamint a vizsgált páciensek mind egyforma nemzetiségűek – amúgy franciák – voltak, és normál testsúlyúak. Célszerű lehet éppen ezért a jövőben egy heterogénebb csoportot is megvizsgálni.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

Videók

Kép
Szórakozás

10 videójáték, amiből megnéznénk egy filmváltozatot

Nemhiába mondják néhány alkotásra, hogy vászonra termett.

Kép
Szórakozás

Hétfő estétől érdemes lesz az éjszakai égboltot figyelni

Látványos meteorzáporral érkezik meg hazánk fölé is a Lyridák.

Kép
Jármű

A Revuelto inspirálta ezt a limitált Ducatit

A Panigale V4-ből készül pár ilyen különleges példány, amit bárki a saját Lamborghinijéhez igazíthat.

Kép
Szórakozás

Ezért hagyta el Hollywoodot az Amerikai pite sztárja

Shannon Elizabeth egy teljes generáció számára marad örökre a dögös cserediák, de talált valamit, ami a filmezésnél sokkal fontosabb.

Kép
Tech

Hordozható lemezjátszóval készül a nyárra a Toshiba

Pontosabban az Aurex almárka dobta piacra az AX–RP10-et, aminek bár létjogosultsága kérdéses, mégis roppant figyelemreméltó.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!