Tudod, miért lett öt karika az olimpia hivatalos jelképe?
És hogy mi volt a legtávolabbi pont, amit megjárt az olimpiai fáklya?
Az olimpia legismertebb jelképe a zászló, amit az 1920-as, Antwerpenben rendezett torna óta változatlan formában láthatunk. Az öt egybefonódó karika ötlete a modern olimpiai játékok elindításában is nagy szerepet vállaló Pierre de Coubertin fejéből pattant ki 1913-ban. A zászlót a Nemzetközi Olimpiai Bizottság alapításának huszadik évfordulóján tűzték ki először.
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!A karikák a földrészeket szimbolizálják, Coubertin szavaival élve azt az öt kontinenst jelképezik, melyeket az olimpiai eszme egyesített. Korábban a színeket földrészekhez rendelték, így lett Európa kék, Ázsia sárga, Afrika fekete, Észak- és Dél-Amerika piros, míg Ausztrália zöld színű. 1951 óta a hivatalos álláspont szerint azonban a színek nincsenek külön földrészekhez rendelve, ezért más szempontok alapján esett rájuk a választás. Az öt színből ugyanis legalább egy biztosan megtalálható minden egyes résztvevő nemzet zászlaján.
Egy másik meghatározó jelkép az olimpiai láng, ami az ókori olimpiai játékok alatt égett, szimbolizálva a történetet, miszerint Prométheusz titán ellopta a tüzet Zeusztól, és az embereknek adta. A hagyomány újraélesztése az amszterdami, 1928. évi nyári olimpiai játékokra datálható, de először csak 1936-ban vitték Föld körüli útra. Hagyományokhoz hűen később a fáklyát parabolatükrökkel és napsugarak segítségével gyújtották be, hogy aztán Olümpiából eljusson a célország területére a legkülönfélébb közlekedési eszközökön.
Mikor a fáklyát nem kézben viszik, az utazás során mellé rendelnek egy tűzvédelemben jártas szakembert, legfőképpen tűzoltókat és a biztonsági szolgálatok tagjait, ugyanis a tradíciók szerint a láng nem alhat el egy pillanatra sem. Emiatt speciális tárolókban szállítják, így még repülőgép-kompatibilis is lesz az értékes rakomány.
Tréfás pillanatok is társultak a láng életútjához. A legmeglepőbb történet az 1956-os melbourne-i olimpiáról származik, amikor Barry Larkin ausztrál állatorvostan-hallgató a játékok elleni tiltakozása folytán gondolt egy merészet, és egy széklábra tekert meggyújtott alsónadrágot adott át Sydney polgármesterének. Az egész tömeg elhitte, hogy az ő feladata átadni a fáklyát, és még a tárgy eredetiségét sem kérdőjelezték meg a bámészkodók. Larkin terve annyira jól sikerült, hogy még a lebukása előtt sikeresen elmenekült a helyszínről.
Bár a láng nem égett, a fáklya még a Földet is elhagyta, mikor Oleg Kotov és Szergej Rjazanszkij orosz űrhajósok a 2014-es szocsi téli olimpia fáklyájával tettek űrsétát. Jelképesen átadták az eszközt útjuk során egymásnak, mindezt 400 kilométer magasságban. Ez volt a legtávolabbi helyszín, ahol a fáklya valaha is járt, és jó eséllyel ez egy darabig még így is marad.
Szintén Coubertinhez köthető az olimpiai játékok jelmondata is, ami latinul „Citius, Altius, Fortius”, a jelentése pedig „Gyorsabban, Magasabbra, Erősebben”. Hasonlóan szimbolikus és fontos hagyomány a sportolók esküje is, aminek a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által jóváhagyott jelenlegi szövege így szól:
"Ígérjük, hogy a szabályokat tiszteletben tartva és betartva, a fair play, az elfogadás és az egyenlőség szellemében veszünk részt az olimpiai játékokon. Szolidárisak vagyunk egymással, és a doppingolás, a csalás és a diszkrimináció bármilyen formája nélkül kötelezzük el magunkat a sport mellett. Tesszük ezt a csapataink megbecsülésére, az olimpizmus alapelveinek tiszteletben tartásával és azért, hogy a világot jobbá tegyük a sport által" - Pierre de Coubertin
10 felejthetetlen film, ami idén már 30 éves lesz
Akad, amelyik kultstátuszba emelkedett, akad, amelyik hatalmas szériává duzzadt, de feltűnnek olyanok is, amiket már többször rebootoltak.
Szupervékony iPhone-nal bővülhet a paletta – ezt lehet eddig tudni az Airről
Minden eddiginél vékonyabb iPhone érkezhet, ennek minden előnyével és hátrányával.
Történelmi személyek, akikről tévképzetek alakultak ki
Néhány alak nem éppen olyan volt, mint ahogy azt történelemórán megtanultuk.
Ezt üzeni Trump hivatalos portréja a szakértők szerint
A frissen beiktatott amerikai elnök hivatalos portréját pár napja tették közzé, és már ránézésre is erős üzeneteket hordoz.
Keményen beszólt Elon Musknak a Green Day
A zenekar éppen a Tesla-vezér szülőhazájában, Dél-Afrikában koncertezett, amikor egy kissé átírt szöveggel nyomták le az American Idiotot.
Fullba nyomják a retrót a Pac-Man-es Casiók
Minden idők egyik legismertebb videójátéka idén 45 éves, és ezt nagyon klassz Casio órákkal ünneplik.