Ennyi energiát fogyaszt a ChatGPT, ha e-mailt ír

AI chip
Forrás: Igor Omilaev / Unsplash

Promóció

“A turizmus és a vendéglátás nem csupán egy iparág, hanem egy igazi életforma!” – Interjú Lakézi Andrással, a Hotel Clark Budapest igazgatójával

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

A mesterséges intelligencia növeli a vállalatok áram- és vízfogyasztását, egy amerikai kutatócsoport ezt próbálta számszerűsíteni.

A DeepL-hez vagy a ChatGPT-hez hasonló mesterségesintelligencia-rendszerek számos mindennapi feladatban nyújtanak segítséget: fordítanak idegen nyelvű szövegeket, írnak leveleket és egyéb szövegeket. Ez praktikus, de költségekkel is jár. Egy amerikai kutatócsoport most megpróbálta meghatározni ezeket a költségeket.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

A projektben részt vett a The Washington Post amerikai napilap, amely Jeff Bezos amerikai milliárdos tulajdonában van, valamint a kaliforniai Riverside-i Egyetem (UC Riverside). Együtt vizsgálták, hogy a ChatGPT, az OpenAI amerikai vállalat rendszerének működtetése mennyi vizet és áramot igényel. A kutatók megvizsgálták, hogy mennyi áramot fogyaszt egy ChatGPT-keresés, és mennyi vizet igényel a szerverek hűtése. Példaként egy 100 szavas e-mail generálását vették a GPT4-es ChatGPT-vel.

14 LED vagy egy ChatGPT-generált e-mail?

Az eredmények szerint egy ilyen e-mail elkészítéséhez a rendszernek 0,14 kilowattórára van szüksége. Ez az az energiamennyiség, amely 14 LED-es lámpát egy órán át működtet. Ha valaki egy évig hetente ír egy ilyen e-mailt, az összesen 7,5 kilowattórának felel meg – ez ugyanannyi, mint amit Washington DC-ben 9,3 háztartás fogyaszt egy óra alatt.

Ha az USA-ban a munkavállalók 10%-a – vagyis körülbelül 16 millió ember – hetente egyszer ír egy ChatGPT-generált e-mailt, az összesen 121.517 megawattóra. Ez megfelel Washington DC összes háztartása 20 napos áramfogyasztásának.

A számítóközpontokban lévő szervereket hűteni kell. Ehhez gyakran vizet használnak hűtőközegként. Az említett 100 szavas e-mail 518 milliliter vizet igényel, vagyis valamivel több mint fél litert. Ha valaki hetente egy ilyen e-mailt generál, az egy év alatt 27 liter víznek felel meg. Ha az USA-ban minden tizedik munkavállaló hetente egy ilyen e-mailt generál a ChatGPT-vel, az 435.235.476 liter vizet igényel. Ennyi vizet fogyaszt Rhode Island, az USA legkisebb államának összes háztartása másfél nap alatt.

A kutatócsoport hangsúlyozta, hogy a pontos környezeti terhelésnek "majdnem lehetetlen" a kvantifikálása, mivel az áram- és vízfogyasztás ingadozik – attól függően, hogy mennyi víz áll rendelkezésre helyben a hűtéshez. Ott, ahol kevés víz van, más módon hűtenek, például árammal. Ez azokra a helyekre is vonatkozik, ahol sokkal olcsóbb az áram.

A tanításhoz szükséges víz

Ahhoz, hogy egy ChatGPT-hez hasonló mesterségesintelligencia-modell elvégezhesse feladatait, azt be kell tanítani. Ez akár több hónapot is igénybe vehet. A Washington Post újságírói és az UC Riverside kutatói ezt is megvizsgálták. Eszerint a Microsoft számítóközpontjainak 700.000 liter vízre volt szüksége a GPT-3 betanításához – a szoftvercég szorosan együttműködik az OpenAI-val.

Ez még kevésnek is számít ahhoz képest, amire a Facebook-üzemeltető Metának volt szüksége a Llama-3 modelljének betanításához: ehhez 22 millió liter vizet használtak fel. És még rosszabb a helyzet: Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója úgy véli, hogy a következő, Llama-4 modell betanításához tízszer több számítási teljesítményre lesz szükség.

Mivel jelenleg a nagy internetes cégek mind a mesterséges intelligenciába fektetnek be, nő az energiafogyasztás és ennek megfelelően a szén-dioxid-kibocsátás is, ahogy az környezetvédelmi jelentéseikből kiderül. A Google számítóközpontjai például a mesterséges intelligencia miatt 17%-kal több áramot fogyasztottak az előző évhez képest, a kibocsátás pedig 13%-kal nőtt.

A Microsoft számítóközpontjainak áramfogyasztása 2020 és 2023 között több mint megduplázódott: 11.284-ről 24.008 gigawattórára. Ennek 98%-a állítólag zöld energia. A Microsoft jelenleg tárgyal az amerikai Constellation Energy energiavállalattal arról, hogy újra üzembe helyezzenek egy leállított reaktorblokkot a Three Mile Island atomerőműben, hogy fedezze a vállalat áramigényét.

A vállalatok azzal érvelnek, hogy a mesterséges intelligencia elősegítheti a klímavédelmet is, például a jobb előrejelzések vagy a vállalati folyamatok fejlesztésével.

(A cikk eredetileg a német golem.de oldalon jelent meg.)

Videók

Promóció

“A turizmus és a vendéglátás nem csupán egy iparág, hanem egy igazi életforma!” – Interjú Lakézi Andrással, a Hotel Clark Budapest igazgatójával

Kép
Szórakozás

10 érdekesség a Krokodil Dundee-ról, amiről talán nem is hallottál

A VHS-korszak egyik örökbecsű klasszikusát a valóság ihlette. Vagy mégsem?

Kép
Stílus

Szokatlan stílus: baseballsapkában fotózták le XIV. Leó pápát

A katolikus egyházfőknél nem túl gyakran bukkannak fel ilyen hétköznapi darabok, egyszerre két dresszkódot is megszegett vele.

Kép
Szórakozás

92 évesen vágott neki az egyik legkeményebb bringaversenynek

Fred Schmid nem ma kezdte a bringaversenyzést, de még ebben a korban is olyasmire képes, amire kevesen.

Kép
Tech

Úton van a Red Dead Redemption 3?

Egy bennfentes szivárogtatott izgalmas információkat, és nagy bejelentésre is utalt.

Kép
Otthon

Hogyan válasszunk megbízható kivitelezőt az építkezéshez?

Az építkezés vagy lakásfelújítás komoly beruházás, amelyhez elengedhetetlen a megfelelő kivitelező megtalálása. Egy rosszul megválasztott csapat nemcsak késedelmeket, hanem anyagi veszteségeket és minőségi problémákat is okozhat. Ebben a cikkben végigvesszük azokat a szempontokat, amelyek segíthetnek a megfelelő szakemberek kiválasztásában.

Kép
Szórakozás

12 érdekesség Christopher Nolan Batman-trilógiájáról, amiről talán nem is hallottál

A rendező a Batman: Kezdődik!-kel megváltoztatta a szuperhősfilmekről kialakult képet, arra viszont nem volt ráhatása, hogy a Denevérember jelmeze ne legyen szűk Christian Bale-nek.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!