Tényleg kinyírod a mobilod, ha fullra töltöd az aksiját?

A legtöbbször csak feldobjuk a telefont töltőre, akár egész éjszakára, hogy aztán 100 százalékos akkumulátorral vegyük kézbe. De jó ez?
Amikor a mobiltelefonok elkezdtek igazán terjedni, alapvetés volt, hogy egy új készülék akkuját először teljesen fel kell tölteni, aztán nullára meríteni. Azonban az akkumulátor-technológia rengeteget változott, fejlődött az utóbbi években, a nikkel-metál-hidrid aksikat felváltották a lítium-ionos megoldások, amelyeknél már semmi szükség ilyesmire. Persze a telefonok tudása is óriásit bővült, azok az idők szintén elmúltak, amikor egy töltéssel akár egy-két hetet is eldöcögött a mobilunk.
Nyilván most is szeretné mindenki maximalizálni az akkuidőt, de vajon jót tesz-e a készüléknek, ha mindig száz százalékra felpumpáljuk a töltöttséget? Nem igazán! A New Jersey Institute of Technology professzora, Dibakar Datta azt mondja, ilyen gyakorlat mellett 10-15 százalékkal gyorsabban használódik el az akkumulátor, mintha mondjuk rendszeresen csak 90%-ra töltenénk. Szóval a romlás bár lassú, azért jelen van. Datta szerint a telefonaksik elég tartósak, és simán túlélnek más részegységeket, jó eséllyel hamarabb akarunk a kamera minősége vagy egy törött kijelző miatt váltani.
Bár ezeket az akkumulátorokat a szó szoros értelmében sem túltölteni, sem túlmeríteni nem lehet, azért mind a fullra merítés, mind a csurig töltés csökkenti az élettartamot. Ezért az optimális tartomány nagyjából 20 és 80 százalék között van, ha jellemzően ezen belül maradunk, azt hosszabb távon meghálálja az aksi. Sok új okostelefonon már be is állíthatjuk a limitet.
Persze mindez nem jelenti azt, hogy soha nem tölthetjük fel teljesen az akkut. Ha tudjuk, hogy például hosszú útra indulunk, ahol fontos, hogy elérhetőek maradjunk, vagy akár még navigálni is szeretnénk, akkor nyugodtan felpumpálhatjuk százra, de amikor otthon vagy a munkahelyen vagyunk, és lényegében bármikor töltőre dughatjuk a készüléket, akkor jobb, ha figyelembe vesszük a fentieket.
(forrás: HuffPost)
Extravagáns csoda a Richard Mille új Ferrari-órája
Az RM 43–01 Tourbillon Split-Seconds Chronograph Ferrari a két márka együttműködésének legújabb gyümölcse.
Már most odaadhatjuk a McLarennek az F1-es világbajnoki címet?
George Russell szerint igen, de Andrea Stella szavai sem biztatóak a többi csapatra nézve.
Ezekre a Marvel-filmekre számíthatunk a jövőben
A premierek halasztgatása sok kérdőjelet szült, de ezek a darabok előbb-utóbb biztosan csatlakoznak a kánonhoz.
Hoppá: fiatalodik a Ferrari vásárlóközönsége
Szépen növekszik a negyven év alatti vásárlók aránya, aminek az olaszok nagyon örülnek. Persze azért még mindig nem könnyű Ferrarihoz jutni.
Karcolások javítása a parketta felületén házilag
Még a jól lerakott, minőségi faparkettán is karcolások, rések vagy felpúposodott részek jelenhetnek meg idővel. Ezeknek a hibáknak a kijavítása nem csupán esztétikai szempontból fontos, hanem az ingatlanunk értékét is növelheti.
Minden idők 10 legjobb akciófilmje a közönség szerint
Egészen hihetetlen, de Sylvester Stallone és Nicolas Cage egyetlen filmje sem fért fel a listára.