Most érdemes napelemet felszerelni, mutatjuk a részleteket

Minden forintunkhoz kettőt tesz az állam, ha új rendszert szeretnénk kiépíteni. Ezek a legfontosabb tudnivalók.
Napelemet, de milyet?
Aki ma Magyarországon napelemekkel szeretné gazdaságosabbá tenni otthona energiaellátását, alapvetően két utat választhat: az egyszerű betáplálást vagy az akkumulátorral kiegészített napelemes rendszer kiépítését. Előbbi azt jelenti, hogy a megtermelt fölösleget visszatáplálhatjuk az országos hálózatba – márpedig fölösleg biztosan keletkezik majd, hiszen az előállított villamosenergia nem állandó, nyáron a hosszabb nappalok és a több napsütés miatt többet, télen kevesebbet termelünk. Ezzel szemben az akkumulátoros napelemes rendszereknél nem feltétlenül az országos villamosenergia-hálózatba kerül a fölöslegünk, hanem eltároljuk magunknak, legalábbis az aksi teljes kapacitásának eléréséig.
Nagyon jó megoldás a hibrid üzemű napelemes rendszer, amely képes visszatáplálásra, de az akkumulátorokban eltárolt energiát felhasználva is el tudja látni az otthonunkat. Ez azért hasznos, mert legtöbbünknek az életritmusa nem esik egybe azzal, hogy mikor termel jobban és mikor kevésbé a napelemes rendszer. Hiszen reggel, munkába indulás előtt, valamint késő délután, este több áramot használunk, ezek a fogyasztási csúcsok, a termelési csúcs pedig érthető módon a kettő közé esik, amikor a legtöbbet süt a nap.
Most besegít az állam
Az, hogy ki melyiket választja, egyéni preferencia kérdése, nyilván árban és megtérülésben is vannak különbségek. Idén viszont a Napenergia Plusz programban elég jelentős támogatáshoz lehet jutni a napelemes rendszerek telepítéséhez, az állam kimondottan az új beruházásokat támogatja, legyen szó családi házról, ikerházról vagy sorházról. A pályázat teljes keretösszege 75 milliárd forint, egy-egy háztartás pedig akár ötmillió forintot is kaphat, vissza nem térítendő formában. Ehhez kell persze önerő is, 34 százalék, de a költségek 66 százalékát az állam állja azoknál, akik sikerrel pályáznak. Tehát egy durván 7,5 milliós projektet megúszunk úgy 2,5 millióból.
Fontos, hogy a rendszernek 4-5 kW teljesítményű inverterrel és 7,5-10 kWh kapacitású tárolóval kell rendelkeznie, a napelempanelek teljesítménye pedig legfeljebb az inverter teljesítményének 120 százalékát teheti ki. Viszont a pályázatban az adminisztráció, a tervezés, az engedélyezés, az eszköz- és anyagköltség, valamint a munkadíj is elszámolható.
Ki pályázhat támogatásra?
A 75 milliárd forintos keretösszegből összesen több mint tizenötezer háztartás részesül majd. Olyan magánszemélyek pályázhatnak, akik állandó magyar lakcímmel és hazai adóazonosító jellel rendelkeznek. Abban az ingatlanban, amelyre a rendszert telepíteni szeretnék, résztulajdonnal vagy haszonélvezeti joggal kell bírniuk. De ugyanarra az otthonra csak egy pályázat nyújtható be.
Az első lépés az előregisztráció, ennek lehetősége január 15-én már meg is nyílt ezen a felületen. Ekkor még nem kell terveket benyújtani, annyi a cél, hogy elbírálják, egyáltalán jogosultak vagyunk-e a programban való részvételre. Ezt tizenöt munkanapon belül meg is teszik, és megkapjuk az értesítést az elfogadásról vagy a hiánypótlásról. Ezt követően a tényleges támogatási kérelemhez kivitelezési szerződést és költségtervet kell csatolni. Ehhez érdemes már előre felkeresni a kivitelezőt egyeztetés céljából, hogy amikor be kell nyújtani a dokumentumokat, már minél gyorsabban megtehessük.
Természetesen itt is körültekintőnek kell lenni, érdemes olyan partnert választani, akinek ezen a téren nagy tapasztalata és stabil háttere van, és az is előny, ha a teljes folyamatot kézbe tudja venni a felméréstől az üzembe helyezésig. Az E.ON például már több mint húszezer lakossági rendszer kiépítésén van túl, csak tavaly nyolcezret dolgoztak ki Magyarországon. Így az első konzultációktól kezdve a tervezésen és megvalósításon át a használatba vételig teljes körű a szolgáltatásuk. A 25 éves teljesítménygarancia pedig egy ilyen hosszú távú befektetés esetén szintén megnyugtatóan hat.
A végleges, teljes pályázati anyag beadását követően újabb tizenöt napos várakozás következik, a kiírónak ennyi idő alatt kell eldöntenie, elfogadja-e vagy sem. Ha sikerrel jártunk, legfeljebb két éven belül történik meg a kifizetés, de sok esetben várhatóan már ennél jóval hamarabb hozzájuthatunk a megítélt összeghez.
Stílusos keretekből 2025-ben sem lesz hiány: 5 napszemüvegtrend férfiaknak
Mutatjuk is, hogy idén milyen napszemüvegek érnek meg egy próbát!
Alonso is aláírta ezt az őrületesen ritka Aston Martint
A DBR22-ből csupán néhány darab létezik világszerte, ez a példány viszont még ebben a mezőnyben is különlegesnek számít.
Soha nem fizettek annyit Kobe-ereklyéért, mint ezért a mezért
Kobe Bryant újoncmeze szerénytelen összegért talált gazdára, de még így is elmaradt az előzetes becslésektől.
Csendes kirúgás? Létezik, és talán téged is érint
Ha ezeket a jeleket tapasztalod, lehet, hogy már tőled is megválni készülnek a főnökeid.
Ez a kicsi méregzsák lesz minden idők legdrágább Renault-ja
Megnyílt az előrendelés a Renault 5 Turbo 3E elektromos hot hatchre, az árából viszont egy Porsche 911 Carrerát is kaphatnánk.
Az Adidas Samba már a múlt? Ez a cipő lehet az új sláger
Az egyszerű, minimalista cipő hatalmas siker, de most egy másik modell veheti át tőle a stafétát.