Kivételes alkalom: pénzért vehetsz Nobel-díjat

De legalább nem kártyán lehet elnyerni, mint Gorcsev Iván tette. Kétmillió dollárt érhet a penicillin felfedezéséért kiosztott elismerés.
A penicillint az első antibiotikumként tartjuk számon, amely számos bakteriális eredetű megbetegedés leküzdésére hatékonyan használható. Bár a skót Alexander Fleming már 1928-ban felismerte ezt – igaz, már korábban is voltak erre vonatkozó megfigyelések –, de csak jóval később vált világossá a felfedezés jelentősége. Végül 1945-ben élettani és orvostudományi Nobel-díjjal tüntették ki a tudóst, valamint két másik kutatót, Howard Watler Florey ausztrál patológust és Ernst Boris Chain német származású brit vegyészt.
A műalkotásokkal, régiségekkel foglalkozó M. S. Rau kínálatában most éppen a Chain által átvett díj szerepel: kétmillió dollárért, azaz közel 740 millió forintért hirdették meg. A 23 karátos aranyérme 200 grammot nyom, átmérője 66 milliméter. Egyik oldalán Alfred Nobel portréja látható, a másikon a gyógyítás géniusza nyújt segítséget egy szenvedőnek. Az érméhez természetesen eredeti díszdoboza, valamint a Nobel Intézet tagjai által aláírt diploma is jár, sőt Chain köszönőbeszédének másolatát is mellékelik.

Ernst Boris Chain egyébként zsidó származású német–brit biokémikus. A penicillin alkalmazásában azért volt fontos szerepe, mert bebizonyította, hogy a Fleming által már leírt vegyület jóval egyszerűbb szerkezetű annál, mint amit addig gondoltak róla. Kémiai azonosítását és tiszta formában való előállítását is neki köszönhetjük. A három tudós nem szabadalmaztatta a felfedezéseket, azokat az emberiségnek adományozták. A becslések szerint mintegy 200 millió életet mentettek már meg ennek hála.

Nem túl gyakori, hogy ereklyeként Nobel-díjhoz lehet jutni. Korábban az 1965-os fizikai elismerés ért meg valakinek egymillió dollárt – azt amúgy Richard Feynman megosztva kapta kvantum-elektrodinamikai munkásságáért. Sokkal többet, 5,3 millió dollárt fizettek azért az 1962-es orvosi Nobel-díjért, amelyet a DNS kettő spirál szerkezetének felfedezéséért kapott James D. Watson. Ez szintén megosztott díj volt. Jóval olcsóbban megúszta Rejtő regényhőse, Gorcsev Iván, aki makaón nyerte el, igen fiatalon.
Neil Armstrong arany Omegája a történelem csodás darabkája
Egy huszonhat darabos különkiadás része volt ez a 18 karátos Speedmaster Professional.
A Bugatti Tourbillon is lehet még vadabb: íme!
A Bugatti új hipersportautója eleve a világ összes pénzébe kerül, de persze, hogy ezt is lehet még fokozni. Például az Équipe Pur Sang csomaggal.
Kiadatlan dalokat lopott Eminemtől – börtönbe kerülhet
Majdnem tizenöt évig dolgozott a rappernek, akár ugyanennyi időt is eltölthet a rács mögött az egykori alkalmazott.
Extravagáns csoda a Richard Mille új Ferrari-órája
Az RM 43–01 Tourbillon Split-Seconds Chronograph Ferrari a két márka együttműködésének legújabb gyümölcse.
Már most odaadhatjuk a McLarennek az F1-es világbajnoki címet?
George Russell szerint igen, de Andrea Stella szavai sem biztatóak a többi csapatra nézve.
Ezekre a Marvel-filmekre számíthatunk a jövőben
A premierek halasztgatása sok kérdőjelet szült, de ezek a darabok előbb-utóbb biztosan csatlakoznak a kánonhoz.