Euro 2024: Elbírják-e a BL-győztes hiányzót a belgák

Lukaku gólöröme
Forrás: Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Nagy visszatérő, még nagyobb hiányzó, papíron nyerhető csoport. A belgák mégis megüthetik a bokájukat az E-csoportban?

Sorozatunk korábbi részeiben már bemutattuk az A-csoport, a B-csoport, a C-csoport és a D-csoport csapatait, most pedig az E-jelű négyessel folytatjuk a labdarúgó-Európa-bajnokság résztvevőinek felsorakoztatását. Egy együttes papíron talán kiemelkedik, míg a másik három nagyon hasonló játékerőt képvisel, talán pont ezért lehet a végletekig kiélezett a küzdelem.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

D-csoport

Belgium

A belgáknál jó néhány éve beszélgetnek aranygenerációról, és szinte minden nagy torna előtt rájuk pakolják az esélyesség terhét. Ehhez képest bár 2018-ban összejött egy vébé-bronz, a többi megmérettetésről nem túl vidáman mehettek haza. Három éve például a később győztes olaszok búcsúztatták őket az Európa-bajnokság negyeddöntőjében, és bizony voltak játékosok, akik azóta már felhagytak az aktív játékkal, elég ha csak Eden Hazard-ra gondolunk. Ezzel együtt a belgák veretlenül nyerték selejtezőcsoportjukat, amelynek gólkirálya 14 találattal Romelu Lukaku lett – a második helyezett Marcel Sabitzer tízzel kevesebbet rúgott. Idén két döntetlennel indultak, Írország és Anglia ellen.

Belga öröm az osztrákok ellen
forrás: Christian Hofer/Getty Images
Belga öröm az osztrákok ellen

Domenico Tedesco kapitány keretében már első ránézésre is vannak érdekességek, és egy hely még kiadó. Gondolhatnánk, hogy napjaink egyik legjobb kapusának, Thibaut Courtois-nak stabil helye lenne, csak a sérülése miatt maradt ki, de nem így van. A hétvégi Bajnokok Ligája-döntőn már láthattuk, hogy nagyon is egészséges, viszont volt némi konfliktusa Tedescóval, ezért nem utazik. Persze így is Bundesliga- és Premier League-kapusok közül tudnak válogatni, de Courtois zsenije még hiányozhat. A védelemben igen jó neveket találunk, Axel Witsel pedig már visszavonult egyszer a válogatottságtól, most mégis újra ott lesz. A gólpasszokat természetesen Kevin De Bruynétől, a gólokat Romelu Lukakutól remélhetik leginkább. Mi ezen a ponton veretlen csoportelsőséget jósolunk nekik.

Akire érdemes figyelni: Kevin De Bruyne. Persze egy ilyen keretből nem könnyű egy valakit kiválasztani, de most mégis egy már-már közhelyes jelöléssel élünk. De Bruyne a maga posztján a világ egyik legjobbja, a Manchester City sikereinek egyik legfőbb letéteményese, aki azért a válogatottban is mindig odateszi magát. Rendkívül jól lát a pályán, és nemcsak lát, hanem oda is tudja tenni a labdát, ahova kell. A passzokon kívül a távoli lövései is hajszálpontosak.

Szlovákia

Mostanság északi szomszédaink sem tudnak lecsúszni az Eb-kről, zsinórban harmadszor lesznek ott hozzánk hasonlóan – ráadásul 1980 óta böjtöltek. Selejtezőcsoportjuk papíron nem tűnt túlzottan acélosnak, de azért ott volt benne Portugália is. Tőlük oda-vissza kikaptak ugyan, de más nem tudta őket legyőzni, Luxemburg volt jó egy meglepetés döntetlenre rögtön az első körben. Az idei első meccseiken Ausztriától kikaptak, Norvégiával ikszeltek.

Stanislav Lobotka a portugálok ellen is gólt rúgott
forrás: Octavio Passos/Getty Images
Stanislav Lobotka a portugálok ellen is gólt rúgott

Bő keretet hirdettek, ebben Premier League-ből, Bundesligából, Serie A-ból érkező játékosok is vannak. Olyan tapasztalt futballisták készülnek nagy valószínűséggel utolsó Eb-jükre, mint a kapus Martin Dúbravka, a védő Peter Pekarík, a középpályás Juraj Kucka. A legnagyobb név alighanem a klubszinten a PSG-ben játszó Milan Škriniar. A szlovákoknál azt tippeljük, a belgákon kívül bárkit elkaphatnak a csoportban, harcban lesznek a továbbjutásért.

Akire érdemes figyelni: Milan Škriniar. Sok múlhat azon, kapitányként hogyan tudja koordinálni a többieket, a hátára kapni társait, amikor a szükség úgy hozza. Emellett pedig például Lukaku megállításában is fontos szerepet kaphat.

Románia

Hopp, mindjárt itt egy másik szomszédunk. A románok az előző kontinenstornáról lemaradtak, most azonban a selejtezőcsoportjuk megnyerésével, magabiztosan kvalifikáltak, mások mellett Svájcot is maguk mögé utasítva. Még csak ki sem kaptak a teljes menetelés során. Két márciusi barátságos meccsük közül az északírek ellenin ikszeltek, Kolumbiától kikaptak.

Ünneplő románok
forrás: Vasile Mihai-Antonio/Getty Images
A románok talán még saját várakozásaikat is felülmúlták a csoportgyőzelemmel

A román keretben bőven akad otthon játszó sportoló, légiósaik közül a legismertebbek talán Radu Drăgușin a Tottenhamből, a csapatkapitány Nicolae Stanciu, aki már a szaúdi ligában rúgja a bőrt, de a 41-szeres válogatott, 11 góllal büszkélkedő George Pușcașt is érdemes megemlíteni. Ha pedig mond valamit a Hagi név: a 25 éves Ianis az Alavés kölcsönjátékosa, apukája nem más, mint a Kárpátok Maradonájaként emlegetett Gheorghe Hagi, a kilencvenes évek klasszisa, a Real Madrid és a Barcelona egykori focistája. A román válogatottnál is ugyanazt tippelnénk, mint a szlovákoknál: a belgákkal nincsenek egy szinten, de rajtuk kívül bárkit legyőzhetnek ebben a kvartettben.

Akire érdemes figyelni: Ianis Hagi. Már csak a neve és legendás édesapja miatt is érdekes lesz megnézni, mire jut az Eb-n a 25 éves középpályás. Ezt az idényt a spanyol Alavésnél töltötte, amellyel tizedik lett a La Ligában, összesen 26 meccsen jutott szóhoz. Amúgy a skót Rangerstől vették kölcsön. A válogatottban 33 találkozó és öt gól a mérlege. Jól cselez, jól lát a pályán és mindkét lábával erős, noha a fater szintjét jó eséllyel soha nem éri el.

Ukrajna

Az ukránok 2012-ben jutottak ki először Eb-re – pontosabban a lengyelekkel közösen rendezték a tornát, így garantált volt a részvételük. Azóta ellenben egyszer sem maradtak le, de most nem sokon múlott. Kvalifikációs ötösükben Anglia és Olaszország mögött harmadikok voltak, igaz, utóbbival azonos pontszámmal zártak.

Ukrajna pótselejtezőn vívta ki a részvétel jogát
forrás: Rafal Oleksiewicz/Getty Images
Ukrajna pótselejtezőn vívta ki a részvétel jogát

Utolsó meccsüket pont egymás ellen vívták, a 0-0 az olaszok egyenes ági kijutását eredményezte, de egy győzelemmel már előzhettek volna. Nem tették, így végül a pótselejtezők B-ágán kellett bizonyítaniuk, ott előbb Boszniát, majd Izlandot verték 2-1-re. Ők ugye ezeket a találkozókat játszották márciusban, tehát akkor barátságos meccset nem vívtak, most hétfőn a németekkel csaptak össze.

Nagy meglepetés lenne, ha a gólvonalon nem a Real Madriddal BL-döntőbe jutó, Courtois-t zseniálisan helyettesítő, bár a fináléban aztán csak a kispadon ülő Andrij Lunyin állna. Nagy név az Arsenallal ismét a bajnoki arany közelébe kerülő, de megint lemaradó Olekszandr Zincsenko, az evertonos Vitalij Mikolenko, a Bournemouth-ban Kerkez csapattársaként szereplő Ilja Zabarnij, a Valenciából Roman Jaremcsuk, míg a most éppen donecki Olekszandr Zubkov nem is olyan régen még a Fradiért küzdött. És ha már Ferencváros: az ukrán kapitány nem más, mint Szerhij Rebrov. Az ukránoktól lendületes, jó futballt várunk, és kemény küzdelmeket a továbbjutásért.

Akire érdemes figyelni: Andrij Lunyin. Ezúttal egy kapust választottunk. A Real Madridban normál esetben alig-alig jutna szóhoz, ebben az idényben viszont 31 meccse volt. Miután Courtois súlyos sérülést, keresztszalag-szakadást szenvedett, a Real kölcsönvette Kepát a Chelsea-től, ám amikor ő is kiesett sérülés miatt, eljött Lunyin ideje. Ő pedig nemcsak megoldotta a feladatot, hanem sokszor hihetetlen bravúrokat bemutatva tényleg extra teljesítménnyel járult hozzá mind a bajnoki címhez, mind a BL-döntőbe jutáshoz. Utóbbi fináléban a visszatérő Courtois-t tette a csapatba Carlo Ancelotti. Mindenesetre ha az Eb-n is hozza ezt a formát Lunyin, akkor még a legkiválóbb csatároknak is lesznek kellemetlen percei.

Tippünk a csoport végeredményére

Úgy érezzük, a belgák kiemelkednek ebből a négyesből, és nagy meglepetés kellene ahhoz, hogy valaki elhappolja előlük a csoportgyőzelmet. A második helyre Ukrajna lehet a befutó, aztán Románia, Szlovákia sorrendre számítunk.

Szerinted ki nyeri az E-csoportot?
Belgium
Szlovákia
Románia
Ukrajna
Megosztom az eredményt

Sorozatunk holnap az F-csoporttal zárul, de azon kívül is lesznek még bőven a foci-Eb-hez kötődő tartalmaink!

Videók

Kép
Szórakozás

Történelmet írt az NBA hárompontos-királya

Steph Curry az első ember a liga történetében, aki eljutott négyezer tripláig. Vagyis összes karrierpontjának csaknem felét így szerezte.

Kép
Életmód

Sosem látott filmfelvétel került elő a Nemzeti Színház 60 évvel ezelőtti felrobbantásáról

A Blaha Lujza téri Nemzeti Színház 1965. március 15-én történt felrobbantását azóta sem tudta kiheverni a magyar társadalom. Pontosan 60 év telt el azóta, hogy a metró építkezésére hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét, amelyre egyre kevesebben emlékeznek már. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.

Kép
Életmód

A spermád megmondja, meddig élsz?

Úgy tűnik, a spermiumok száma és mozgékonysága is összefüggésben van a várható élettartamunkkal.

Kép
Szórakozás

„Az emberek 90 százaléka nem alkalmas együttélésre” - TRÚMEN S02E03

A TRÚMEN legfrissebb adásában a városi élet előnyeit és hátrányait boncolgatja Törőcsik Dani és Tóth Szabi.

Kép
Tech

Élőben tolmácsolhat hamarosan az Apple AirPods

Az iOS 19 hozhatja meg a rendkívül hasznos új funkciót az Apple vezeték nélküli fülhallgatójába.

Kép
Szórakozás

Lángoló autó, izzó fékek – itt van Brad Pitt F1-filmjének előzetese

Akcióból, drámából és humorból sem lesz hiány a trailer alapján, mi már nagyon várjuk a premiert.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!