Euro 2024: magyar sikerek, böjt és visszatérés

Ki gondolná, hogy az idei mindössze az ötödik Európa-bajnoki szereplésünk lesz? Pedig így van, mert a sikereket hosszú kihagyás követte.
Míg a labdarúgó-világbajnokságok története immár közel egy évszázadra nyúlik vissza, hiszen 1930-ban rendezték az elsőt Uruguayban, addig az európai kontinenstorna ennél sokkal fiatalabb. Voltak persze regionális megmérettetések, a britek például már az 1880-as években is versengtek egymással, míg hazánk az eredetileg öt közép-európai ország részvételével zajló, ligarendszerű Európa-kupában szerepelt a húszas évektől kezdve – amit egy alkalommal meg is nyert.
Ha viszont konkrétan a mai labdarúgó-Európa-bajnokság gyökereihez akarunk visszamenni, akkor 1927-ig kell utaznunk. A francia Henri Delaunay fejében ekkor született meg egy összeurópai torna ötlete. A megvalósítás viszont nem ment túl gyorsan, még úgy sem, hogy Delaunay 1954-ben az akkor frissen megalakuló UEFA első főtitkára lett. Az 1955-ös tervek szerint két részből állt volna az Eb: az első a kvalifikációs szakasz, amit mindig a világbajnokság előtt tartanak meg, majd a következő szezon végén a döntők, amelyeket egy adott ország rendezett volna. Az ütközéseket elkerülendő egyúttal ez a sorozat szolgált volna vébéselejtezőként is.

A FIFA-nál viszont úgy hitték, az ő érdekeiket sérti valamilyen szinten ez a kezdeményezés, ezért nem támogatták azt teljes mértékben. Úgy vélték, ha egyazon évben lettek volna az Eb döntői és a vébé meccsei, nemkívánatos konkurencia keletkezett volna. Helyette azt javasolták, a selejtezőket tartsák két évvel a világbajnokság előtt, így még a döntő után is marad egy esztendő. Végül csak három évvel Delaunay halála után, 1958-ban került fel az UEFA stockholmi kongresszusának napirendjére az Európa-bajnokság tényleges megvalósításának előterjesztése, nagy vitát váltott ki, ám végül a többség úgy döntött, bele kell vágni. A trófeát Delaunay-ról nevezték el.
Először 1960-ban, még Európai Nemzetek Kupája néven rendezték meg a tornát, amelynek záró szakaszában még csupán négy együttes vett részt. Ide a magyar válogatott nem jutott be, ám történelmi szerepe azért így is van: a legeslegelső találkozót, ami bár nyolcaddöntő volt, de az előselejtezőknél korábbra ütemezték be, 1958. szeptember 28-án a mieink játszották Moszkvában a szovjetekkel. A 3–1-es vereséget egy haza 0–1 követte, így 4–1-es összesítéssel kiestünk. Az első győztes a Szovjetunió lett.

Ez a négycsapatos formátum egészen az 1976-os tornával bezárólag még sokáig érvényben maradt. A második kiírás, az 1964-es Eb (még mindig Európai Nemzetek Kupája) legjobb négy együttese közé azonban már a mi nemzeti tizenegyünknek is sikerült bekerülni. Az elődöntőben hosszabbítás után kaptunk ki a spanyoloktól, a bronzmérkőzésen pedig szintén túlórában vertük 2–1-re Dániát. Bizony, akkor még rendeztek helyosztót a harmadik helyért! És csak a nosztalgia kedvéért, olyan futballistákkal büszkélkedhettünk akkoriban, mint Bene Ferenc vagy Novák Dezső. A győztes abban az évben Spanyolország lett.
Egy újabb kihagyás után 1972-ben ismét a négy közé kerültünk, ám ott az elődöntőben újra a szovjetekkel találtuk szembe magunkat, Konykov góljával ők jutottak a fináléba. Ami a mieinket illeti, a bronzcsata ezúttal nem úgy alakult, ahogy 1964-ben, a belgák ellen Kű Lajos büntetőgóljával csak 1–2-re sikerült szépíteni. A végső győzelmet a legendás Gerd Müllerrel felálló NSZK kaparintotta meg.

Na, és ekkor kezdődött egy kínosan hosszú, ínséges időszak Magyarország számára, már ami az Eb-részvételeket illeti. Bár időközben fokozatosan emelkedett a létszám, 1980-ban már nyolc csapattal, 1996-tól pedig tizenhat válogatottal bonyolították le a kontinensviadalt, a mieinknek sehogy sem akart összejönni a kvalifikáció. 1976-ban Wales, 1980-ban Görögország mögött lettünk másodikok a selejtezőcsoportban, márpedig ez a pozíció akkor még semmit nem ért, a második helyezettek csak 1996-tól jutottak ki egyenes ágon (a hat legjobb közülük), vagy játszhattak pótselejtezőt (a két utolsó a másodikok rangsorában). Csakhogy időközben labdarúgásunk is elindult lefelé a lejtőn, különösen 1986 után éltünk meg igen sötét időszakokat, a reménykedésnél és a számolgatásnál több nagyon sokáig nem jutott a magyar szurkolóknak. Pedig még a rendezésre is pályáztunk – sajnos sikertelenül.
2010-ben azonban új reménysugár tűnt föl, az UEFA bejelentette, hogy az Euro 2016-ot immár huszonnégy csapattal rendezik meg. Az újabb létszámbővítés a kvalifikáció feltételeinek változását is magával hozta, mert immár a csoportok első és második helyezettje mellett a legjobb harmadik is élből kijutott, míg a többi harmadik a pótselejtezőn folytathatta. Igaz, közben a rendező országon kívül már 53 nemzet pályázott a helyekre, szemben az 1960-as tizenhéttel.
Ami ezután következett, arra pedig talán már elég jól emlékszünk. Noha az F-csoportban igen nyögvenyelősen kezdtünk, a selejtezőcsoport harmadik helyére mégis sikerült odaérni, amivel megváltottuk a jegyet a playoff-körbe. Bernd Storck szövetségi kapitány válogatottja az álomsorsolást kiáltó Norvégiát kapta, és az északiak örömét letörve, kettős győzelemmel vívta ki az Eb-részvételt 44 szűk esztendő után. Ki ne emlékezne arra az extázisra, amit Kleinheisler és Priskin gólja jelentett!? Az álom ezzel nem ért véget, hiszen a teljesség igénye nélkül Gera Zoltán, Szalai Ádám, Dzsudzsák Balázs és Király Gábor nevével fémjelzett csapat a nyitófordulóban megverte Ausztriát, leikszelt Izlanddal és gólgazdag, 3–3-as döntetlent ért el a későbbi győztes Portugália ellen, veretlenül és csoportelsőként jutva be a nyolcaddöntőbe. Ott aztán a belgák egy sima 4–0-val rántottak vissza minket a földre, de egy rossz szava nem lehetett senkinek, igazán emlékezetes futballnyarat kaptunk a srácoktól. És egy rekordot is, ugyanis a mai napig Király Gábor a valaha volt legidősebb játékos, aki pályára lépett Eb-n, a belgák ellen 40 évesen és 86 naposan is hatalmas védéseket mutatott be. Csúcsát idén várhatóan a portugál Pepe teszi múlt időbe.

Ami a Covid miatt 2021-re halasztott Euro 2024-et illeti, igen felemás érzésekkel gondolhatunk vissza a kvalifikációra. A szlovákoktól oda-vissza kikaptunk, de itthon elkaptuk az akkor éppen vébé-második Horvátországot. Négy győzelem és négy döntetlen azonban csupán a negyedik helyre lett elég, csakhogy ekkor már a Nemzetek Ligájában elért eredmények is számítottak, mi pedig ennek hála ismét mehettünk pótselejtezni. Az A-jelű ág elődöntőjében Bulgáriát idegenben vertük meg 3–1-re, majd aztán a döntőben egy örökké emlékezetes meccsen úgy múltuk felül Izlandot, hogy a 11. perctől gyakorlatilag végig ők vezettek, de a 88.-ban jött Nego, a 92.-ben pedig Szoboszlai Dominik lőtte ki a gárdát arra az Eb-re, amit először rendeztek Európa-szerte több országban, köztük Magyarországon is. És ha már ott voltunk, nem vallottunk szégyent annak ellenére sem, hogy a halálcsoportba kerültünk: a portugáloktól ugyan simán, 3–0-ra kaptunk ki, ám nagy meglepetésre az akkor regnáló világbajnok franciákkal 1–1-et játszottunk, a németek ellen így az utolsó fordulóban még a továbbjutásért mentünk, kétszer is vezettünk, de a 2–2-es végeredmény végül nem volt elég csak arra, hogy emelt fővel búcsúzzunk. A sors igazságtalansága volt, hogy a kijutást érő gól szerzője, Szoboszlai egy sérülés miatt nem lehetett ott, de most csapatkapitányként számít rá Rossi.

A csapatot 2018 óta irányító Marco Rossi kapitánnyal folyamatos fejlődésnek lehettünk és lehetünk tanúi, amiről korábban már itt írtunk bővebben:
Ami pedig a 2024-es Eb selejtezőit illeti, hosszú idő után először sikerült veretlenül, csoportelsőként kiharcolni az egyenes ági továbbjutást, pedig olyan ellenfelekkel álltunk szemben, mint Szerbia vagy Montenegró. A válogatott egy 14 meccses veretlenségi sorozatot produkált, ami ugyan Írország ellen megszakadt egy barátságos mérkőzésen, azonban így sincs ok szégyenkezni. Június 15-én pedig Svájc ellen kezdjük meg az Euro 2024-es szereplést, a csoportban még Skóciával és Németországgal csapunk össze. De addig még lesz egy felkészülési meccs, ma este hattól Izrael ellen.
Zárásként álljon itt egy idézet Rossitól – a kapitány így üzent nagypapájának, amikor bemutatkozott a magyar kispadon:
Szia Nagypapa! Remélem, jól vagy. Hány éve is mentél el? Túl sok.
‘94-ben volt, de az emléked most is itt él bennem. Ki tudja, milyen boldog leszel és büszke az unokádra, aki most a magyar válogatott szövetségi kapitánya...
Igen, azé a Magyarországé... Az Aranycsapaté, melyben Puskás, Hidegkuti és a többiek játszottak, és amiről annyit meséltél nekem. Emlékszel? Ma elkezdődik ez az új kaland, és ha a lehető legjobban kezdődik, akkor pontosan tudom, kinek ajánljam a győzelmet! Ha így lesz, akkor tudni fogom, hogy szurkoltál nekem, nekünk! Szeretlek! És mindezt Neked ajánlom!
- Marco Rossi.
Hangulatos és stílusos: 3 pulóver, ami 2025 tavaszán biztosan ott lesz a felkapott darabok között
Tavasszal még jól jön azért egy pulóver, ötleteink között pedig lehet, hogy te is találsz neked tetsző darabot.
Rózsaarannyal ütötték fel ezt az egyedi Bentley-t
A Bentley Batur önmagában is lenyűgöző luxusautó, a Black Rose-t azonban némi rózsaarannyal tették még látványosabbá.
Történelmet írt az NBA hárompontos-királya
Steph Curry az első ember a liga történetében, aki eljutott négyezer tripláig. Vagyis összes karrierpontjának csaknem felét így szerezte.
Sosem látott filmfelvétel került elő a Nemzeti Színház 60 évvel ezelőtti felrobbantásáról
A Blaha Lujza téri Nemzeti Színház 1965. március 15-én történt felrobbantását azóta sem tudta kiheverni a magyar társadalom. Pontosan 60 év telt el azóta, hogy a metró építkezésére hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét, amelyre egyre kevesebben emlékeznek már. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
A spermád megmondja, meddig élsz?
Úgy tűnik, a spermiumok száma és mozgékonysága is összefüggésben van a várható élettartamunkkal.
„Az emberek 90 százaléka nem alkalmas együttélésre” - TRÚMEN S02E03
A TRÚMEN legfrissebb adásában a városi élet előnyeit és hátrányait boncolgatja Törőcsik Dani és Tóth Szabi.