Promóció
Euro 2024: Klasszikus párharc a D-csoportban!
Vajon lesz-e másnak beleszólása a továbbjutás kérdésébe a francia–holland pároson kívül?
Az Európa-bajnokság résztvevőit bemutató sorozatunk korábbi részeiben az A-csoportot itt, a B-csoportot itt, a C-jelű négyest pedig itt veséztük ki. Most folytatjuk a D-vel, amelybe két olyan együttest is belesorsoltak, amelyeknek idehaza sem szerény a rajongótábora: Franciaország és Hollandia az 1996-os, a 2000-es és a 2008-as kontinenstornán is farkasszemet nézett egymással, ráadásul most a selejtezőkön is megmérkőztek.
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!D-csoport
Lengyelország
Lengyel–magyar két jó barát, és két olyan ország, amelynek hosszú ínséges időszaka volt az Eb-szereplést illetően. Sőt, Lengyelország eleve 2008-ban jutott ki először, igaz, azóta minden kiíráson ott voltak. Mondjuk most egyáltalán nem könnyen, mivel a nem túl acélos selejtezőcsoportban Albánia és Csehország mögött harmadikként végeztek, pótselejtezőre kényszerülve – ezt a lehetőséget Nemzetek Ligája-szereplésüknek köszönhették. A rájátszásban aztán az A-ágon előbb kiütötték az észteket, végül büntetőkkel múlták felül Walest.
Keretük alapján azért ennél többre hivatottak, és itt nemcsak Robert Lewandowskira gondolunk, amikor ezt írjuk. Hiszen a kapuban ott a Juventust erősítő Wojciech Szczęsny, a védelemben a Southamptonnal a Premier League-be frissen feljutó Jan Bednarek vagy az arsenalos Jakub Kiwior, a középpályán Nicola Zalewski, Kacper Urbański, elöl a szintén juvés Arkadiusz Milik. Okozhatnak meglepetést, de jelen pillanatban inkább azt érezzük, a kvartett harmadik helyéért lesznek versenyben.
Akire érdemes figyelni: Robert Lewandowski. A csapat legnagyobb sztárja, így nem vállalunk komoly kockázatot, ha azt mondjuk, az Eb-n is igazi vezér lehet. Gólokat és csapatkapitányként igazi motivációt várunk tőle, ahogy vélhetően a társak és a szurkolók is.
Hollandia
A legutóbbi Eb-n némi meglepetésre már a nyolcaddöntőben kipottyantak Csehországgal szemben, pedig alighanem a legtöbben többet vártunk tőlük. A selejtezőket magabiztosan abszolválták, bár ez csak csoportmásodik helyet jelent, a franciáktól idegenben nagyon, odahaza kicsit kaptak ki. A 2024-es futballévet a skótok legyalulásával és egy németek elleni vereséggel rajtoltatták.
A keretük a hagyományokhoz híven erős, hiszen vannak Premier League-es kapusaik, a védelem pillére a Liverpool csapatkapitánya, a karszalagot narancsmezben is viselő Virgil van Dijk, de nem kis név a Manchester Cityből érkező Nathan Aké, a bayernes De Ligt, az Interrel olasz bajnok de Vrij és Dumfries. A középpályások közül az Atalantával remekelt Teun Koopmeiners, aki a hírek szerint a Juventus fő célpontja a nyári transzferidőszakban. Talán elöl egy kicsit kevésbé élesek, mint legsikeresebb korszakaikban, de azért Depay, Gakpo, Malen és a többiek is magas színvonalat képviselnek. Úgy hisszük, legalább a legjobb nyolcig menetelhetnek.
Akire érdemes figyelni: Virgil van Dijk. Ezúttal egy középső védőt emelnénk ki, aki magabiztosságával stabilitást adhat az egész csapatnak, kapitányként mozgathatja a társakat, és az biztos, hogy az öltözőben is képes motiváló szavakkal felrázni a többieket, ha arra van szükség.
Ausztria
2008-ban jutottak ki először – pontosabban házigazdaként kaptak indulási jogot. Rákaphattak a kontinenstornák ízére, mert bár a 2012-es kimaradt, most zsinórban harmadszor vannak ott újra a mezőnyben, legutóbb a végső győztes olaszok ejtették ki őket. Most a kvalifikációs csoportjukban a veretlen belgák mögött másodikok lettek, az évet pedig Szlovákia és Törökország ellen két magabiztos sikerrel kezdték, főleg utóbbi, a hazai 6-1 volt beszédes.
A keretből sokan jönnek a Bundesligából, de az Interrel Serie A-t nyerő, igaz, ott inkább epizodista Marko Arnautović, a Bologna álomszezonjában kulcsszerepet vállaló Stefan Posch szintén megér egy említést. Mesterük a német Ralf Rangnick, aki elég stabil és versenyképes gárdát épített. Ez mire lehet elég? Ebben a csoportban azért nem az első helyért fognak hajtani, inkább a lengyelekkel futnak versenyt a harmadik pozícióért, az pedig a szerencsén is múlhat, hogy ha ez sikerül, megér-e egy továbbjutást is egyúttal.
Akire érdemes figyelni: Marcel Sabitzer. A harmincéves, fáradhatatlan középpályás Lipcséből a Bayernhez igazolt, ahonnan kölcsönadták a Manchester Unitednek, és valószínűleg mindkét klubnál vannak szurkolók, akik sajnálják, hogy nem tartotta meg a vezetőség. Még akkor is, ha történetesen egyik topcsapatnál sem lett alapember. Dortmundban viszont úgy tűnik, megtalálta a helyét, minden sorozatot egybevetve 39 meccsen jutott szóhoz ebben a szezonban. Az Atlético Madrid elleni BL-negyeddöntő visszavágóján góllal és két gólpasszal oroszlánrésze volt a továbbjutás kiharcolásában. Döntőbe jutott a sárga-feketékkel.
Franciaország
A legutóbbi világbajnokság döntőse, az azelőtti vébé győztese, tizenegyedszer lesz ott a kontinensviadalon. A legutóbbiról Svájc küldte haza őket a nyolcaddöntőben, 2016-ban viszont a döntőig jutottak, ott kaptak ki Portugáliától. Eddig kétszer nyertek, 1984-ben még Platiniékkel, majd 2000-ben a Zidane-féle aranygenerációval. A selejtezőket most veretlenül vívták meg, Gibraltár ellen volt egy 14-0-s meccsük, és döntetlenből is csupán egy csúszott be, a görögökkel szemben az utolsó körben. Idén tavasszal a németektől kikaptak, Chilét megverték barátságos meccsen.
Didier Deschamps 2012-ben lett a válogatott szövetségi kapitánya, tehát a mai futballban szokatlanul hosszú ideje regnál, méghozzá nem is rossz mérleggel, elég csak az előző bekezdésben említett két vébé- és egy Eb-döntőre gondolni, még ha csupán egy finálét is tudtak végül megnyerni ezek közül. Nem is akárkik közül válogathat, Mike Maignan világklasszis kapus, a védelemben Pavard, Upamecano, Koundé, Mendy, Saliba, Hérnandez és Konaté sem kutyaütő. A középpályán megvan a rutin és a fiatalos lendület is, a visszatérő Kantéval, Rabiot-val, Warren Zaïre-Emeryvel, a realos párossal, Tchouaménivel és Camavingával. Elöl pedig kvázi halálosak, nem kell bemutatni a csatáraikat, inkább a bőség zavara áll fenn Mbappéval, Griezmann-nal, Kolo Muanival, Thurammal, sorolhatnánk még. Az öreg is jó a háznál, így Giroud-t sem szabad leírni. Úgy hisszük, simán nyerik a csoportot, de talán még az Eb is meglesz nekik.
Akire érdemes figyelni: Kylian Mbappé. Gyors, technikás, jók a befejezései, és immár ő a csapatkapitány is. Kitől várjuk hát a nagy alakítást, ha nem tőle? A PSG-től elbúcsúzott, e sorok írásakor még nincs hivatalos bejelentés a jövőjéről, jóllehet a Real Madridhoz ír majd alá. Ahogyan a 2022-es vébédöntőn a hátára vette a csapatot, úgy ezen az Európa-bajnokságon is emlékezetes teljesítményt várunk tőle.
Tippünk a csoport végeredményére
A francia–holland első-második helyet talán borítékolnánk is, persze a futball azért szép, mert nem lehet biztosra menni. A harmadik helyre a lengyeleket várjuk, és Ausztriának kell utolsóként búcsúzni. Legalábbis szerintünk, de majd meglátjuk.
Sorozatunkat holnap az E-csoporttal folytatjuk!
Promóció
ASUS Zenbook S 14: A modern férfi tökéletes társa
Promóció
Végre egy számla, amelynél a bank alkalmazkodik az ügyfelekhez
Melyik óra kerüljön a fa alá? Karácsonyi tippek minden kategóriában
Ne ajándékozz zoknit, ajándékkosarat vagy dezodor- és tusfürdőcsomagot, egy órával nemcsak karácsony napján, de még hosszú évekre maradandó ajándékot adhatsz. Legyen szó egy elegáns darabról az ünnepi vacsorákra, sportos társról a kalandokhoz vagy valamiről a rohanó hétköznapokra – ebben a cikkben összeválogattunk pár ötletet minden pénztárcához igazodva.
Megépítheted a T1-es Transporter bokszermotorját
Az 1:4-es méretarányú modell ráadásul mozog és hangot is ad, már majdnem annyira vagány, mint az igazi.
A történelem legkatasztrofálisabb fesztiválja - Woodstock 99
Sokan úgy emlékeznek rá, mintha a pokol kapui nyíltak volna meg.
Fékezd meg a gyorsvonatot: így kezelhető a korai magömlés
Előfordult már, hogy egy kicsit túl gyorsan célba értél? Ha igen, ne aggódj, nem vagy egyedül. A férfiak nagy része találkozik ezzel a kihívással élete során. De mi lenne, ha azt mondanám, hogy van egy egyszerű megoldás, amit bárhol, bármikor gyakorolhatsz, és amitől újra a kezedbe kerülhet az irányítás? Igen, a Kegel-gyakorlatok lehetnek a titkos fegyvered! Ismerjük meg, hogyan hozhatnak változást, és miért nem csak nőknek valók.
Így nézhetett ki az igazi Mikulás a tudomány szerint
Kultúránként változó a Mikulás ábrázolása, és az is, hogy milyen szerepe van. Most a tudósoknak hála, megnézhetjük, milyen lehetett.
Tudod, ki volt az első, aki összetörte gitárját a színpadon?
Sokak szíve összeszorul a színpadon csattanó gitárok láttán, de azt meg kell hagyni, elég hatásos show-elemről beszélünk.