Tech
Ezeket a növényeket jobb, ha kigyomlálod a kertből!

Hazánkban is nőnek ki a földből veszélyes gyomnövények.
Bizonyos szempontból megnyugtató, hogy Magyarország nem Ausztrália, ugyanis nem leselkedik ránk minden sarokban egy veszélyes kígyó, vagy egy toxikus mérgű pók, ettől függetlenül ahogy a kontinensen, úgy hazánkban is találhatóak olyan növények, amelyek rendkívül pusztító hatást gyakorolhatnak szervezetünkre. A kisgyermekek és a háziállatok érdekében nagyon fontos odafigyelni, mi is nőtt ki a földből, mielőtt bekövetkezne a baj.
Enyhén mérgezőnek számít a selyemkóró, a földi bodza, a minden talajon megteremni képes szulákfajok, de a parlagfűhöz hasonló fekete üröm is a társaság tagja. Általánosan kijelenthető, hogy a farkas előtaggal rendelkező növények mérgezőek, ilyen például a komolyabb károkat okozó farkasalma is, ami a maga által termelt savnak köszönhetően igencsak toxikus növény. Képes máj- és veseelégtelenséget okozni, de nagyon körültekintőnek kell lennünk a mérges ádáz esetén is, ami eléggé hasonlít a petrezselyemhez, elfogyasztása után azonban szédülést, hányást tapasztalhatunk, de nagyobb mennyiségben az érzékenyebb szervezetűeknek akár halált is okozhat. A növényt a petrezselyemtől a legkönnyebben úgy tudjuk megkülönböztetni, ha egy keveset összedörzsölünk a kezünkben, mivel jellegzetes szaga a fokhagymára emlékeztet.

A legmérgezőbbek között találjuk a ricinust, amitől jobb, ha távol tartjuk magunkat, mert bár kicsi rá az esély, a magjának elfogyasztása ember és állat számára is súlyos következményekkel járhat. Sárgaság, veseelégtelenség, bénulás, szívelégtelenség is szerepel a hatásai között, gyermekek számára pedig már 1-2 mag is halálos dózist jelent. Szerencsénkre a gyilkos csomorikába nehezen botlunk a szárazföldön, ugyanis vízben álló növény, tehát leginkább nádasokban, kisebb-nagyobb tavak partján találkozhatunk vele. A gyilkos csomorika a világ egyik legmérgezőbb növénye, a törzsében található cikutoxin halálos kimenetelű rohamot képes okozni.

A dísznövényként is tartott csattanó maszlag szintén rendkívül toxikus, és bár a gyógyászatban már korábban is alkalmazták, a normális és a halálos adag között igencsak halvány a határvonal. A zellerfélék családjába tartozó kaukázusi medvetalp, akárcsak a csalán, az emberi bőrrel érintkezve fejti ki hatását. A csalánnal ellentétben azonban súlyosabb károkat szenved el a bőrünk, a szembe kerülve pedig végleges vakságot okozhat.
Irtásuk vegyszerek nélkül nem könnyű, ugyanis nagy részük igénytelen, a jég hátán is megélő típus, de ha házi módszerekhez akarunk folyamodni, lokálisan forró víz is megoldást jelenthet, ami elpusztítja a növény szöveteit. Hatékony módszer még a talajtakaró, ami lehet akár egy nem átlátszó fóliadarab is, mivel ezzel megfosztjuk a növényt a napfénytől és a levegőtől is. Gyomirtó helyett ugyancsak megoldás lehet a kezelendő területre hétköznapi ecetet önteni, vagy szódabikarbónát hinteni.
A legfontosabb feladat viszont egyértelműen a növények felismerése, és mivel egy hobbi-botanikusnak is fejtörést okozhat néhány faj beazonosítása, jó szolgálatot tehet a zsebünkben lapuló okostelefon. Android-felhasználóknak a PlantNetet, Apple-termékek gazdáinak pedig a Blossom - Növényhatározót ajánljuk, amiknek használata pofonegyszerű. A programok elindítása után elég egy fotót készíteni a kérdéses növényről, telefonunk pedig kisvártatva felismeri helyettünk, mi is lapul az orrunk előtt.
Bruce Willis 10 legjobb filmje, amit bármennyiszer újra tudunk nézni
Összeszedtük kedvenc alkotásainkat a hetvenedik születésnapját ünneplő színésztől.
Ezerből tizenhárom: a magyar válogatott emlékezetes meccsei
A törökökkel vívja története ezredik mérkőzését a magyar férfi labdarúgó-válogatott, szemezgettünk az eddigiekből.
Eladó a cipő, amiben Kobe Bryant történelmet írt
Egy nagyon szűk elitklubhoz csatlakozott, amikor átlépte a harmincezer pontos álomhatárt. Ez a cipő volt a lábán.
Ezért nem kéne elmentened a bankkártyád adatait
Legalábbis nem a böngészőben. Kényelmes megoldás, csak éppen nem a legbiztonságosabb.
Ősztől Puma labdákkal játsszák a bajnokikat Szoboszlaiék
A német sportszergyártó lett a Premier League új hivatalos partnere, a Nike-t váltják.
Pallós Endre: magyar szakember a hollywoodi produkciók mögött
Szárnyas fejvadász 2049, Dűne, Alien: Romulus – csak három produkció azok közül, amelyeken a Prop Factory Studio csapata is dolgozott.