Drága az olívaolaj? Ezért lesz még drágább
Természetesen ehhez is köze van a klímaváltozásnak, de egyébként is, miért pont az olívaolaj maradna ki a szórásból?
Az olívaolajnak számos jótékony egészségügyi hatást tulajdonítanak, például a koleszterinszintre, a vérnyomásra, sőt még a haj vagy a bőr állapotára nézve is kedvező a fogyasztása. Persze, ha nem visszük túlzásba, mert ahogy szinte minden, úgy ez is visszaüthet. A legjobb élettani hatása az extra szűznek van, amely az első préselésből származik, hidegen sajtolják, ebben marad meg a legtöbb tápanyag. Egy sima étolajjal összevetve persze az olívaolajok egyáltalán nem olcsók, és sajnos nem is abba az irányba mutatnak a trendek, hogy az árak lefelé mozdulnának.
A The Washington Post beszámolója szerint ma már mintegy kilencezer dollárba kerül egy tonna olívaolaj, ami 12,5 százalékos drágulást jelent a tavalyihoz képest, miközben már akkor is 8,8 százalékos emelkedést lehetett tapasztalni az egy évvel korábbihoz mérten. A világ legnagyobb olívaolaj-előállítójának számító Spanyolország májusban az olajbogyó-termelés 48 százalékos csökkenéséről számolt be, és az idén októberben kezdődő betakarítási időszak sem sok jóval kecsegtet az aszályos, vízhiányos nyár miatt.
A második legnagyobb termelőt, Olaszországot is szárazság sújtotta, a kulcsfontosságú pugliai régióhoz sem volt kegyes az időjárás. De máshol, így Portugáliában, Tunéziában, Marokkóban és Görögországban is hasonló problémákkal szembesültek. Ezzel ellentétben Törökországban viszonylag jó termést regisztráltak, ám kiviteli tilalmat rendeltek el, hogy így biztosítsák, elegendő mennyiség marad a határokon belül. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma úgy becsülte, hogy világszerte mindössze 2,5 millió tonna olívaolajat állítanak elő idén, negyedével kevesebbet nemcsak a 2022-esnél, hanem az ötéves átlagnál is.
Az USA amúgy eleve az egyik legnagyobb importőrnek számít e téren, a globális kínálat mintegy harmada köt ki náluk, és bár nekik is vannak termelőik, közel sem tudnak annyit előállítani, amennyire szükség lenne. Persze a The Washington Post elsődlegesen az amerikai piacra koncentrál, azért nem nehéz kitalálni, hogy ezek a körülmények nemcsak ott, hanem mindenhol máshol is felfelé hajtják az árakat.
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!Keanu Reeves 10 legjobb filmje - szerintünk
Hollywood egyetlen olyan szupersztárja, aki inkább választja a metrót, mint a luxusautókat, és mi pontosan ezért imádjuk!
Hogyan lett 120 év alatt a 10 km/óra sebességhatárból 130? – avagy érdekességek a KRESZ történetéből
Tudtad, hogy egészen 1941-ig Magyarországon is bal oldali közlekedés volt? És azt, hogy a KRESZ megalkotásával egy évvel megelőztük a mobilizációban akkor élen járó Nagy-Britanniát?
Ha a sima okosgyűrű snassz, akkor itt a 18 karátos arany
Ma már több gyártó is kínál efféle hordható okoseszközöket, de az Ultrahuman elképzelése kicsit más.
Százával küldik vissza érmeiket az olimpikonok
Pár hónappal a versenyek után máris borzasztóan néztek ki a medálok, de a NOB kicseréli annak, aki kéri.
Így keményítene be a részeg utasokkal szemben a Ryanair
A legnagyobb európai légitársaságnál betelt a pohár az ittasan problémássá váló utasokkal szemben.
Generációk kedvenc ezermestere volt: így néz ki ma MacGyver, azaz Richard Dean Anderson
Ki ne emlékezne a titkosügynökre, aki mindenféle szorult helyzetben feltalálta magát. Ennyit változott MacGyver megformálója.