Fontos illemszabályok, amiket érdemes betartani, ha Japánban jársz

"Ha Rómában jársz, tégy úgy, mint a rómaiak!" - tartja a mondás, és ez a távol-keleti országra is igaz.
Persze embere válogatja Japánban is, mennyire veszik komolyan hazájuk íratlan szabályainak betartását, de jobb odafigyelni néhány fontos dologra, ha szeretnénk valóban részévé válni az ország kultúrájának. Európai szemmel furcsának tűnő szokásokba botlunk, ha egy utazás során az országba látogatunk. Bár a tolerancia természetesen képviselteti magát a japánok részéről, meglehetősen furcsán néznek azokra a külföldiekre, akik az alapvető illemszabályokra fittyet hányva tengetik napjaikat az országban.
Köszönés
Nincs ölelgetés, sem kézfogás, sem puszi. Egy biccentés bőven elég, de a társadalmi pozíciók is számítanak a meghajlás mélysége szempontjából. Ha először találkozunk valakivel, a hajimemashite szóval üdvözöljük, aminek jelentése annyit tesz: „örülök, hogy találkoztunk." Egyébként a társas kapcsolatokban élőknél kézen fogva járni sem divat az országban.
Vendégségben
Már a küszöbnél le kell venni a cipőt, és ez igaz egyes éttermekben is. Illik betartani, kivéve, ha külön felajánlják az ellenkezőjét, viszont erre igencsak ritkán van példa. Ha igazán autentikusak akarunk lenni, a lábbelit meg is kell fordítani, hogy az orra az ajtó felé nézzen. Ezen felül mindig érdemes egy apró ajándékot vinni, tekintve, hogy a japánok alig-alig hívnak magukhoz vendégeket, főleg családon kívül esőket.
Étkezés
A turisták számára néhány helyen már villát és kanalat is előkészítenek a vendég számára, de alapvető elvárás, hogy evőpálcikával álljunk neki az étkezésnek. Ha az ételt elvesszük a másik tányérjáról a sajátunkra, azzal nincs probléma, viszont hatalmas illetlenségnek számít evőpálcikáról elvenni egy másik evőpálcikával a falatot, a mozdulat ugyanis a temetési szertartások része Japánban. Szintén soha nem szabad a pálcikát beleszúrni a rizsbe, hasonló okok miatt. Maradékot hagyni szintúgy illetlenség, ahogy közterületen étkezni is.
Koccintás
Először mindig az idősebbeknek, és a rangban feljebb állóknak töltik az italt. Magunknak nem töltünk soha, mert az alkohollal ápolt szoros kapcsolat gondolatát vetíti ránk. Szaké esetén azonnal le kell húzni az italt, és ha már nincs kedvünk több kupicával legurítani, a poharat fordítsuk fejjel lefelé.
Utazás
A másodpercre pontosan érkező vonatok és a különböző közlekedési eszközök miatt mindenki szép nyugodtan sorban áll, a tolakodás semmilyen szinten nem járható út. A helyközi utazás legnagyobb szabálya a teljes csend betartása, ami Magyarországról elég furcsának hathat.
Etikett
Az országban nem megszokott dolog a nőket előre engedni az ajtónál, az orrfújással viszont már nagyobb a probléma. Meg kell várni, míg olyan helyre érünk, ahol nem látja és hallja senki az eseményt. Ujjal mutogatni és az evőpálcikával hadonászni sem ajánlott, mert a mögöttes tartalma fenyegető magatartásra utal. Ha elkövetünk valamilyen hibát, nem illik függőben hagyni a dolgot, érdemes azonnal elnézést kérni, ugyanis Japánban jellemző az európai szemmel eltúlzottnak ható bocsánatkérés-áradat.
Minden idők 10 legjobb kalandfilmje a közönség szerint
Abban megegyezhetünk, hogy egytől egyig klasszikusok, amiket bármikor érdemes újranézni.
Neil Armstrong arany Omegája a történelem csodás darabkája
Egy huszonhat darabos különkiadás része volt ez a 18 karátos Speedmaster Professional.
A Bugatti Tourbillon is lehet még vadabb: íme!
A Bugatti új hipersportautója eleve a világ összes pénzébe kerül, de persze, hogy ezt is lehet még fokozni. Például az Équipe Pur Sang csomaggal.
Kiadatlan dalokat lopott Eminemtől – börtönbe kerülhet
Majdnem tizenöt évig dolgozott a rappernek, akár ugyanennyi időt is eltölthet a rács mögött az egykori alkalmazott.
Extravagáns csoda a Richard Mille új Ferrari-órája
Az RM 43–01 Tourbillon Split-Seconds Chronograph Ferrari a két márka együttműködésének legújabb gyümölcse.
Már most odaadhatjuk a McLarennek az F1-es világbajnoki címet?
George Russell szerint igen, de Andrea Stella szavai sem biztatóak a többi csapatra nézve.