Extrém forróságtól tartanak az olimpiára készülő sportolók

Attól tartanak, akár az egészségüket is veszélyeztetheti a hőség. Félelmük talán nem is alaptalan.
Hazánkban is hetek óta tapasztalható már az igazi, alig viselhető nyári forróság, és a jelek szerint nem is lesz ebben egyhamar számottevő változás. De a jelenség nemcsak Magyarországra igaz, nem véletlen tehát, hogy a július végén rajtoló párizsi olimpiára készülő sportolók közül többen aggodalmukat fejezték ki. Nem is alaptalanul, ugyanis a statisztikák szerint manapság átlagosan három Celsius-fokkal van melegebb az ötkarikás játékok hónapjában, mint a száz évvel ezelőtt, 1924-ben szintén Párizsban tartott viadal idején.
Kutatók szerint a test maghőmérsékletének akár fél Celsius-fokos emelkedés is kimutatható hatással van a szervezetre, egyes esetekben akár percenként tízzel is növelheti a pulzusszámot. A legrosszabb forgatókönyv szerint ez hőkimerüléshez, majd hőgutához vezethet. Nyilván a sportágak egy része valamilyen zárt, fedett létesítményben talál otthonra, ahol megoldható a hőmérséklet szabályzása, szinten tartása, de rengeteg versenyszám zajlik szabadtéren is, ahol együtt kell élni a forrósággal, és az amúgy is csúcsteljesítményre hajtó sportembereket jobban megviselhetik a körülmények.
A kenyai atlétikai szövetség elnöke, J. K. Tuwei arra világított rá, hogy a nagy meleg számos területen befolyásolja a felkészülést, hatással van a versenyképességre. Megzavarja az alvást, a pihenést, egyre korábbi és korábbi edzésre kényszeríti a versenyzőket, ha szeretnék elkerülni a legforróbb órákat. Szerinte nem cselekszünk elég gyorsan és hatékonyan az éghajlatváltozás ügyében, a veszélyekre pedig a versenyek alatt vagy a célba érkezés után összerogyó, kánikulában agyonhajszolt sportolók is figyelmeztetnek minket.
Egy friss tanulmányban, amelynek elkészítésében a portsmouth-i egyetem fiziológusai és a Climate Central nonprofit szervezet szakemberei is közreműködtek, mintegy két tucat elitsportoló beszélt arról, őket személyesen hogyan érinti ez az időjárás. Vannak köztük atléták, evezősök, nyílt vízi úszók, futballisták, de más sportágak képviselői is. Rávilágítottak, hogy mennyire nehéz hidratáltnak maradni, már a 2021-re halasztott tokiói olimpián is a mindennapok részévé vált a fejfájás, levertség. A Nemzetközi Úszószövetség a nyílt vízi számok esetében 31 Celsius-fokban határozta meg a maximális vízhőmérsékletet, miután 2010-ben az amerikai Fran Crippen verseny közben vesztette életét, a tragédia okai közt a túl meleg vizet is említették.
Természetesen az olimpikonok mellett a paralimpikonok is ki vannak téve ezeknek a veszélyeknek, közülük többen ráadásul talán még nagyobb mértékben, mivel vannak, akiknek a hőszabályozási képességeik nem tökéletesek. Tokióban például több mint száz parasportolót kérdeztek meg, 21 százalékuk panaszkodott a hőség okozta kellemetlen tünetekre.
Az értekezés szerzői javaslatokat is tettek a helyzet kezelésére. Nyilván az időjárást befolyásolni lehetetlen, azonban azt sürgették, hogy dolgozzanak ki a szervezők egyértelmű iránymutatást arra vonatkozóan, mikor kell félbeszakítani vagy elhalasztani egy-egy sporteseményt, esetleg bizonyos számokat helyezzenek át olyan helyszínre vagy időpontba, ahol és amikor hűvösebb van. A hidratálást előre tervezetten beiktatott szünetekkel kellene biztosítani – amúgy ivószünet a fociban is van már adott hőmérséklet fölött. Arra is felkérték a sportszervezeteket, hogy gondolják át együttműködésüket a fosszilis energiahordozókra épülő cégekkel, mert a szponzoráció nem lehet fontosabb a klímaváltozás kezelésénél.
A The Verge kérdésére felelve a Nemzetközi Olimpiai Bizottság közölte, foglalkoznak a problémával minden szinten, és ebben a helyi, országos és nemzetközi szervezeteknek is fontos szerepük van. Elengedhetetlen viszont az is, hogy a sportolók felkészüljenek a versenyeken várható körülményekre. A szervezőknek a helyi viszonyokkal kapcsolatban biztosítaniuk kell az átláthatóságot, gondoskodniuk kell a megelőzésről és az orvosi ellátásról, ha arra van szükség. Az ígéretek szerint a párizsi olimpia vonatkozásában orvosszakértőkkel konzultálva tartották szem előtt a versenyzők egészségét és épségét.
(Forrás: The Verge. A borítókép csupán illusztráció.)
Az osztatlan siker elmaradt! Timothée Chalamet cipőválasztásán kiakadtak a rajongók
Szerinted is túltolta kicsit a divatozást?
Autógyűjtők Szent Grálja ez a gyönyörű sárga Ruf CTR
Már maga a Ruf CTR is egészen ritka és különleges sportautó, ebben a színben viszont még kevesebb készült.
Belekortyolhat a sörbe a gyerek, vagy ettől lesz alkoholista?
Egy kicsi kortyocska teljesen ártatlannak tűnhet, mégis úgy fest, ez nyitja meg a kaput az alkoholproblémák előtt.
Ellopott Buddha-szobor kerülhet végre vissza Nepálba
A 12. századi alkotást 1997 óta láthatta a közönség egy chicagói múzeumban, de alapos kutatómunka bizonyította be, hogy valaha ellopták.
Folytatást kap Tim Burton Batman-története – egy csavarral
A zseniális rendező 1989-es produkciójával megreformálta a szuperhősfilmek műfaját, ez a stílus most nem a vásznon élhetne tovább.
Hangulatos és stílusos: 3 pulóver, ami 2025 tavaszán biztosan ott lesz a felkapott darabok között
Tavasszal még jól jön azért egy pulóver, ötleteink között pedig lehet, hogy te is találsz neked tetsző darabot.