Ha szereted a sci-fit, ezt a három animációs filmet látnod kell!

Ezek az alkotások bizonyítják, még mindig lehet újat mutatni a sokat látott szemeknek is a műfajon belül.
Sokan nem is gondolnák, hány és hány sci-fi filmhez szolgáltatott inspirációt A vad bolygó, és Az idő urai, pedig ha a tudományos-fantasztikus mozikat kedvelő néző figyel, többnyire észre lehet venni a hasonlóságokat. Az Alien-franchise és az Avatar csupán két olyan sikerszéria a sok közül, amiknek képi világa emléket állít ezeknek a retró remekműveknek. Egy olyan kor lenyomatát őrzi a két animációs film, amiért bármikor érdemes visszanyúlni, ha egy vérbeli sci-fit akar látni az ember. A két alkotás szellemi örökségét vitte tovább a tavaly megjelent Scavengers Reign, ami szintén méltatlanul maradt radar alatt eredetisége és különleges vizualitása dacára. Most azonban itt a lehetőség egy bemutatásra, ez pedig meg is történik a három címmel a továbbiakban.
A vad bolygó - 1973
Elképesztően szürreális, mégis kézzelfogható világot tár elénk René Laloux 51 évvel ezelőtt bemutatott sci-fi animációs filmje. A vad bolygó ízig-vérig magán viseli a hetvenes évekre jellemző elrugaszkodott stílusvilágot, emellett olyan művészi köntösben tart görbetükröt az emberiség orra elé, ami páratlan a kategórián belül. Egy kék színű idegen faj, a Draagok bolygóján járunk, ahol az Omoknak nevezett embereket nem tekintik különösebben intelligensnek, gyakorlatilag egyszerű háziállatként tartják csak őket. A Draag gyerekek játszadoznak velük, pöckölgetik őket a földön akár a bogakarat, miközben fejlettségi szintjük egyáltalán nem azt sugallja, hogy ilyen barbár módon bánjanak más faj egyedeivel.

Az idegenek kollektív tudaton alapuló társadalma teljesen kizárja a tényt, hogy az emberiség érez, gondolkodik, ezért aztán igencsak meglepődnek azon, hogy szökevények egy része kolóniát alapított a bolygón. A cselekmény során megismerünk egy elárvult gyermeket, akit egy Draag kislány nevel fel, ezáltal bepillantást engedve a kék lények világába. A film minden képkockájával ráerősít arra, hogy valóban egy idegen világban érezze magát a néző. Nincs egyetlen felület, egyetlen élőlény sem, ami hasonlítana kicsit is az emberi szem számára megszokottra. A vad bolygó egy kihagyhatatlan retró hangulatú sci-fi alkotás, ami mondanivalójával mély nyomot képes hagyni a nézőben.

Az idő urai - 1982
A képi világ, a színek kavalkádja és a hátterek Az idő uraiban is kiemelkedő szintet képviselnek, és hasonlóan vetíti ránk társadalomkritikáját egyedi narratívájával, mint A vad bolygó. A magyar-francia koprodukcióban készült film szintén René Laloux munkája, ami jól példázza, miért is tekintik a rendezőt a retró animációs sci-fik mesterének. A történet elején Piel és édesapja lezuhan egy idegen bolygón, a Perdiden. A kisfiú túléli a szerencsétlenséget, egyetlen társa pedig egy adóvevő marad, amin apja barátaival tarthatja a kapcsolatot szerte a galaxisban. Piel túl kicsi ahhoz, hogy felfogja a helyzet súlyát, és a rádióból jövő tanácsokat is a készülék baráti segítségének tudja be. Vele együtt izgulunk, vele együtt fedezzük fel a világot, miközben a másik szálon minden erővel próbálnak a kisfiú segítségére sietni az univerzum túloldaláról.

Az űrhajó legénysége több bolygón is leszáll a célig vezető úton, az ott tapasztalható eseményekkel pedig sokkal komorabb tónusú szatírát vág az arcunkba az alkotás, mint a másik oldalon. A Piel túlélése során megismert bolygón látottak mellett olyan egyedi ötletekkel álltak elő a készítők, mint a legénység által megismert két "űrmanó" jelleme, és tulajdonsága. Ők szagokként érezték az emberi érzelmeket, így aztán szóvá is teszik a történet során, hogy már megint büdös van valaki rosszindulata miatt. A film kellően látványos és fordulatos, ráadásul olyan drámai befejezést kapott, ami miatt mindenképp ajánlott egy megtekintésre.

Scavengers Reign - 2023
Nem hagyta feledésbe merülni a retró sci-fi-hangulatot a Scavengers Reign. Egyértelműen érződik rajta, hogy merített a 70-es, 80-as évekre jellemző ötletekből, mégis képes újat mutatni a stíluson belül. A történet több szálon fut, négy túlélő történetét meséli el, akik a Demeter teherszállító űrhajó katasztrófáját követően egy agresszív faunát felvonultató idegen bolygón kénytelenek földet érni. A narratívában itt nem találunk komoly mondanivalót, ez a mű a felfedezésre fókuszál. A Vesta bolygón minden nap meg kell küzdeni a túlélésért, ugyanis az élőlények többsége élelemként tekint a tápláléklánc alján található emberekre. Mivel a túlélők egymástól távol értek földet mentőkabinjaikkal, először meg kell találniuk társaikat, miközben hivatásukat felhasználva igyekeznek életben maradni.

A Vesta környezete és szürreális élővilága még a sci-fi műfajon belül is egyedi, a megjelenő élőlények még csak nem is hasonlíthatóak földi állatokhoz. Egy ponton bemutatásra kerül egy olyan parazita létforma, ami a legrosszabb rémálmainkban sem fordul elő. Nem csupán az áldozat testét ejti rabul, manipulálja különböző víziókkal, miközben uralja gondolatait és a legszebb emlékeit is. A lény olyan függőségi viszonyt alakít ki a gazdatesttel, ami semmilyen módon nem követi a bejáratott vonalat a témában, és ezzel még mindig csak a felszínt kapargattuk a sorozat kapcsán. Különleges alkotás a Scavengers Reign, aminek legnagyobb erénye, hogy 2024-ben is képes olyan fantáziadús világot elénk tárni, amire a sokat látott sci-fi rajongók is rácsodálkozhatnak.

Ha inkább az élő szereplős sci-fi a te asztalod, ezeket semmiképp se hagyd ki:
10 videójáték, amiből megnéznénk egy filmváltozatot
Nemhiába mondják néhány alkotásra, hogy vászonra termett.
Hétfő estétől érdemes lesz az éjszakai égboltot figyelni
Látványos meteorzáporral érkezik meg hazánk fölé is a Lyridák.
A Revuelto inspirálta ezt a limitált Ducatit
A Panigale V4-ből készül pár ilyen különleges példány, amit bárki a saját Lamborghinijéhez igazíthat.
Ezért hagyta el Hollywoodot az Amerikai pite sztárja
Shannon Elizabeth egy teljes generáció számára marad örökre a dögös cserediák, de talált valamit, ami a filmezésnél sokkal fontosabb.
Hordozható lemezjátszóval készül a nyárra a Toshiba
Pontosabban az Aurex almárka dobta piacra az AX–RP10-et, aminek bár létjogosultsága kérdéses, mégis roppant figyelemreméltó.
Ha egy elmélet elindul! Paul Mescal megjelenése rögtön új James Bond-pletykákat indított útjára
Paul Mescal Londonban eléggé hozta a 007-es hangulatot!