Miatta nem kapnak utolsó vacsorát a halálraítéltek Texasban

Ahol még egyáltalán létezik a halálbüntetés, sokszor bevett szokás, hogy az elítéltek kérhetnek valamit az utolsó étkezésükre.
Gyakran hallani vagy olvasni, hogy a halálraítélteknek lehetnek utolsó szavaik, utolsó kívánságuk, illetve van egy utolsó étkezésük, amelyre bármit kérhetnek. Ez így önmagában nem teljesen igaz, hiszen eleve nem mindenhol tesznek lehetővé ilyesmit, másrészt pedig azt is korlátozhatják, hogy mit tartalmazhat például az utolsó vacsorára vonatkozó kérés. Még az Egyesült Államok egyes államai között is nagy a szórás, Floridában például 40, Oklahomában 25 dollár a felső határ, de akad, ahol az alkohol és a dohánytermékek tiltólistásak. Van, ahol a rabtársak is részesülnek a menüből, máshol meg a börtönőr ül le a halálsoron lévővel.

Texasban viszont 2011 óta nincs lehetőség utolsó vacsorára, és ezt nagyrészt egyetlen egy elítéltnek köszönheti mindenki. Lawrence Russell Brewer tizenhárom évet töltött a Jasper megyei börtönben, miután rasszista indíttatásból, különös kegyetlenséggel megölt egy embert. Nem egyedül tette, egyik társára szintén halálbüntetést szabtak ki, ezzel ők lettek az első olyan fehér elítéltek, akiket Texasban fekete áldozat kárára elkövetett bűncselekmény miatt küldtek halálsorra. Harmadik társuk életfogytot kapott.
De mit is tett Brewer ezen a gyilkosságon kívül, amiért megszüntették az utolsó vacsorához fűződő kívánságokat? Mondhatnánk, hogy csak élt ezzel az – Texasban 1924 óta létező – gesztussal, de nem pont ez történt. Míg előtte sorstársai beérték például egy hamburgerrel, sült krumplival és kólával, esetleg sült csirkével, steakkel vagy jégkrémmel, addig ő egy elég rendes listát összeszedett.
Kért sült okrát ketchuppal, csirkét mártással és hagymával, sajtos omlettet marhahússal, jalapeñóval és kaliforniai paprikával, egy triplahúsos, baconös sajtburgert, három fajitast, némi grillezett húst, fél fehér kenyeret, húsimádó pizzát, vaníliafagyit, mogyoróvajas karamellát, meg három gyökérsört. Majd amikor mindezt felszolgálták neki, annyit mondott:
Most nem vagyok éhes.
John Whitmire szenátor részben emiatt a viselkedés miatt indítványozta, hogy szüntessék meg az egész államban az utolsó étkezés szokását, mondván a halálsoron többnyire gyilkosok, sorozatgyilkosok, erőszaktevők tengődnek, akik egyáltalán nem érdemelnek semmiféle kedveskedést. Politikai ellenfelei persze azzal érveltek, hogy ilyen módon az ítélet-végrehajtók sem lesznek semmivel emberségesebbek az elítélteknél.
Whitmire szerint ez a gúnyolódás, amit Brewer elkövetett, elfogadhatatlan volt, ráadásul az áldozatok családjaival szemben sem tisztességes ez a helyzet. Mindenesetre Texasban 2011 óta immár nincs lehetőség utolsó menüt kérni, ugyanolyan börtönkosztot kapnak az utolsó napjaikban is a fogvatartottak, mint mindenki más a létesítményben.
Persze volt olyan is, aki hasonlóan tekintélyes menüsort kért, de meg is ette:
(A borítóképen Brewer látható, de az étel csak illusztráció.)
Rózsaarannyal ütötték fel ezt az egyedi Bentley-t
A Bentley Batur önmagában is lenyűgöző luxusautó, a Black Rose-t azonban némi rózsaarannyal tették még látványosabbá.
Történelmet írt az NBA hárompontos-királya
Steph Curry az első ember a liga történetében, aki eljutott négyezer tripláig. Vagyis összes karrierpontjának csaknem felét így szerezte.
Sosem látott filmfelvétel került elő a Nemzeti Színház 60 évvel ezelőtti felrobbantásáról
A Blaha Lujza téri Nemzeti Színház 1965. március 15-én történt felrobbantását azóta sem tudta kiheverni a magyar társadalom. Pontosan 60 év telt el azóta, hogy a metró építkezésére hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét, amelyre egyre kevesebben emlékeznek már. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
A spermád megmondja, meddig élsz?
Úgy tűnik, a spermiumok száma és mozgékonysága is összefüggésben van a várható élettartamunkkal.
„Az emberek 90 százaléka nem alkalmas együttélésre” - TRÚMEN S02E03
A TRÚMEN legfrissebb adásában a városi élet előnyeit és hátrányait boncolgatja Törőcsik Dani és Tóth Szabi.
Élőben tolmácsolhat hamarosan az Apple AirPods
Az iOS 19 hozhatja meg a rendkívül hasznos új funkciót az Apple vezeték nélküli fülhallgatójába.