Tech
A kalandor, aki Indiana Jones figuráját ihlette

Talán kevesebbszer tört bárki is az életére, de az biztos, hogy hasonlóan kalandos élete volt, mint a filmbéli Indynek. Már, ha tényleg ő volt az.
Indiana Jones nem szuperhős, mégis szinte mindent túlél. Nemcsak nagy tudású régészprofesszor, hanem igen bátor és talpraesett kalandor is egyben, akinek figuráját George Lucas a harmincas évek hőseinek mintájára alkotott meg. Bár soha senki nem erősítette meg, mégis erős a gyanú, hogy valójában egy adott személy, nevezetesen az amerikai felfedező és természettudós, Roy Chapman Andrews volt az ihletadó.
Az 1884-ben született Andrews már gyerekként is izgatottan érdeklődött a természet iránt, imádta az erdőket, mezőket, vizeket felfedezni. Foglalkozott állatok kitömésével, és végignézte, amint barátja egy csónakbalesetben meghal. Ő maga túlélte, és haladt tovább a megkezdett úton, idővel a New York-i Amerikai Természetrajzi Múzeumban kezdett dolgozni. Persze nem rögtön a csúcson kezdte, eleinte takarító, valamint segítő volt, de elszántsága, kitartása révén kisvártatva már expedíciókon vett részt.
Tanulmányozott ritka állatfajokat, felfedezett fosszíliákat, és neki is köszönhetjük az első dinoszaurusztojás-leletet. Az 1920-as években négy látogatást is tett a Góbi sivatagban, felfedezte a Protoceratopsot, a Pinacosaurust, a Saurornithoidest, de az Oviraptor és a Velociraptor maradványait is, a Protoceratops andrewsi latin név még őrzi is az ő vezetéknevét. Szinte megszállottja volt hivatásának, nyugdíjazása előtt a Természetrajzi Múzeumot igazgatóként is vezette. Az ott dolgozó Douglas Preston dobta be a köztudatba, hogy ő szolgálhatott Indiana Jones mintaképéül, ugyanis nemcsak híres felfedező volt, hanem mesterlövész is, a mongol banditák ellenfele, ráadásul kifogástalan életet élt.
Való igaz, hogy nem nehéz párhuzamot vonni Indy és Andrews között, de a Smithsonian Channel egy elemzése inkább arra jutott, hogy csupán közvetett kapcsolat volt ez. Merthogy Andrewsról és pályatársairól inkább a negyvenes-ötvenes évek kalandfilmjeinek főhőseit mintázták, George Lucas pedig ezekből a filmekből inspirálódott.
Egyébként ez utóbbi elméletet - a több személyt - támasztja alá az is, hogy számos másik név is felmerült már az évtizedek során, mint az „igazi Indiana Jones”. Köztük a Machu Picchu felfedezője, Hiram Bingham, vagy az a Percy Harrison Fawcett, aki régész, térképész és tüzértiszt is volt, elsősorban Dél-Amerikát kutatta, 1925-ben egy amazonasi elveszett várost keresve tűnt el örökre az őserdőben.
Ha inkább a gengszterfilmeket bírod:
Bruce Willis 10 legjobb filmje, amit bármennyiszer újra tudunk nézni
Összeszedtük kedvenc alkotásainkat a hetvenedik születésnapját ünneplő színésztől.
Ezerből tizenhárom: a magyar válogatott emlékezetes meccsei
A törökökkel vívja története ezredik mérkőzését a magyar férfi labdarúgó-válogatott, szemezgettünk az eddigiekből.
Eladó a cipő, amiben Kobe Bryant történelmet írt
Egy nagyon szűk elitklubhoz csatlakozott, amikor átlépte a harmincezer pontos álomhatárt. Ez a cipő volt a lábán.
Ezért nem kéne elmentened a bankkártyád adatait
Legalábbis nem a böngészőben. Kényelmes megoldás, csak éppen nem a legbiztonságosabb.
Ősztől Puma labdákkal játsszák a bajnokikat Szoboszlaiék
A német sportszergyártó lett a Premier League új hivatalos partnere, a Nike-t váltják.
Pallós Endre: magyar szakember a hollywoodi produkciók mögött
Szárnyas fejvadász 2049, Dűne, Alien: Romulus – csak három produkció azok közül, amelyeken a Prop Factory Studio csapata is dolgozott.