Így ünneplik a karácsonyt világszerte
Bár vannak hasonlóságok és átvett szokások, minden nemzet igyekszik hű maradni a hagyományokhoz.
Szerte a világon különböző formákban ünneplik a karácsonyt, de a közös nevező minden esetben a meghittség, a szeretet és a béke üzenete. Már maga az ünnepi készülődés és az ajándékozás ideje is eltérő szokásokon alapszik, ahogy az is, hogy ki mászik be a kéményen. Ha egyáltalán bemászik valaki, ugyanis egyes országokban a Mikulás nem a megszokott útvonalon közlekedik, inkább magát megkímélve az ajtón kopogtat. Furcsának tűnhet, de van, ahol már szeptemberben elkezdik a karácsonyi előkészületeket, és akadnak olyan nemzetek is, ahol picit megkésve, januárban kap fókuszt a szeretet ünnepe.
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!Az amerikai filmekben már feltűnhetett, hogy a házakat kívül-belül színpompás égősorokkal díszítik, hazai szemmel szinte már túlzó módon. Bár a Mikulás a kéményen át érkezik, nem december 6-ra időzíti ténykedését, ugyanis az ajándékok december 25-én érkeznek a fa alá vagy a kandallóra akasztott zoknikba. Angliából ered az ajtóra akasztott fagyöngy hagyománya, Mikulás helyett pedig Karácsony Apó felel az ajándékokért. Az ünnepi metódus nagyban hasonlít az Egyesült Államokban megszokotthoz, így az angol gyerekek is karácsony reggelén örülhetnek az ajándékoknak. Oroszországban azonban az ünnepnapok eltolódnak, így Télapó a naptárhoz igazodva, január 1-jén érkezik a csomagokkal.
Ausztráliában és Új-Zélandon egészen máshogy állnak az ünnepi hangulat megteremtéséhez. A kertben vagy a tengerparton hatalmas bulit rendeznek a családdal, ráadásul a Mikulás sem akárhogy közlekedik. A hagyományok szerint rénszarvasok helyett fehér kenguruk húzzák a jótevő szánját. Görögországban az ünnepeken gonosz manók jelennek meg, akiket a fény és a tábortüzek szoríthatnak sarokba. Dániában azonban az érkező manók a Mikulás segédjeinek számítanak, annak ellenére, hogy a csínytevésekben is szerepet vállalnak.
Olaszországban a jó boszorkány hozza az ajándékokat január 6-án, hazánkkal ellentétben pedig a rossz gyerekek nem virgácsot, hanem szenet kapnak. Svédországban, és alapvetően a skandináv országokban a legjelentősebb Luca napja a karácsonyi készülődés közepette, amit december 13-án ünnepelnek, ilyenkor pedig a kislányok fehér ruhába öltöznek. Finnországban le sem tagadhatnák szokásaikat, ők ugyanis december 24. estéjére egy közös szaunázást iktatnak be.
Nálunk a Jézuska hozza az ajándékokat, a Fülöp-szigeteken pedig szintén az ő alakja áll a középpontban az ünnepi időszak keretein belül. Már szeptembertől hallhatóak a karácsonyi jókívánságok, miközben a szenteste is egy kilencnapos misesorozat részét képezi. Viszont Japán népességét tekintve nagyon kevés a keresztény hívő, így nem meglepő módon nincsenek nagy hagyományai a karácsonynak az országban. Persze akadnak olyanok, akik ünnepelnek, ilyenkor pedig meglepő módon a KFC étteremlánc ételeit fogyasztják, ami egy hetvenes évekbeli reklámkampánynak köszönhető.
Bruce Willis diagnózisa óta először mutatkozott nyilvánosan
Egyenruhásoknak köszönte meg az erőfeszítéseket, amelyeket a Los Angeles-i tűzvész elleni védekezésben tesznek.
De Niróval néz szembe De Niro ebben az új gengszterfilmben
A The Alto Knightsban nagyon érdekes koncepció mellett tér vissza a műfajhoz a színészlegenda.
A Playstation már a következő lépésedet is tudja
A mesterséges intelligencia már azelőtt kitalálja, mit akarsz csinálni egy videójátékban, hogy a kontroller gombját érintenéd.
Plüss szívecskék Valentin-napra? Adj inkább élményt helyette
Közeleg a Valentin-nap, és újra itt van az ideje a szokásos kérdésnek: mit adj a kedvesednek? Egy újabb plüss szívecskét, esetleg csokoládét? Túl kiszámítható! Mi lenne, ha idén valami igazán különleges ajándékkal lepnéd meg a partneredet? A válasz: tantra masszázs! És hogy miért érdemes ezt választanod? Tarts velem, és fedezd fel, hogyan válhat egy ilyen masszázs a legemlékezetesebb Valentin-napi élménnyé!
Farmer helyett! Nicholas Hoult nadrágja 2025-ben erősen kihagyhatatlan lesz majd
Nicholas Hoult összeállítása annyira jól sikerült, hogy bebizonyította, messze nem kell annyira tartani ezektől a daraboktól.
10 remake, ami jobban sikerült, mint az eredeti film
Közkeletű vélekedés, miszerint egy remake film sosem érhet fel az alapjául szolgáló műhöz, és valljuk be, a legtöbb esetben ez az állítás megállja a helyét, de most elhoztuk az ellenpéldákat.