Így lehetsz biztonságban az interneten

A legtöbben szórakozásra, tanulásra vagy munkára használják a világhálót, de elég néhány óvatlan kattintás, hogy pórul járjunk.
Noha az internet már igen tekintélyes múltra tekint vissza, és az első magyarországi domaint is a kilencvenes évek elején jegyezték be, az igazán nagy népszerűségre és a gyors terjedésre még várni kellett. Talán mondhatjuk, hogy a kétezres évek közepén következett be nagyobb ugrás, 2007-re a hazai háztartások több mint harmada rendelkezett már előfizetéssel. Újabb lökést a mobilinternet fejlődése és lefedettségének bővülése adott, 2022-ben már a háztartások háromnegyedében volt helyhez kötött internet, ehhez hasonlóan alakult az okostelefonos elérés is.
Abba viszont talán kevesebben gondolnak bele, milyen veszélyek fenyegetik az internetezőket. Pedig sajnos a világháló sem egy tökéletesen biztonságos környezet, és ha konkrét fizikai atrocitás nem is érhet minket, lehetünk bántalmazás áldozatai, és akár csalók is lecsaphatnak ránk. Az alábbiakban a legjellemzőbb veszélyekkel foglalkozunk.
Online bántalmazás
Elsősorban, de nem kizárólag a gyerekek vannak ennek kitéve. Akár egymás között is előfordulhat a bántalmazás, ami komoly lelki sérüléseket okozhat, de az sem ritka sajnos, hogy felnőttek próbálnak a bizalmukba férkőzni, akár szexuális kizsákmányolás céljából is. A megelőzésben a legtöbbet a jó szülő-gyermek kapcsolat számít, a nyitott kommunikáció, és az őszinte beszélgetés. Emellett bizonyos felületek látogatását akár technikai megoldásokkal is tilthatjuk adott kor alatt.
Adathalászat
Manapság nagyon elterjedt csalási forma. Akár e-mailben, akár a közösségimédia-oldalakon előfordulhat. A bűnözők akár valamely nagy cég (telekommunikációs vagy közüzemi szolgáltató, csomagküldő) azonosítóit felhasználva is kiküldenek leveleket, ha pedig az azokban található linkre kattintunk, vagy megadunk személyes adatokat, máris visszaélnek ezekkel az információkkal. De ugyanezt nemcsak az interneten, hanem telefonon vagy sms-ben is gyakran megpróbálják. Nagyon résen kell lenni, kétes eredetű leveleket nem szabad megnyitni, bankkártyaadatokat kizárólag biztonságos, titkosított felületeken szabad megadni.
Internetes vásárlások
Nagyon kényelmes és sokszor olcsó módja a vásárlásnak, különösen ruhák, műszaki cikkek, használati tárgyak esetében. Nagyon lényeges, hogy csak megbízható webshopokból rendeljünk, ugyanis magukat eladónak vagy vevőnek álcázó csalók is pályázhatnak az adatainkra, a pénzünkre. Előre utalva kérik az áru ellenértékét, majd eltűnnek, mi pedig hoppon maradunk, rosszabb esetben a kártyaadatainkat kaparintják meg, és szabadon költenek a számlánkról.
Trükkös webshopok
Biztosan mindenki találkozott már hatalmas online akciókkal, de azt érdemes szem előtt tartani, hogy semmit nem adnak ingyen. A gyanúsan olcsón kínált termékek vagy nem léteznek, vagy gagyik, és azzal is sok webáruház trükközik, hogy feltüntet egy visszaszámlálót vagy kiírja, hogy az adott cikkből csak az utolsó darabok vannak már készleten, ezzel gyors döntésre sarkallják a vevőt, aki nem fontolja meg, tényleg szüksége van-e arra a termékre.
Társkeresős csalók
Szintén nem ritka, hogy valaki a társkereső oldalakon jelenik meg kamuprofillal. Még ha nem is szexuális ragadozóról van szó, akkor is fennáll az esélye annak, hogy valamilyen módon hasznot próbál húzni az ismerkedésből. Találkozó előtt vonatra vagy buszjegyre kér kölcsön, hogy el tudjon jönni, esetleg nagyobb összeget akar kicsalni kitalált indokkal.
Rémhírek és álhírek
Különösen a közösségi oldalak térnyerésével vált mindenki előtt szabadabbá az út, hogy tartalomkészítővé váljon. Ugyanakkor ezzel együtt megszaporodtak az olyan ellenőrizetlen források is, amelyekből részinformációkat vagy teljesen eltorzított tényeket kapunk, saját érdekeik szerint alakítják tartalmaikat, akár a valóság elhallgatásával. Roppant lényeges ezek felismerése és a kellő forráskritika.
Vírusok
Itt valójában nagyon sokféle kártevőről beszélhetünk, attól függően, milyen operációs rendszeren és milyen módszerrel működnek. Vannak, amelyek egyszerűen csak kellemetlenséget okoznak, mások akár adatainkhoz, fájljainkhoz is hozzáférnek, vagy egyenesen zárolják azokat, hogy pénzt követeljenek azok visszaadásáért. Interneten, hálózaton vagy adathordozókon keresztül is képesek terjedni.
Függőség
Végül pedig egy olyan veszély, ami bárkit érinthet, és amely ellen már sokkal nehezebb technikai megoldásokkal védekezni. Rengeteg időt töltünk el a képernyők előtt, de legalább a mobilunkat nyomkodva, gyakran igazából céltalanul. Részben az úgynevezett FOMO, azaz a kimaradástól, lemaradástól való félelem mozgatja ezt a magatartást, ám sokszor csak pótcselekvés. Vannak jó praktikák, érdemes saját magunk számára korlátokat és kereteket kialakítani, míg a gyerekek számára akár szoftveresen is limitálható a képernyőidő.
Galériánkban mutatunk néhány megoldást, ami segít az internetezés biztonságosabbá tételében:
Megvédenéd a gépedet? Akkor szuper hírünk van! A június 6. és 9. között megrendezésre kerülő JOY-napok során akár kedvezményesen is hozzájuthatsz ezekhez a szoftverekhez.
Minden idők 10 legjobb kalandfilmje a közönség szerint
Abban megegyezhetünk, hogy egytől egyig klasszikusok, amiket bármikor érdemes újranézni.
Neil Armstrong arany Omegája a történelem csodás darabkája
Egy huszonhat darabos különkiadás része volt ez a 18 karátos Speedmaster Professional.
A Bugatti Tourbillon is lehet még vadabb: íme!
A Bugatti új hipersportautója eleve a világ összes pénzébe kerül, de persze, hogy ezt is lehet még fokozni. Például az Équipe Pur Sang csomaggal.
Kiadatlan dalokat lopott Eminemtől – börtönbe kerülhet
Majdnem tizenöt évig dolgozott a rappernek, akár ugyanennyi időt is eltölthet a rács mögött az egykori alkalmazott.
Extravagáns csoda a Richard Mille új Ferrari-órája
Az RM 43–01 Tourbillon Split-Seconds Chronograph Ferrari a két márka együttműködésének legújabb gyümölcse.
Már most odaadhatjuk a McLarennek az F1-es világbajnoki címet?
George Russell szerint igen, de Andrea Stella szavai sem biztatóak a többi csapatra nézve.