Promóció
Melyik fenyőt válasszam karácsonyra? Segítünk!

Nagyon sok lehetőségünk van, csak rajtunk múlik, hogy a formát, az illatot vagy a tartósságot részesítjük előnyben.
Karácsonyhoz közeledve sokan talán már meg is vették az ünnep egyik központi elemét, a fenyőfát, míg mások az utolsó pillanatokban rohamozzák meg az árusokat. Az első alapvető kérdés, amit tisztázni kell, hogy igazi vagy műfenyőt szeretnénk-e. Itt van némi zavar a fejekben, hiszen sokan pont a vágottat gondolják környezetpusztítónak, a műanyagot pedig kíméletesebb megoldásnak, de ez nem így van.
A gyártást és a szállítást, majd a hulladékként történő feldolgozást is beleszámolva a műfenyőnek igen nagy a karbonlábnyoma, bár ha hosszú évekig megtartjuk, ez kevésbé drasztikus – viszont a Klímapolitikai Intézet adatai szerint legalább tíz évre kellene tervezni vele, hogy egy vágott fenyővel szemben behozza a hátrányát ezen a téren. A vágott fenyő ezzel ellentétben szinte karbonsemlegesnek mondható, ha a vízkeresztkor kidobott maradványait szakszerűen dolgozzák fel. Ugyanis elégetésük során nagyságrendileg annyi szén-dioxid keletkezik, amennyit életük, növekedésük során megkötnek.
Persze, a műfenyő lehet kényelmesebb és olcsóbb, hiszen nem kell minden évben elmenni, kiválasztani, megvenni, hazacipelni, befaragni, majd a lehullott tűleveleket takarítani még jövő nyáron is, sokaknak viszont az igazi fenyő illata és jelenléte adja a karácsony esszenciáját. Megoldás lehet még a földlabdás is, de annak kiültetésekor nagyon körültekintőnek kell lenni, és még akkor sem biztos, hogy megmarad. Végül is mindenki döntse el maga, de a legtöbb érv minden bizonnyal a hazai nevelésű vágott fenyő mellett szól.
Ha a döntésünk erre esik, mindjárt jön is a következő nagy dilemma, nevezetesen, hogy milyen fenyőfélét vigyünk haza. Az árusok többsége az utóbbi években ráállt néhány slágertermékre, a lucra, az ezüstre és a Nordmannra, ha másfélét keresünk, akkor alaposabb kutatómunkára lehet szükségünk. Nyilván a választás egyik fő szempontja az ár: van, ahol darabra, és akad, ahol méterre mérik a fákat. De ez a három fajta számos más tulajdonságában is eltér egymástól.
Közönséges lucfenyő:
Kezdjük a legnagyobb vonzerejével, az illatával. A három közül ennek van ugyanis a legintenzívebb illata, törzse vékony általában szabályos, viszont a fa formája már nem mindig az. Ellenben kimondottan szúrós, ráadásul a meleg szobában szintén ez kezdi leghamarabb elhagyni magát, és szabadulni tűleveleitől. Ha ezektől a kisebb kellemetlenségektől el tudsz tekinteni, és egy igazi klasszikus keresel, ez lehet a befutó. Többnyire árban is ez a legkedvezőbb.
Ezüstfenyő:
Van egy sajátos színezete, formája rendszerint elég szabályos, és sokkal lassabban kezd potyogni, mint a luc. Tömött és elegáns. Ez is elég szúrós, és illata sem igazán van. A három közül árban ez képviseli a középutat.
Nordmann:
Na, ennek a nevét sokan tévesztik, sokan normannak, normandnak is mondják, egyébként Alexander von Nordmann finn zoológus után nevezték el, másképpen kaukázusi jegenyefenyőnek is hívják. Általában ennek van a legszebb formája, sűrű és tömött, nem is igazán szúr, ráadásul ez a legtartósabb. Cserébe intenzív illatra ne számítsunk tőle, és többnyire vastagabb törzset kell befaragnunk a talpba. A három közül rendszerint ez a legdrágább.
Ha a fajta már megvan, akkor még mindig van néhány dolog, amire figyelni kell. Eleve érdemes úgy elindulni vásárolni, hogy tudjuk, mekkorát szeretnénk: gondoljuk át, a padlóra vagy esetleg asztalra helyezzük, mekkora a belmagasságunk, milyen átmérőt tud befogadni a talp. Végül pedig mielőtt fizetünk, érdemes megnézni, vajon viszonylag friss vágással, vagy az utolsókat rúgó torzóval van-e dolgunk. A fa nedvességtartalmát legegyszerűbb úgy megvizsgálni, hogy két ujjunkkal meghajlítjuk a tűlevelet. Ha kirúgja magát, örülhetünk, ha viszont eltörik, akkor már kiszáradóban van, jobb, ha továbbállunk. Másik módszer, ha a törzsénél fogva és függőlegesen tartva a fát a földhöz ütögetjük. Amelyik ilyenkor hullatja a leveleit, az már nem friss.
Szállítani könnyebb, ha megkérjük az árust, hálózza be a fát, de persze mérettől függően még arra is gondolni kell, mivel és hogyan visszük haza. Ha autóval, akkor befér-e a raktérbe, vagy a tetőre kell rögzíteni? Mindenképpen gondos legyen a rögzítés, egy rossz pokróc pedig abban segíthet, hogy a kocsi se karcolódjon vagy szennyeződjön. Otthon érdemes hűvös helyen tárolni a díszítésig, ha pedig lehetőségünk van fagymentes helyre rejteni, akár egy kis vízzel töltött vödörbe is beleállíthatjuk. A lakásba minél később vigyük be, mielőtt feldíszítjük, vágjuk kicsit vissza a törzsét, és az is segít, ha a talpba lehet vizet tölteni. Ezt szükség szerint akár naponta is pótoljuk, és ha módunk van rá, ne fűtőtest közelébe állítsuk fel az ünnep legfőbb díszét.
Ha macskád van, de karácsonyfát is akarsz, adunk pár tippet:
Stílusos keretekből 2025-ben sem lesz hiány: 5 napszemüvegtrend férfiaknak
Mutatjuk is, hogy idén milyen napszemüvegek érnek meg egy próbát!
Alonso is aláírta ezt az őrületesen ritka Aston Martint
A DBR22-ből csupán néhány darab létezik világszerte, ez a példány viszont még ebben a mezőnyben is különlegesnek számít.
Soha nem fizettek annyit Kobe-ereklyéért, mint ezért a mezért
Kobe Bryant újoncmeze szerénytelen összegért talált gazdára, de még így is elmaradt az előzetes becslésektől.
Csendes kirúgás? Létezik, és talán téged is érint
Ha ezeket a jeleket tapasztalod, lehet, hogy már tőled is megválni készülnek a főnökeid.
Ez a kicsi méregzsák lesz minden idők legdrágább Renault-ja
Megnyílt az előrendelés a Renault 5 Turbo 3E elektromos hot hatchre, az árából viszont egy Porsche 911 Carrerát is kaphatnánk.
Az Adidas Samba már a múlt? Ez a cipő lehet az új sláger
Az egyszerű, minimalista cipő hatalmas siker, de most egy másik modell veheti át tőle a stafétát.