Ezért nem kéne elmentened a bankkártyád adatait

Online fizető ember a laptopjával
Forrás: Rupixen / Pixabay

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Legalábbis nem a böngészőben. Kényelmes megoldás, csak éppen nem a legbiztonságosabb.

Ma már nagyon sokszor fizetünk az interneten: vásárolgatunk webshopokból, rendezzük a számlákat. Vannak, akik biztosra mennek, és csak átutalásban gondolkodnak, ha rendelnek valamit, azt is inkább utánvéttel teszik. Sokan azonban komolyabb aggodalmaskodás nélkül elmentik kártyaadataikat, hogy még gyorsabb és kényelmesebb legyen minden tranzakció. Nem kell mindig előkeresni a tárcánkból a bankkártyát, nem kell megjegyezni egy csomó számot. Pedig ezt a gyakorlatot nagyon nem kellene erőltetni, főleg nem a böngészőbe menteni az igen érzékeny adatokat.

A HuffPostnak kiberbiztonsági szakértők mondták el, hogy ezek az elmentett információk sok esetben túl könnyű prédának számítanak a kiberbűnözők számára. Ők ugyanis többféle módszerrel hozzáférhetnek adatainkhoz. A legegyszerűbb, hogy simán ellopják a telefonunkat, tabletünket, számítógépünket. Sőt, el sem kell hogy vigyék, például a nyilvános helyen, csak rövid időre magára hagyott géphez csupán annyi időre ülnek oda, hogy kinyerjék a fizetési információkat. De a nyilvános wifi-hálózatokon keresztül, esetleg malware-ekkel, spyware-ekkel, adathalászattal is támadhatnak, vagy éppen adatszivárgásokat kihasználva veszik át az irányítást fiókjaink fölött.

A szakemberek szerint a védekezésnek is több módja van. A legkézenfekvőbb például, hogy egyszerűen csak nem mentjük el a kártyaadatokat. Résen kell lenni, mert sok alkalmazásban vagy webhelyen ez alapbeállítás szerint is megtörténik, nekünk kell kivenni a pipát az erre vonatkozó jelölőnégyzetből. Oké, kényelmetlen lehet mindig a tárcánkban turkálni, ha fizetni akarunk, de gondoljunk bele, még így is mennyivel egyszerűbb, mint elmenni a postára, boltba, bárhová. Ja, és ha neten fizetünk, mindenképp ellenőrizzük, hogy az adott weboldal megbízható-e, rendelkezik-e a megfelelő biztonsági tanúsítványokkal.

Ha viszont elhatároztuk, hogy márpedig elmentjük a kártyaadatokat, akkor legalább ne a böngészőben tegyük, hanem használjunk erre kifejlesztett – és megbízható forrásból származó – jelszókezelő alkalmazásokat, amelyek titkosítással működnek. Vagy járható út még az is, hogy külön bankkártyát tartunk fenn internetes vásárlásokra, amin nem a teljes vagyonunkat tartjuk, hanem mindig csak kisebb összegeket utalunk rá. Számos bank virtuális kártyát is kínál, kimondottan ilyen célokra. Ugyancsak erősen ajánlott fiókjaink védelme kétlépcsős azonosítással: ez mindaddig nagy segítség, amíg fizikailag le nem nyúlják a mobilunkat, amin a kétfaktoros belépéshez szükséges app is fut.

Mindezek mellett általános óvintézkedésnek mondható a bankunk által kiadott közlemények, figyelmeztetések követése, hiszen ezek is felhívhatják figyelmünket éppen aktuális csalássorozatokra, fenyegetésekre. Végül pedig a mindig naprakész és megbízható vírusirtó, a rendszeresen frissített operációs rendszer és alkalmazások sem kevésbé lényegesek, mivel az update-ek biztonsági réseket is szoktak foltozni. A tudatos, körültekintő internethasználat elengedhetetlen, nem szabad gyanakvás nélkül mindenféle hivatkozásra, weboldalra rákattintani.

(forrás: HuffPost)

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

Videók

Kép
Stílus

Vagány strapaórát mutatott a svájcibicskás Victorinox

A Victorinox nevét leginkább a svájcibicskák miatt ismerjük, de annál jóval szélesebb a palettájuk.

Kép
Jármű

A sarkkörön hegyezik a legújabb csúcs-McLarent

Noha a McLaren W1 hivatalos bemutatóját már korábban megtartották, azért a tökéletesítés még mindig tart.

Kép
Szórakozás

Mit köszönhetünk a tanároknak? – TRÚMEN S02E06

A TRÚMEN legfrissebb adásában egy nagyon fontos téma kerül elő: az oktatás.

Kép
Tech

Az ország, ahol az AI írja a törvényeket

Az Egyesült Arab Emírségekben húztak egy merészet, és azt mondták: rábízzák a törvények megírását a mesterséges intelligenciára.

Kép
Otthon

Miért jó hőszigetelő anyag a kalcium-szilikát?

A kalcium-szilikátot gyakran használják szigetelésre kiváló hőállósága és nagy hőtűrése miatt, de penészgátló hatásáról is ismert. Ezeknek a tulajdonságainak köszönhetően nem csupán lakóépületek szigetelésére alkalmas, hanem akár erőműveknél, olajfinomítóknál, vegyi üzemekben vagy más olyan környezetben is használják, ahol szélsőségesen magas hőmérséklettel kell számolni.

Kép
Életmód

Ennyit kellene hetente szexelned, hogy ne legyél depressziós

Bizony, van összefüggés az együttlétek és a lelki egészség között, a tudomány pedig pontos számot is tud mondani.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!