Középvezető vagy? Ezért fogsz hamar kiégni

Ezekben a munkakörökben minden irányból jön a nyomás, amit nehéz hosszabb távon elviselni.
Minden beosztással és munkakörrel más-más feladatkör és felelősség jár, nyilván mindenki a sajátjáról tud nyilatkozni, mennyire nehezen éli meg. Szakértők szerint azonban az idő előtti kiégésnek leginkább a középvezetők vannak kitéve, hiszen minden irányból nyomás nehezedik rájuk, ez pedig záros határidőn belül felőrli őket.
Két tűz között
A jelenség abban gyökerezik, hogy bár korlátozott hatáskörrel rendelkeznek, ahhoz mérten mégis komoly a felelősségük, elvárják tőlük az eredményeket, a teljesítményt, és számon is kérik őket. Emellett pedig a felsőbb vezetői utasítások végrehajtása is az ő feladatuk, miközben a munkavállalókkal is nekik kell szemtől szemben közölniük a döntéseket – még akkor is, amikor azok kellemetlenek. Mindezek miatt lényegében két tűz közé kerülnek, úgy érezhetik, mintha ellentétes érdekek közé szorulnának be.
A sikert ráadásul igen gyakran rajtuk kívül álló okok gátolják, mint a gazdasági helyzet vagy a versenytársak erősödése. Eközben pedig ők adják az arcukat és nevüket a létszámstopokhoz, leépítésekhez, az átszervezésekhez és a költségcsökkentéshez. Ebből aztán könnyen jöhet a megfelelési kényszer, majd a kudarc érzése, könnyen érezhetik magukat kimerültnek, eluralkodhat rajtuk a szorongás.
2023-ban készült egy felmérés mintegy háromszáz amerikai, ausztrál, brit és kanadai középvezető részvételével, amely során a megkérdezettek 71 százaléka vallotta be, legalább néha, vagy akár folyamatosan túlterheltnek, stresszesnek vagy kiégettnek érzi magát. A helyzet amúgy generációfüggő is, a 35 év alattiak körében még többen – 75 százaléknyian – küzdöttek ilyen érzésekkel. Még fokozottabb lehet a nyomás azokon, akik magánéletükben egyidejűleg gondoskodnak idősödő szüleikről, valamint saját gyermekeikről.
Mit lehet tenni?
A szakemberek szerint a legfontosabb mindig az egyén jólléte, vagyis először saját magunkra kell odafigyelni, hogy aztán hatékonyan dolgozzunk együtt másokkal. Az is hasznos, ha a cég többi középvezetőjével beszéljük meg időről időre a dolgainkat, és lényeges, hogy ismerjük saját korlátainkat, valamint a pozíciónkkal járó hatáskör határait. Időnként nem árt arra sarkallni a felső vezetőket, hogy ők maguk is találkozzanak az alkalmazottakkal, maguk mondjanak el bizonyos döntéseket. Végül pedig, a középvezetői pozíciók nem valók mindenkinek, tehát aki úgy érzi, tarthatatlan a helyzet, túl nagy a stressz, más pozícióban, akár másik munkahelyen még simán megtalálhatja a számításait.
(forrás: HuffPost)
Hangulatos és stílusos: 3 pulóver, ami 2025 tavaszán biztosan ott lesz a felkapott darabok között
Tavasszal még jól jön azért egy pulóver, ötleteink között pedig lehet, hogy te is találsz neked tetsző darabot.
Rózsaarannyal ütötték fel ezt az egyedi Bentley-t
A Bentley Batur önmagában is lenyűgöző luxusautó, a Black Rose-t azonban némi rózsaarannyal tették még látványosabbá.
Történelmet írt az NBA hárompontos-királya
Steph Curry az első ember a liga történetében, aki eljutott négyezer tripláig. Vagyis összes karrierpontjának csaknem felét így szerezte.
Sosem látott filmfelvétel került elő a Nemzeti Színház 60 évvel ezelőtti felrobbantásáról
A Blaha Lujza téri Nemzeti Színház 1965. március 15-én történt felrobbantását azóta sem tudta kiheverni a magyar társadalom. Pontosan 60 év telt el azóta, hogy a metró építkezésére hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét, amelyre egyre kevesebben emlékeznek már. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
A spermád megmondja, meddig élsz?
Úgy tűnik, a spermiumok száma és mozgékonysága is összefüggésben van a várható élettartamunkkal.
„Az emberek 90 százaléka nem alkalmas együttélésre” - TRÚMEN S02E03
A TRÚMEN legfrissebb adásában a városi élet előnyeit és hátrányait boncolgatja Törőcsik Dani és Tóth Szabi.