A kutyád tudja, mennyire vagy stresszes

Nemcsak kiszagolja a benned lévő feszültséget, de még a viselkedése is megváltozik.
Akinek van kutyája, az tudja, akinek pedig nincs, de beszélget kutyás ismerősökkel, minden bizonnyal hallott olyan sztorikat, amikor a négylábú megérezte, ha gazdája valamiért feszültebb a szokásosnál. Sőt, akár még vigasztalni is képes volt, akár a puszta jelenlétével tudta javítani az ember közérzetét. Egy friss tanulmány most azt mondja, a kutyák tényleg kiszagolják a stressz, és viselkedésük is megváltozik ilyenkor.
A bristoli és cardiffi egyetem, valamint a brit Medical Detection Dogs közös kutatása során 18 kutyát vizsgáltak, az állatok számára ismeretlen önkéntesek szagmintájával tesztelték őket.
Először az ebeknek csak be kellett menniük egy szobába, amelynek egyik sarkában élelemmel töltött, a másikban üres tálat találtak. Közben az önkéntesek számára stresszhelyzetet teremtettek a kutatók, fel kellett készülniük egy ötperces beszédre, és komplex matematikai problémát kellett megoldaniuk. Végül a megnyugvás érdekében babzsákfoteleken, kellemesen halvány világítás mellett néztek videót erdőről és tengerpartról. A tudósok mérték a kortizolszintjüket, pulzusukat, és begyűjtöttek tőlük nyál-, valamint verejtékmintát.
Ezek után a kutyákat ismét beengedték a szobába, ahol immár csak a kajával teli tál volt, viszont felhasználták az önkéntesek különböző szagmintáit is. Azt tapasztalták, hogy a nyugalmi állapotban begyűjtött minták nem váltottak ki érdemi hatást az állatokból. Viszont tétovábban közelítettek a tálakhoz, amikor a stresszes személyek szagát érezték.
A kutatást vezető dr. Zoe Parr-Cortes szerint ez volt az első alkalom, hogy a kutyák viselkedését ilyen módon tanulmányozták. Úgy fogalmazott, egy olyan faj esetében, amely oly régóta az ember mellett él, észszerűnek mondható, hogy ilyen tudást sajátítanak el. Hiszen az állatnak is hasznos lehet tudni, hogy esetleg van-e valamilyen fenyegetés vagy stresszfaktor, ami őt is fenyegetheti.
Mindebből pedig azt a következtetést is le lehetett vonni, hogy nagyon fontos a kutyánkkal való kapcsolatunkat a pozitív megerősítésre építeni. Ha a közös tevékenységet jókedv és kellemes hangulat határozza meg, a kutya is boldogabb lesz.
(forrás: HuffPost)
Rózsaarannyal ütötték fel ezt az egyedi Bentley-t
A Bentley Batur önmagában is lenyűgöző luxusautó, a Black Rose-t azonban némi rózsaarannyal tették még látványosabbá.
Történelmet írt az NBA hárompontos-királya
Steph Curry az első ember a liga történetében, aki eljutott négyezer tripláig. Vagyis összes karrierpontjának csaknem felét így szerezte.
Sosem látott filmfelvétel került elő a Nemzeti Színház 60 évvel ezelőtti felrobbantásáról
A Blaha Lujza téri Nemzeti Színház 1965. március 15-én történt felrobbantását azóta sem tudta kiheverni a magyar társadalom. Pontosan 60 év telt el azóta, hogy a metró építkezésére hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét, amelyre egyre kevesebben emlékeznek már. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
A spermád megmondja, meddig élsz?
Úgy tűnik, a spermiumok száma és mozgékonysága is összefüggésben van a várható élettartamunkkal.
„Az emberek 90 százaléka nem alkalmas együttélésre” - TRÚMEN S02E03
A TRÚMEN legfrissebb adásában a városi élet előnyeit és hátrányait boncolgatja Törőcsik Dani és Tóth Szabi.
Élőben tolmácsolhat hamarosan az Apple AirPods
Az iOS 19 hozhatja meg a rendkívül hasznos új funkciót az Apple vezeték nélküli fülhallgatójába.