Promóció
Így épült fel a kosárlabda új királya

Kareem Abdul-Jabbar pontrekordja évtizedekig megdönthetetlennek tűnt. Aztán jött LeBron James.
Amikor általános iskolás voltam, hatalmas divatja volt a kosaras kártyáknak, szinte minden fiú azokat gyűjtötte, cserélgette a szünetekben. Megvoltak a jellemző tarifák, egy Jordanért például simán leszámoltunk 10-20 kevésbé nagy nevet, ha ráadásul hologramos volt, akkor a szerencsések még egy teljes pakliért cserébe se szívesen mondtak le róla. Nagy sláger volt még Shaquille O'Neal is, főleg amikor az Orlando Magicből a Los Angeles Lakershez szerződött. Nem tudom, ma is gyűjtenek-e még a gyerekek ilyen kártyákat, de ha előkotornám két teljes albumomat, talán az is kevés lenne egy LeBron James lapért.

A most 38 éves szupersztár ugyanis nemrégen megdöntötte Kareem Abdul-Jabbar 1989 óta álló rekordját, azt a 38.387 pontos csúcsot, amiről évtizedek óta mindenki azt gondolta, soha nem lehet majd felülmúlni. Persze ez a világ rendje, jó eséllyel csak idő kérdése, hogy minden kiemelkedő sportteljesítménynél mutasson valaki jobbat. De azért mégiscsak volt közben a kosárlabdának egy Michael Jordanje, Kobe Bryantje, vagy sorolhatnánk még a neveket. Aztán ez a rekord csak érintetlen maradt valahogy. Mostanáig. Na jó, azt tegyük azért hozzá gyorsan, hogy Jordannek a visszavonulásai és egy súlyosabb sérülése miatt voltak jócskán kihagyásai - a pontátlagait megvizsgálva érdekes eljátszani a gondolattal, mi lett volna, ha...
Azt véletlenül sem szeretném eldönteni, hogy akkor most Jamest nevezhetjük-e minden idők legjobbjának a sportágban, meg amúgy sem tartom jó dolognak ezeket az összehasonlításokat, egyszerűen annyit változik idővel minden körülmény, hogy nem is lenne tisztességes választani. Ezért nem mondanám az se soha, hogy Lionel Messi a valaha élt legjobb futballista, noha kétségkívül zseni. De hogy LeBron kitörölhetetlen nyomot hagyott a kosárlabda történetében, kétségtelen. Abdul-Jabbar pedig természetesen ott tapsolt a csúcsdöntésnél.

Az ohiói Akronban született, és ott is kezdett kosárlabdázni, esetében pedig nem költői túlzás, hogy tehetsége a St. Vincent-St. Mary High School középiskolában töltött évek alatt megmutatkozott. Négy év alatt 2657 pontot szórt, 892 lepattanó és 523 assziszt mellett. A számokon kívül a szakértők véleménye is azt mutatta, sokra viheti, egyéni elismeréseket zsebelt be sorra, és közben nagyot fejlődött, mert míg első évében 18 pontot átlagolt, az utolsóban már meccsenként 31,6-ot dobott. Nem csoda, hogy a 2003-as drafton – ahol rekordszámú külföldi játékost is kiválasztottak – első helyen csapott le rá a Cleveland Cavaliers. Nem tettek rossz lóra, LeBron a csapat történetében először nyerte el az év újonca címet bemutatkozó idényében – egyben a legfiatalabb is lett az NBA-ben, akinek ez sikerült. A húszpontos átlaga pedig rögtön olyanok közé emelte, mint Michael Jordan és Oscar Robertson.
Ráadásul ennél már csak jobb évek következtek, harminc ponttal 2008-ban ligaelső volt, 2009-ben és 2010-ben az alapszakasz MVP-je lett. De ahhoz, hogy csapatszinten is felérjen a csúcsra, hét év után el kellett hagynia Clevelandet: első két bajnoki aranygyűrűjét 2012-ben és 2013-ban úgy szerezte meg a Miami Heattel, hogy mindkétszer ő volt az alapszakasz és a döntő legértékesebb játékosa. Később visszatért Clevelandbe, ahol szintén bajnok és döntő-MVP lett 2016-ban, a 2018-2019-es szezontól a Los Angeles Lakerst erősíti, velük 2020-ban tudott nyerni, és naná, hogy a döntő legjobbjának is megválasztották. A válogatottal két olimpiát nyert, míg a 2004-es bronz olyan nevekkel mint Allen Iverson, Carmelo Anthony, Dwyane Wade és Tim Duncan valóságos lebőgésnek számított.

Noha 206 centi és 113 kiló, LeBron erősségének nemcsak erejét és magasságát tartják, hanem atletikusságát és gyorsaságát is. Na meg a sokoldalúságát, ugyanis míg Kareem Abdul-Jabbarnak védjegyévé vált a skyhook (magas ívű horog) nevű dobásfajta, addig Jamest a szakírók nem szeretik beskatulyázni: jól csinálja a Hakeem Olajuwon-féle Dream Shake-et, a fadeawayt (hátra elugrással elvégzett tempódobás), és hárompontosból is kíméletlen.
A korábban az Orlando Magicet, a Boston Celticst és a Los Angeles Clipperst is edző, most a Philadelphia 76ersnél dolgozó Doc Rivers mondta róla egy New York Times-interjúban, hogy valószínűleg minden lehetséges módon szerzett már pontot. Viccesen hozzátette, legalább tízezret az ő csapatai ellen.
A lényeg viszont, hogy az utóbbi hetekben nem véletlenül volt tele vele a sportsajtó. Abdul-Jabbarnak húsz év jutott az NBA-ben, ennyi idő alatt építette fel a már említett rekordot, James pedig szintén húsz év alatt döntötte meg. A nagy különbség viszont, hogy LeBron most, 38 évesen is olyan szinten tartozik a liga legjobbjai közé, hogy nem nagyon hallani a visszavonulás gondolatáról, azzal megvárná, hogy fiával, Bronnyval játszhasson együtt. Márpedig így olyan magaslatokba juthat el, amit még nehezebb lesz elérni, mint Jabbar csúcsát. LeBron e sorok írásakor 38.450 pontnál jár, az aktív kosarasok közül Carmelo Anthony van hozzá a legközelebb – de ő is tízezres mínuszban, ráadásul kábé egyidősek.

Olyan magasra jutott ez a Porsche, ahol még nem járt autó
Egyetlen szárazföldi jármű sem mászott még fel olyan magasra, mint ez a módosított Porsche 911, ráadásul nem is Dakarról van szó.
Günzer Tamás lett az Év Bortermelője Magyarországon
A díj nem egy bor kiváló minőségének elismerését jelenti, hanem a több éven át tartó, kiemelkedő teljesítményért ítélik oda.
Soha nem volt ilyen drága az arany
Megdőlt a 2020-as csúcs, és további drágulás várható.
Filléres építés méregdrágán: Deus W650
A kultikus Deus egyik korai építését árverezte el a Bonhams aukciós ház.
Három egészen elképesztő új Breitling
Az autós vonatkozású Top Time sorozatba érkezett három tourbillonos modell.
Ismét betalált Szoboszlai a Liverpoolban
Küzdelmes mérkőzést nyert meg a Liverpool, a magyar középpályás a 94. percben lőtt a hálóba.