Promóció
Létezhet az univerzumban a fehér lyuk?

A fekete lyuk ellentettjére egyelőre nincs kézzelfogható bizonyíték, de ez egyáltalán nem zárja ki a létezését.
Élhetnek értelmes lények a Földön kívül a világegyetemben? Ha szigorúan a statisztikára hagyatkozunk, a válasz az, hogy nem, mivel eddig nem nyert bizonyosságot az állítás, azonban ha az elméletekre és az univerzum méretére gondolunk, a válasz megváltozik, és jóval összetettebb lesz egy egyszerű nemnél. Ugyanez a helyzet a fehér lyukkal kapcsolatban is, amit fizikálisan még nem sikerült bizonyítani, viszont matematikai számítások alapján abszolút lehetséges a létezése. Annak ellenére sem sikerült egyetlen egyet sem felfedezni, hogy a fekete lyukakkal ellentétben a belőlük elméleti szinten kibocsátott fény a látható spektrumon belül marad, azonban egyes elméletek szerint léteznek fehér lyukak, csupán rossz helyen keressük őket.
A tömegvonzás miatt összesűrűsödött hatalmas mennyiségű anyag lyukat üt a kozmoszban, körülötte pedig kialakul az eseményhorizont, egy gömbszerű képződmény, és így születnek a fekete lyukak. A folyamatot a Csillagok között című filmben életszerűen prezentálták a nézőknek, de arról a cselekmény során nem tettek említést, hogy csak a mi Tejútrendszerünkben százmilliónál is több fekete lyuk található. A létezésükre eleinte szintén csak elméletek születtek, de ahogy a végtelen messzeségben található bolygókkal lehetséges, úgy esetükben is sikerült a visszavert fénnyel megállapítani a pozíciójukat. Persze a fekete lyuk magát a fényt is elnyeli, de a körülötte levő égitestek visszaverik azt, valamint hat rájuk a fekete lyuk gravitációs ereje, így jól kirajzolódik az égbolton, hol kell keresnünk ezeket a képződményeket.
A fehér lyuk elméletben pontosan ellentétesen viselkedik, tehát az eseményhorizonton belül nem szippant minden anyagot magába, hanem mind a fény, mind az univerzum építőelemét alkotó antianyag is elképesztő sebességgel áramlik ki belőle. De honnan ered ez az anyag, ha a fehér lyuk vonzó hatást egyáltalán nem fejt ki? Az egyik elmélet pont ezt támasztja alá, miszerint a fekete lyukak egy részéhez társulnak a fehér lyukak, amik az univerzum ritka folyamataként az energiát és az anyagot az egyik oldalon beszívják, a másik oldalon pedig kilökik magukból. A sci-fi-rajongóknak nem ismeretlen a tézis, nemes egyszerűséggel az ilyesmit féregjáratnak hívjuk. Viszont a több milliárd fekete lyuk között sem találtunk egyetlen ellentétesen működő objektumot sem, és itt jött képbe egy másik elmélet, ami alapján a kettős jelenség a párhuzamos univerzumokban jöhet létre.
Tehát létezik egy világ a miénkkel párhuzamosan, ahol a fekete lyukak helyett csak fehér lyukak vannak, amik átjárást biztosítanak a két világ között. Noha ez az elképzelés túlmutat a tudományos-fantasztikus művek határán, egyáltalán nem vethető el a gondolat, viszont a legkézenfekvőbb megoldás a kutatók szerint maga az univerzum és az ősrobbanás lehet. Tulajdonképpen az elmélet azt mondja ki, hogy az ősrobbanás folyamata egyetlen hatalmas fehér lyuknak köszönhető, ami azóta is végtelen mennyiségben löki ki magából az anyagot, ezzel alátámasztva az univerzum tágulásának folyamatát. Vélhetően sokkal közelebb kerülnénk a megoldáshoz, ha tudnánk, hogy milyen folyamatok játszódnak le pontosan egy fekete lyuk belsejében. Sajnos azonban nincs módunk az eseményhorizont mögé látni, mivel a fény és az elektromágneses hullámok teljes spektruma örökre csapdába esik ezekben a kozmikus vákuumszörnyekben. Ahhoz, hogy közelebb kerüljünk a fehér lyukak létezésének bizonyításához, szükségünk lesz egy szondára, ami képes bejutni egy fekete lyukba, ami által meg tudjuk vizsgálni, valójában mi játszódik le az eseményhorizont mögött, ez alapján pedig következtethetnénk a folyamat ellentétes verziójára is.
10 érdekesség a Krokodil Dundee-ról, amiről talán nem is hallottál
A VHS-korszak egyik örökbecsű klasszikusát a valóság ihlette. Vagy mégsem?
Szokatlan stílus: baseballsapkában fotózták le XIV. Leó pápát
A katolikus egyházfőknél nem túl gyakran bukkannak fel ilyen hétköznapi darabok, egyszerre két dresszkódot is megszegett vele.
92 évesen vágott neki az egyik legkeményebb bringaversenynek
Fred Schmid nem ma kezdte a bringaversenyzést, de még ebben a korban is olyasmire képes, amire kevesen.
Úton van a Red Dead Redemption 3?
Egy bennfentes szivárogtatott izgalmas információkat, és nagy bejelentésre is utalt.
Hogyan válasszunk megbízható kivitelezőt az építkezéshez?
Az építkezés vagy lakásfelújítás komoly beruházás, amelyhez elengedhetetlen a megfelelő kivitelező megtalálása. Egy rosszul megválasztott csapat nemcsak késedelmeket, hanem anyagi veszteségeket és minőségi problémákat is okozhat. Ebben a cikkben végigvesszük azokat a szempontokat, amelyek segíthetnek a megfelelő szakemberek kiválasztásában.
12 érdekesség Christopher Nolan Batman-trilógiájáról, amiről talán nem is hallottál
A rendező a Batman: Kezdődik!-kel megváltoztatta a szuperhősfilmekről kialakult képet, arra viszont nem volt ráhatása, hogy a Denevérember jelmeze ne legyen szűk Christian Bale-nek.