A Nagymenők miatt még éttermekből is kitiltották Scorsesét
A kiváló rendező azért lett nemkívánatos személy, mert egyesek szerint bemocskolt egy komplett népcsoportot.
Minden idők legjobb filmjei közt megkérdőjelezhetetlen helye van a Martin Scorsese rendezte Nagymenőknek. Zseniálisan ábrázolja az alvilágot, úgy mutatja be a maffiózók életét, hogy közben megvilágítja a bűnözéssel és kétes ügyletekkel járó árnyoldalakat, a bukás következményeit. A színészek is parádés alakításokat tesznek hozzá a nagyszerű történetmeséléshez, mind a rutinos Robert De Niro és Joe Pesci, mind az akkoriban még pályája elején járó Ray Liotta emlékezeteset nyújt.
A film Nicholas Pileggi regénye alapján igaz történetet dolgoz fel, és maga Scorsese is szerette volna a legélethűbben bemutatni ezt a világot. Saját tapasztalatokból is merített, hiszen a manhattani Kis-Itáliában nőtt fel, ahol abban az időben igen erős volt a maffia befolyása. Ez az oka annak is, hogy az erőszakot kendőzetlenül, nyersen ábrázolja.
Noha ma már egyértelműen a legnagyobb klasszikusok közt emlegetjük a Nagymenőket, azért nem mindenkinek a tetszését nyerte el. Scorsese a GQ Magazine számára készült interjúban fejtette ki Timothée Chalametnek, hogy a bemutató után egyes olasz éttermekben nemkívánatos személy lett, egyszerűen nem engedték be. Az egyik hely tulajdonosa azzal indokolta a döntést, hogy rossz színben tünteti fel az olasz–amerikaiakat, bemocskolja a közösséget.
Ez már csak azért is érdekes, mert Scorsese maga is olasz–amerikai, ahogyan a film sztárjai közül De Niro és Pesci szintén, sőt Liotta örökbefogadó szülei révén ugyancsak. Nem tudni pontosan, hány étterem határolódott el tőle, és azt sem, melyek voltak ezek. A mostani beszélgetés során a rendező úgy fogalmazott: bizonyos éttermek, egy korábbi, 2015-ös interjújában pedig egyet emelt ki, amelyet ő és Pileggi is gyakran látogatott. A premier után simán csak elutasították őket.
Nem egyedi jelenségről van szó. A Maffiózók című sorozat készítőit be is perelte egy olasz–amerikai csoport, amiért szerintük született bűnözőkként tüntették fel őket. A Keresztapában pedig az Olasz–Amerikai Polgári Jogok Ligájának nyomására el sem hangozhatott a maffia szó – a dolog pikantériája, hogy ezt a szervezetet eleve egy hírhedt gengszter, Joseph Colombo alapította és vezette.
(Borítókép: Martin Scorsese (középen) a Nagymenők New York-i premierjén, mellette Ray Liotta és Paul Sorvino)
Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!
Követem!Keanu Reeves 10 legjobb filmje - szerintünk
Hollywood egyetlen olyan szupersztárja, aki inkább választja a metrót, mint a luxusautókat, és mi pontosan ezért imádjuk!
Hogyan lett 120 év alatt a 10 km/óra sebességhatárból 130? – avagy érdekességek a KRESZ történetéből
Tudtad, hogy egészen 1941-ig Magyarországon is bal oldali közlekedés volt? És azt, hogy a KRESZ megalkotásával egy évvel megelőztük a mobilizációban akkor élen járó Nagy-Britanniát?
Ha a sima okosgyűrű snassz, akkor itt a 18 karátos arany
Ma már több gyártó is kínál efféle hordható okoseszközöket, de az Ultrahuman elképzelése kicsit más.
Százával küldik vissza érmeiket az olimpikonok
Pár hónappal a versenyek után máris borzasztóan néztek ki a medálok, de a NOB kicseréli annak, aki kéri.
Így keményítene be a részeg utasokkal szemben a Ryanair
A legnagyobb európai légitársaságnál betelt a pohár az ittasan problémássá váló utasokkal szemben.
Generációk kedvenc ezermestere volt: így néz ki ma MacGyver, azaz Richard Dean Anderson
Ki ne emlékezne a titkosügynökre, aki mindenféle szorult helyzetben feltalálta magát. Ennyit változott MacGyver megformálója.