Megkóstolnád ezeket az ételek? Ha igen, bátor vagy!

Enyhén szólva sem hétköznapi fogásokért rajonganak a világ különböző pontjain.
Először is szögezzük le, hogy a világ minden táján különböző módokon közelítik meg a gasztronómia fogalmát. Külső szemmel más nemzetek tradicionális ételei visszataszítóak lehetnek, de gondoljunk csak a magyaros fogások közül a hurkára vagy a sült vérre hagymával, ami miatt ránk is indokoltan nézhetnének furán a többi ország lakói.
Meg kell érteni továbbá azt is, hogy a hagyományőrzésen kívül több oka is lehet annak, hogy a humánus bánásmód háttérbe szorul az ételek elkészítése során. Az objektívan tekintve kevésbé szocializáltnak tűnő vidékeken sokszor a szükség viszi rá az embereket a legkülönbözőbb fogások elkészítésére és elfogyasztására. Saját kultúránk, szokásaink, és az élővilággal kapcsolatos viszonyunk évszázadokon átívelve alakult, míg elérte jelenlegi formáját, és ugyanez igaz minden egyes tájegységre a világon. A külső hatások és a változó gasztronómiai diverzitás is nagyban hozzájárul egy-egy furcsának tűnő étel létrejöttéhez.
A felsoroltakon kívül természetesen léteznek sokkal durvább ételek is, mint például a kacsaembrió, aminek bőven elég a nevét leírni ahhoz, hogy kirázza a hideg az embert. Listánkban így is bemutatunk néhány olyan fogást, ami garantáltan gyomorforgató tud lenni, csupán elképzelve is.
Casu Marzu
Az egyik leghíresebb furcsa tradicionális étel Szardíniáról származik. Ahogy a neve is jelzi, lényegében rohadt sajtról beszélünk. Készítése során a sajtlégynek hagyják, hogy petéit lerakja a juhtejből készült ételben, amiben aztán addig dolgoznak a lárvák, míg a sajt belül puha és krémes állagú nem lesz. Egészségügyi kockázata miatt hivatalosan ma már tiltólistás fogásnak számít.

Kopi Luwak
Bár nem ételről beszélünk, bizonyára sokan hallottak a világ legdrágább kávéjáról, ami a cibetmacskához köthető. Holland gyarmatként az indonéz szigetvilág lakóit korlátozták a kávéfogyasztásban, mivel borsos árú portékának számított. A helyi lakosok azonban kicselezték a rendszert, mivel észrevették, hogy a cibetmacska elfogyasztja a kávébabokat, és szinte érintetlen formában távozik is belőle a végtermék mellett. A szemeket kézzel összeszedték, megtisztították, és felhasználták. Persze változik a világ, ma már az előállítás módja miatt kifejezetten a luxus kategóriát képviseli ez a kávé.
Surströmming
Az internetes felületeken előszeretettel bemutatott svéd ételkülönlegesség nem más, mint sós lében érlelt hering. Finoman fogalmazni nem könnyű, lényegében ez is egy rothasztott étel, aminek az ismertségét az adja, hogy elképesztően büdös. A konzerv kinyitása után több méteres körzetben terjeng az átható romlott halszag. Az erjedés folyamata során maga a konzerv is képes tágulni és akár elrepedni, emiatt pedig repülőjáratokon sem szállítható. Nem beszélve arról, ha valaki direkt nyitja ki zárt térben, mert akkor garantált a rosszullét.

Kókusz kukac
Külön bekezdést érdemelnének Vietnám rovarokból és bogarakból álló tradicionális fogásai. A magas fehérjetartalom miatt fogyasztott sült ízeltlábúak mellett az egyik legkülönlegesebbnek a kókuszpálma kérge alól begyűjtött óriási férgek számítanak. Ezeket a hatalmas lárvákat sülve is megeszik, viszont hagyományosan élve fogyasztják el őket chilis szószba mártogatva.
Escamol
A borítóképen látható ez a "mexikói kaviárnak" is nevezett ételalapanyag, ami igazán különlegesnek számít. Lényegében egy lokálisan megtalálható hangyafajhoz köthető, aminek az átlagosnál jóval nagyobbak a petéi. Ezeket gyűjtik össze a tápanyagtartalom miatt, majd felhasználják különböző receptúrákhoz. A tradíciói visszavezetnek a spanyol hódítás előtti Mexikó területének élelmiszerhiányára.
Durián
Akárcsak a svéd halkonzervet, a duriánt is kitiltották a repterekről, ugyanúgy a szaga miatt. Az Indonéziából származó gyümölcs igencsak megosztó, mert átható romlott sajt és ammónia szaga mellett állítólag rendkívül finom. Végletei ellenére az egyik legdrágább gyümölcsnek számít a világon. Ősi szokások szerint kiváló afrodiziákumként emlegetik.

Boodog
Keményebb vizekre evezünk, és bár a név enyhén alliterál a hot dogra, valójában jóval közelebb áll a magyaros hurkához, mint azt gondolnánk. Mongóliában a kecskéből készült ételeknek nagy hagyománya van, ez viszont kecskében készül. Az állatot kicsontozzák, belső szerveiből az ehető részeket, mint a máj vagy vese feldarabolják, majd kockára vágott hagymával és sóval ízesítve, forró kövekkel együtt visszatöltik az állat gyomrába. Ezután míg belül fő, kívül megperzselik. A különleges alkalmakra készített étel esetében a tradíciókhoz hozzátartozik, hogy olykor kecske helyett mormota kerül az étlapra.
Kiviak
Hasonló módszerrel dolgoznak a Grönlandon élő inuitok, ahol gyakran valamilyen családi ünnephez kapcsolódik a kiviak elkészítése. Az alka egy vízimadár, ami nagyjából egy sirály és egy varjú kinézetét kombinálja. Ebből az állatból több százat töltenek egészben, tollastól egy nagy fókabőrbe, összevarrják, majd elássák. Három hónap, de akár másfél év is lehet, míg hagyják így erjedni a madarakat. Kiásás után megnyúzzák vagy megkopasztják a hidegben fermentálódott állatokat, majd különösebb feldolgozás nélkül el is fogyasztják.
Rózsaarannyal ütötték fel ezt az egyedi Bentley-t
A Bentley Batur önmagában is lenyűgöző luxusautó, a Black Rose-t azonban némi rózsaarannyal tették még látványosabbá.
Történelmet írt az NBA hárompontos-királya
Steph Curry az első ember a liga történetében, aki eljutott négyezer tripláig. Vagyis összes karrierpontjának csaknem felét így szerezte.
Sosem látott filmfelvétel került elő a Nemzeti Színház 60 évvel ezelőtti felrobbantásáról
A Blaha Lujza téri Nemzeti Színház 1965. március 15-én történt felrobbantását azóta sem tudta kiheverni a magyar társadalom. Pontosan 60 év telt el azóta, hogy a metró építkezésére hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét, amelyre egyre kevesebben emlékeznek már. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
A spermád megmondja, meddig élsz?
Úgy tűnik, a spermiumok száma és mozgékonysága is összefüggésben van a várható élettartamunkkal.
„Az emberek 90 százaléka nem alkalmas együttélésre” - TRÚMEN S02E03
A TRÚMEN legfrissebb adásában a városi élet előnyeit és hátrányait boncolgatja Törőcsik Dani és Tóth Szabi.
Élőben tolmácsolhat hamarosan az Apple AirPods
Az iOS 19 hozhatja meg a rendkívül hasznos új funkciót az Apple vezeték nélküli fülhallgatójába.