Mi történt volna, ha nem halnak ki a dinoszauruszok?

Néhány elmélet szerint valós esély lett volna intelligens, humanoid létformák kialakulására a hüllők körében.
Vajon mi lett volna, ha 65 millió évvel ezelőtt nem csapódik be az a bizonyos meteor bolygónkba, ami elpusztította az élővilág nagy részét? Alternatív elméletek tucatja boncolgatta már, hogy vajon ebben az esetben is az ember válik-e a bolygó uralkodó fajává.
Az archeológusok egy része szerint az addigra már beindult biológiai folyamatok, valamint a környezeti hatások következtében a dinoszauruszok kihalása borítékolható lett volna, persze sokkal lassabb léptékben. Elméleteik szerint a hőmérséklet változása, valamint az emlősök méretének növekedése mellett a hüllők számára olyan kedvezőtlen feltételeket jelentett volna az éghajlat, ami megpecsételi sorsukat.
Ezzel szemben a másik tábor úgy véli, pont a biodiverzitás, az alkalmazkodókészség fokozatos kialakulása tette volna lehetővé a túlélést, csupán más formában. Valószínűsíthető, hogy termetük jóval kisebb lenne mint ahogy elképzeljük, ami szintén a külső hatásoknak és az energia-hatékonyság megváltozásának lenne betudható.
A kontinensek szétválása természetesen egyre különbözőbb fajok megjelenését tette volna lehetővé, ezzel tovább fokozva az adaptáció lehetőségét. Ami biztos, hogy a jégkorszakok váltakozása így is merőben megváltoztatta volna az addig ismert élőlények kinézetét. Ilyen esetekben sem kell számolni az evolúció megrekedésével, azonban tartós lassulására igen, mivel a legfőbb befolyásoló tényező az élet alakulására a bolygó időjárása és aktuális klímája.

A jelenleg elfogadott elméletek szerint a dinoszauruszok jelentős részének tollak borították a testét a madarakhoz köthető rokonság következtében, az elképzelések szerint pedig minden lehetőség adott lett volna az evolúció során ahhoz is, hogy idővel a különböző fajok bundát növesszenek a hideg miatt. Az őslények koponyáját vizsgálva több esetben megállapítható volt néhány faj agyának mérete és formája alapján, hogy fejlettségi szintjük jóval magasabb lehetett, mint a korukban élő emlősöké. A filmvilágban ezt próbálták prezentálni a Jurassic Park franchise-ban a velociraptorokkal, amik lényegében összetettebb gondolkodással rendelkeztek, mint a főemlősök.
Az emberek esetében a modern kori viselkedésformára utaló jegyek első nyomait 50 ezer éves leletek formájában találták meg, ami azt jelenti, hozzávetőleg pár százezer évbe telt evolúciós fejlődésünk. Ha szembeállítjuk ezzel a számmal a 65 millió évnyi előnyt, kijelenthető, hogy csupán az intervallumot szem előtt tartva a dinoszauruszoknak lett volna lehetőségük kialakítani a komplex gondolkodást és a tárgyhasználatot, ami akár egy fejlett civilizáció megjelenéséhez is vezethetett volna, talán pont az emberek fejlődésének kárára.
Történelmet írt az NBA hárompontos-királya
Steph Curry az első ember a liga történetében, aki eljutott négyezer tripláig. Vagyis összes karrierpontjának csaknem felét így szerezte.
Sosem látott filmfelvétel került elő a Nemzeti Színház 60 évvel ezelőtti felrobbantásáról
A Blaha Lujza téri Nemzeti Színház 1965. március 15-én történt felrobbantását azóta sem tudta kiheverni a magyar társadalom. Pontosan 60 év telt el azóta, hogy a metró építkezésére hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét, amelyre egyre kevesebben emlékeznek már. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
A spermád megmondja, meddig élsz?
Úgy tűnik, a spermiumok száma és mozgékonysága is összefüggésben van a várható élettartamunkkal.
„Az emberek 90 százaléka nem alkalmas együttélésre” - TRÚMEN S02E03
A TRÚMEN legfrissebb adásában a városi élet előnyeit és hátrányait boncolgatja Törőcsik Dani és Tóth Szabi.
Élőben tolmácsolhat hamarosan az Apple AirPods
Az iOS 19 hozhatja meg a rendkívül hasznos új funkciót az Apple vezeték nélküli fülhallgatójába.
Lángoló autó, izzó fékek – itt van Brad Pitt F1-filmjének előzetese
Akcióból, drámából és humorból sem lesz hiány a trailer alapján, mi már nagyon várjuk a premiert.