Miért csíkos a zebra? Eláruljuk!

Miért csíkos a zebra? Eláruljuk!
Forrás: Pixabay / RosZie

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

Végül is egész jól áll neki az egyedi kombináció!

Az állatok kapcsán a mai napig megválaszolatlan kérdések tucatjai foglalkoztatják a biológusokat, egy közülük a zebrák csíkjainak miértje. Sokakban felmerülhetett már a kérdés, amit a mai napig viták öveznek, de a legközelebb valószínűleg az ELTE kutatói álltak az igazsághoz.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

Megjelenése már csak azért is meglepő, mert az élénk, markáns színösszeállítások egyáltalán nem megszokottak prédaállatok esetén. A környezetbe való beleolvadást teljesen mellőző állat külsejéről korábban azt gondolták, pont a ragadozók ellen jelentenek védelmet a csíkjai.

Az ragadozó ugyanis a csordát távolról szemlélve egybeolvadt fekete-fehér mozgó masszát lát, így sokkal nehezebb kiválasztania a megfelelő célpontot. A vizuális megtévesztés nem ér véget, ugyanis a nagymacskák rendszerint hátulról próbálják megragadni a zsákmányt, viszont sokkal nehezebb eldönteniük azt is, honnan támadjanak, ami szintén a csíkoknak köszönhető.

Egy másik elmélet szerint azonban a csíkok nagyobbnak láttatják őket, de egyes kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy a hőháztartásban játszanak szerepet. Azt már régen bizonyították, hogy a zebrák csíkjai a faj egyedei számára annyira különbözőek és jellegzetesek, mint az emberi ujjlenyomat, ami megkönnyíti a kapcsolattartást, azonban ez sem bizonyult teljességgel megalapozott magyarázatnak.

Tavaly az ELTE kutatóinak sikerült rávilágítaniuk egy olyan szempontra, ami úgy tűnik, a legkézenfekvőbb magyarázat. A főként napsütéses időben portyázó rovarok hőérzékeléssel keresik azt a felületet, ahol sikeresen tudnak vért szívni. A bőr és az erek közötti hőmérséklet-különbség által találják meg a legjobb pontot, viszont a zebra testén a csíkjai által olyan helyeken alakulnak hőkontrasztok, ahol nincsenek erek. A bögöly leszáll a téves helyre, a zebra ezt érzékeli, és van ideje a farkával elhessegetni. Az ELTE kutatói terepgyakorlatokon azt is megállapították, hogy az egyszínű állatok a zebrákkal szemben jóval több csípést szenvednek el.

Videók

Kép
Jármű

Autógyűjtők Szent Grálja ez a gyönyörű sárga Ruf CTR

Már maga a Ruf CTR is egészen ritka és különleges sportautó, ebben a színben viszont még kevesebb készült.

Kép
Életmód

Belekortyolhat a sörbe a gyerek, vagy ettől lesz alkoholista?

Egy kicsi kortyocska teljesen ártatlannak tűnhet, mégis úgy fest, ez nyitja meg a kaput az alkoholproblémák előtt.

Kép
Szórakozás

Ellopott Buddha-szobor kerülhet végre vissza Nepálba

A 12. századi alkotást 1997 óta láthatta a közönség egy chicagói múzeumban, de alapos kutatómunka bizonyította be, hogy valaha ellopták.

Kép
Szórakozás

Folytatást kap Tim Burton Batman-története – egy csavarral

A zseniális rendező 1989-es produkciójával megreformálta a szuperhősfilmek műfaját, ez a stílus most nem a vásznon élhetne tovább.

Kép
Stílus

Hangulatos és stílusos: 3 pulóver, ami 2025 tavaszán biztosan ott lesz a felkapott darabok között

Tavasszal még jól jön azért egy pulóver, ötleteink között pedig lehet, hogy te is találsz neked tetsző darabot.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!