Miért mindig rumot isznak a kalózos filmekben?

Nem, nemcsak azért, mert a valóságban is a Karib-térség volt a rumkereskedelem központja.
Sokat tett a popkultúra azért, hogy a kalózok és a vén tengeri medvék borvirágos orra láttán azonnal a rumot tegyük felelőssé. Gyakorlatilag evidenciáról beszélünk, hiszen alig akad olyan témába vágó film, ahol ne jelenne meg a mitikus ital mint a karakterek eszköztárának alapfelszereltsége. A valóságban viszont nem pusztán a mulatozás és a jókedv miatt rumoztak, hanem azért, mert gyakran ez volt az egyetlen alternatíva, amit szomjoltásra használhattak a nagy földrajzi felfedezések korában. Ennek hozományaként aztán ez lett a megszokott ábrázolásmód mind írásos formában, mind a későbbi korok vizuális kultúrájában. Persze nem a rum tömény formában történő fogyasztásáról van szó, mert akkor vélhetően el sem érték volna céljukat az utazók.
Az egyre hosszabbodó hajóutakon kalkulálni kellett az édesvízkészlet megromlásával, emiatt az aktuálisan rendelkezésre álló alkoholos italokkal keverték a vizet. Ezzel a tartósítási módszerrel elkerülték a fertőzéseket, valamint tovább maradt iható a frissnek egyébként cseppet sem nevezhető folyadék. Természetesen maga az alkohol tömény formában is jelen volt a hajókon, a Brit Királyi Haditengerészetnél főként brandy formájában. Cseréje a rumra akkor következett be, amikor a haditengerészet a Karib-térségre vetette ki a hálóját, elfoglalva olyan területeket, ahol a jellegzetes illatú szesszel való kereskedelem a gazdaság jelentős szeletét tette ki. Végül a könnyen beszerezhető rum vetette meg a lábát a matrózok körében, olyannyira, hogy jócskán leromlott a teljesítőképességük. Persze mondhatták volna azt is, hogy muszáj alkoholizálniuk egészségük megőrzése miatt, de a haditengerészetnél sem akkor jöttek a falvédőről.
Elöljárói parancsra a tiszta rumot elkezdték hígítani vízzel, beindítva egy körforgást a két folyadék kombinációjával. A "rumos víz" és a "vizes rum" persze különböző ritmusban, de szintén megromlott egy idő után, viszont ez a Karib-térség lokálisan portyázó kalózait nem igazán befolyásolta. A támadások egy része egyébként is a rum megszerzésére irányult, amiből a sikeres akciók után annyit ihattak, amennyit akartak, a tartósítás pedig nem volt számukra oly mértékben prioritás, mint a haditengerészetnél szolgálatot teljesítő matrózok körében. Persze a bujkáló periódusokban nekik is kapóra jött a hajóorvosok univerzális alapanyaga, a legfőbb közös pontot pedig a skorbut, vagyis a súlyos vitaminhiánytól kialakuló betegség jelentette a két tábor között.
A matrózok a hosszú hajóutakon lime-mal felütve, ellenszerként fogyasztották a rumot, a kalózok pedig ugyanakkor helyet spóroltak a raktérben az egyébként is gyorsan romló gyümölcsök és citrusfélék helyett a kombinált itallal. Tegyük hozzá azt is, hogy lett volna más alkohollal megspékelt alternatíva a rum helyett közepes távolságok esetében, mivel Jacques Cartier francia felfedező már 1536-ban megfigyelte és lejegyezte az indiánok módszerét, ami bár nem a tengeri pestis legyűrésére fókuszált, mégis hatásosnak bizonyult ellene. Az indiánok a nyugati tuja tűleveleinek teafőzetét adták Cartier megbetegedett legénységének, akik a kúra után aztán össze is kapták magukat. Mint utólag kiderült, a teafőzet koncentrátuma elképesztően magas C-vitamin-adagot tartalmazott. Mondhatni, a rumot kötelező volt fogyasztani, ezért nem is véletlen, hogy a vásznon is folyton ezt látjuk, de kétségtelen az is, hogy egy csésze teát kevésbé tudnánk elképzelni egy kalóz kezében, mint egy csatos üveget tele rummal.
10 videójáték, amiből megnéznénk egy filmváltozatot
Nemhiába mondják néhány alkotásra, hogy vászonra termett.
Hétfő estétől érdemes lesz az éjszakai égboltot figyelni
Látványos meteorzáporral érkezik meg hazánk fölé is a Lyridák.
A Revuelto inspirálta ezt a limitált Ducatit
A Panigale V4-ből készül pár ilyen különleges példány, amit bárki a saját Lamborghinijéhez igazíthat.
Ezért hagyta el Hollywoodot az Amerikai pite sztárja
Shannon Elizabeth egy teljes generáció számára marad örökre a dögös cserediák, de talált valamit, ami a filmezésnél sokkal fontosabb.
Hordozható lemezjátszóval készül a nyárra a Toshiba
Pontosabban az Aurex almárka dobta piacra az AX–RP10-et, aminek bár létjogosultsága kérdéses, mégis roppant figyelemreméltó.
Ha egy elmélet elindul! Paul Mescal megjelenése rögtön új James Bond-pletykákat indított útjára
Paul Mescal Londonban eléggé hozta a 007-es hangulatot!