Agyunkban is ott van a mikroműanyag – ez a hatása

Emberi agy
Forrás: Gerd Altmann / Pixabay

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

A nők méhlepénye és a férfiak heréje után egy friss kutatás szervezetünk újabb részében mutatta ki a mikroműanyagok jelenlétét.

A tudósoknak köszönhetően egyre többet tudunk a mikroműanyagokról, viszont a rossz hír, hogy emiatt aztán egyre elkeserítőbbnek látszik a helyzet. Ezek a mikroszkopikus darabkák szinte mindenhol jelen vannak a tengerektől a csapvízig, pontos hatásukat azonban jelenleg is vizsgálják. Az biztos, hogy az emberi szervezetbe is bejutnak, így a nőknél többek közt a méhlepényben, a férfiaknál pedig a herékben is kimutatták a kutatók.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

Utóbbiról itt írtunk bővebben:

Egy friss tanulmány azonban rámutatott egy újabb szervünkre, amely viszont nemre való tekintet nélkül tartalmazhat ilyen darabkákat: az agyunkról van szó. A Brazíliában zajló vizsgálatok során tizenöt holttestet vizsgáltak meg, ezek közül nyolcnál találtak mikroműanyagokat az agy szaglóhagymáiban. Ezekbe a szaglóhagymákba lépnek be a szaglóidegek rostjai, így tehát kulcsszerepet játszanak a szaglásunkban. Legnagyobb gyakorisággal polipropilén jelenlétét mutatták ki bennük.

A tanulmány vezető szerzője, dr. Thais Mauad elmondta, korábbi kutatások is igazolták már, hogy az emberek és állatok agyát elérhetik a levegőben található szennyeződések. Úgy vélik, éppen ezek a szaglóhagymák lehetnek az első pontok, ahová eljutnak. Mivel a polipropilén igen sok helyen jelen van a ruháktól a bútorokon át a csomagolóanyagokig, nehéz azt kikerülni, és beltérben jobban ki vagyunk téve neki, mint a szabadban.

Mivel elhunytakat vizsgáltak, egyelőre sokkal többet nem tudtak leszűrni a kapott eredményekből. További munkára lesz szükség, hogy arról is képet kapjanak, miként hatnak a mikroműanyagok a szaglásunkra a mindennapokban.

Videók

Kép
Szórakozás

Keanu Reeves 10 legjobb filmje - szerintünk

Hollywood egyetlen olyan szupersztárja, aki inkább választja a metrót, mint a luxusautókat, és mi pontosan ezért imádjuk!

Kép
Jármű

Hogyan lett 120 év alatt a 10 km/óra sebességhatárból 130? – avagy érdekességek a KRESZ történetéből

Tudtad, hogy egészen 1941-ig Magyarországon is bal oldali közlekedés volt? És azt, hogy a KRESZ megalkotásával egy évvel megelőztük a mobilizációban akkor élen járó Nagy-Britanniát?

Kép
Tech

Ha a sima okosgyűrű snassz, akkor itt a 18 karátos arany

Ma már több gyártó is kínál efféle hordható okoseszközöket, de az Ultrahuman elképzelése kicsit más.

Kép
Szórakozás

Százával küldik vissza érmeiket az olimpikonok

Pár hónappal a versenyek után máris borzasztóan néztek ki a medálok, de a NOB kicseréli annak, aki kéri.

Kép
Szórakozás

Így keményítene be a részeg utasokkal szemben a Ryanair

A legnagyobb európai légitársaságnál betelt a pohár az ittasan problémássá váló utasokkal szemben.

Kép
Szórakozás

Generációk kedvenc ezermestere volt: így néz ki ma MacGyver, azaz Richard Dean Anderson

Ki ne emlékezne a titkosügynökre, aki mindenféle szorult helyzetben feltalálta magát. Ennyit változott MacGyver megformálója.

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!